تبدیل یک اتاق فلزی به شارژ بی‌سیم؛ ایده جالب شرکت دیسنی

نویسنده:

۰۸:۴۳:۱۰

دانشمندان مرکز تحقیقات دیسنی سرتاسر یک اتاق را به شارژ بی‌سیم مبدل کردند.

وقتی در حال حرکت هستید و نیاز دارید دستگاه الکترونیک خود را شارژ کنید، بیشتر مواقع، در پیدا کردن پریز برق و محلی برای شارژ کردن دستگاه خود با دردسر مواجه می‌شوید. از آنجا که هر روز بر تعداد دستگاه‌هایی که قابلیت شارژ بی‌سیم دارند افزوده می‌شود، مرکز تحقیقات شرکت والت دیسنی به تازگی با ساخت اتاق شارژ بی‌سیم فناوری را شگفت‌زده کردند.

دانشمندان یکی از شعب والت دیسنی به نام مرکز تحقیقات دیسنی (Disney Research) سرتاسر یک اتاق را به شارژ بی‌سیم مبدل کردند که می‌تواند باتری ۱۰ دستگاه را به طور همزمان شارژ کند. به گفته محققان، آنها در این ایده از نیکولا تسلا الهام گرفته‌اند که اولین سیستم انتقال بی‌سیم جریان الکتریسیته به نام سیم‌پیچ تسلا را ابداع کرد.

تسلا معتقد بود که یک شبکه جهانی بی‌سیم از جریان الکتریسیته وجود دارد و این شبکه از امواج میدان مغناطیسی استفاده می‌کند که بین یون‌کُره (یونوسفر لایه‌ای از جو زمین است که با یون‌ها و الکترون‌های آزاد پر شده) و زمین پیچیده و پخش شده است. با این که دیدگاه آن روز تسلا ثمره‌ای نداشت اما الهام‌بخش تحقیقات در مورد نحوه شارژ بی‌سیم در مکان‌های بزرگ شد. به گفته دانشمندان، چیزی که آنها می‌خواستند تجربه شارژ سه‌بعدی بود که وقتی در اتاق یا دفتر کار خود با تلفن همراهتان راه می‌روید و قدم می‌زنید، موبایلتان شارژ شود. ما یک اتاق فلزی داریم و می‌خواهیم از امواج ساکن الکترومغناطیس که در سرتاسر اتاق در جریان است استفاده کنیم و انرژی را به صورت بی‌سیم به دستگاه‌ها انتقال دهیم.

محققان می‌گویند این فناوری شارژ بی‌سیم که تشدید حفره کوآزیستاتیک (QCSR) نام دارد از میدان الکترومغناطیس که توسط جریان الکتریکی تولید می‌شود استفاده می‌کند. اتاق تحقیقات دیسنی با دیوارهایی از پنل آلومینیومی پوشیده شده و از یک قطب مسی مرکزی که در آن ۱۵ خازن (که جریان الکتریسیته را مانند باتری در خود ذخیره کرده‌اند) برخوردار است. وقتی خازن‌ها جریان الکتریسیته تولید می‌کنند، این جریان در سرتاسر سقف، دیواره‌ها و سطح زمین حرکت می‌کند و سپس به قطب برمی‌گردد. جریان‌های الکتریکی میدان الکترومغناطیسی را ایجاد می‌کنند که حول قطب می‌چرخند و به صورت بی‌سیم دستگاه‌های موجود در اتاق را شارژ می‌کنند.

دیگر اثاثیه و لوازم منزل می‌توانند بدون دخالت در جریان‌های الکتریسیته اتاق را تزیین کنند زیرا میدان‌های مغناطیس با اشیای معمولی کاری ندارند. این جریان‌های برق برای انسان در زمان قرار گرفتن در آن ناحیه تا هر مدت زمانی ایمن است زیرا این فناوری تأییدیه امنیت گرفته و با قدرت ۱٫۹ کیلوواتی خود قادر است تلفن همراه، لپ‌تاپ، لامپ و دیگر دستگاه‌های الکترونیک کوچک را شارژ کند.

در این کار، ما قدرت شارژ بی‌سیم را به اندازه یک اتاق نمایش دادیم اما دلیلی وجود ندارد که نتوانیم آن را به اندازه یک جعبه اسباب‌بازی کوچک کنیم یا نتوانیم مقیاس آن را به یک انباری بزرگ در یک ساختمان بزرگ برسانیم.

برگرفته از
livescience
لینک کوتاه

دیدگاه