شاسی‌بلند ولوو ایکس‌سی ۶۰ در ژنو رونمایی شد

نویسنده:

۰۹:۲۷:۲۹

رقیب جدید آئودی کیو ۵، ولوو ایکس‌سی ۶۰ پیش از آن که در تابستان روانه بازار شود، در نمایشگاه ژنو رونمایی شد.

شرکت ولوو در نمایشگاه ژنو، از نسل دوم و کاملاً جدید ایکس‌سی ۶۰ رونمایی کرد که یک شاسی بند دیفرانسیل تمام چرخ و پنج صندلی است و از نظر بزرگی، بعد از ایکس‌سی ۹۰ در رده دوم قرار می‌گیرد. پلتفرم و بیشتر سبک این خودرو از ایکس‌سی ۹۰ گرفته شده است. با این حال ولوو تلاش کرده است تا با استفاده از برخی ویژگی‌های خاص در ایکس‌سی ۶۰، آن را چیزی بیشتر از تنها یک ایکس‌سی ۹۰ با سایز کوچک‌تر معرفی کند.

پس از رونمایی ایکس‌سی ۶۰ یک مدل کوچک‌تر به نام ایکس‌سی ۴۰ نیز ارائه خواهد شد که بر اساس خودروی مفهومی ولوو ۴۰٫۱ طراحی و ساخته شده است.

 

 

در نمایشگاه ژنو امسال، مدیر ارشد طراحی ولوو گفت: «نگران ایکس‌سی ۶۰ نیستم، چرا که این خودرو تحول بزرگی محسوب نمی‌شود (برعکس ایکس‌سی ۹۰ که تحول بزرگی بود)؛ اما این خودرو قدم و پیشرفتی بزرگ در پلت‌فرم جدید است. می‌خواهم بدانم کجا ممکن است مشکلی پیش بیاید».

در ایکس‌سی ۶۰ راننده در ارتفاع پایین‌تری نسبت به مدل بزرگ‌تر قرار می‌گیرد و درهای عضلانی آن چین دارند. چراغ‌های جلوی چکش مانند و گریل جدید، این شاسی‌بلند را کوتاه‌تر و اسپرت‌تر جلوه می‌دهد. کاپوت و سقف این خودرو از آئودی کیو ۵ بلندتر است.

این مدل شباهت زیادی به ایکس‌سی ۹۰ دارد، به ویژه در داخل کابین. صندلی‌ها، داشبورد و وسایل داخلی آن برای دارندگان مدل ایکس‌سی ۹۰ آشنا خواهد بود، زیرا همان صفحه لمسی ۸ اینچی و صفحه مدرج ۱۲٫۳ اینچی دیجیتالی را دارد.

مدل جدید ۶۲ میلی‌متر طولانی‌تر، ۱۲ میلی‌متر پهن‌تر و ارتفاع آن ۱۴ میلی‌متر کوتاه‌تر از ایکس‌سی ۶۰ موجود در بازار است. همچنین ۹۱ میلی‌متر فاصله بیشتر بین چرخ‌ها، نشان‌دهنده وجود فضای بیشتر در جلوی صندلی‌های عقب است.

تمام مدل‌های این خودرو دیفرانسیل چهارچرخ خواهند بود و از یک جعبه‌دنده ۸ سرعتی بهره خواهند برد؛ اما مانند ایکس‌سی ۹۰، تنها موتورهای چهار سیلندر برای این شاسی‌بلند ارائه خواهد شد. مدل‌های پایه D4 ۱۸۷ اسب بخاری و D5 ۲۳۲ اسب بخاری دیزلی خواهند بود که سهم بیشتری از فروش خواهند داشت؛ اما مدل T8 ۴۰۱ اسب بخاری هیبریدی پلاگین نیز ارائه خواهد شد که تنها با نیروی الکتریسیته، ۵۶ کیلومتر مسافت طی می‌کند. در نهایت یک مدل T5 بنزینی با توان ۲۵۱ اسب بخار برای افرادی که کارایی بالاتری می‌خواهند، وجود خواهد داشت.

 

 

مدل‌های دیفرانسیل جلو نیز در آینده ارائه خواهند شد، مانند مدل کوچک‌تر، T4 بنزینی با توان ۱۹۷ اسب بخار و مدل مقرون‌به‌صرفه D3 دیزلی با توان ۱۵۰ اسب بخاری.

همچنین یک مدل موتور سه سیلندر و یک مدل هیبریدی مقرون‌به‌صرفه تر با موتور کوچک‌تر نیز برای ایکس‌سی ۶۰ در آینده ارائه خواهد شد. سیستم تعلیق هوایی گزینه‌ای اختیاری برای مدل ایکس‌سی ۶۰ است که می‌تواند مطابق باحالت‌های رانندگی در جاده خاکی و آسفالت تنظیم شود.

این خودرو از قابلیت‌های امنیتی با فنّاوری‌های پیشرفته از جمله یک سیستم استاندارد جدید بهره می‌برد که می‌تواند از برخوردهای احتمالی جلوگیری کند. علاوه بر این، سیستم هشدار در عقب و حالت رانندگی نیمه اتوماتیک که Pilot Assist نامیده می‌شود، در این خودرو وجود دارد.

تولید تمام شاسی‌بلندهای ایکس‌سی ۶۰ از اردیبهشت ماه در سوئد شروع می‌شود و قیمتی در حدود ۳۵٬۰۰۰ پوند خواهد داشت.

 

برگرفته از
autoexpress
لینک کوتاه

دیدگاه