پیشتازی ولوو در بازار اتومبیل‌های مدولار

نویسنده:

۰۱:۴۶:۴۹

 
 اما آیا چنین موضوعی در دیگر صنایع هم قابل اقتباس و پیگیری است؟ به نظر می رسد که ولوو شدیدا به این ایده دل بسته است.
 
امروزه بسیاری از غول های اتومبیل سازی دنیا معتقدند که پلتفرم های منعطف و مدولار، راهی به آینده صنعت اتومبیل سازی هستند.  و در این میان فولکس واگن با پروژه MQB خود (https://en.wikipedia.org/wiki/Volkswagen_Group_MQB_platform) تا کنون جلودار اتومبیل سازی مدولار بوده است. MQB فولکس واگن قادر است از تمام محصولات فعلی بازار جهانی (از گلف خودش گرفته تا کوپه TT آئودی) پشتیبانی کرده، با آنها سازگار باشد و البته محصولات تازه ای را هم روانه بازار کند.
 
هرچند که فولکس واگن در این زمینه تنها بازیکن زمین نیست و ولوو نیز دست به کار شده تا با طرح «معماری محصول قابل تغییر» یا SPA که در تولید اتومبیل XC90 SUV به کار رفته، در آینده نزدیک تمامی کارخانه های اتومبیل سازی سوئد را تحت پوشش خود قرار دهد. این اس یو وی خوش ساخت و قدرتمند طی هفته های آینده رونمایی خواهد شد.
 
تکنولوژی پلتفرم قابل تغییر ولوو تماما توسط مهندسان این کارخانه طرح ریزی شده و نتیجه ۴ سال تلاش مستمر بخش توسعه و تحقیق این شرکت است. همانند پلتفرم MQB فولکس واگن، برنامه طراحی محصول SPA به ولوو اجازه می دهد از پلتفرمی یکسان به عنوان پایه اصلی سیستم های تامین نیرو، انتقال نیرو یا الکتریکی تمامی خودروهای خود استفاده کند و آنها را در دامنه وسیعی از ماشین های دیزلی تا اتومبیل های هیبریدی به کار گیرد. 
 
تصور کنید که مثلا بخش تولید سیستم انتقال نیروی ولوو قطعاتی قابل استفاده در تمامی مدل های تولیدی شرکت را آماده کند و دیگر لازم نباشد برای هر اتومبیل خاص از تکنولوژی تولید و خط تولید جداگانه ای بهره ببرد. اینگونه علاوه بر پایین آمدن هزینه تولید، در آینده قطعات یدکی هم با قیمت پایین تر و در حجم بسیار بیشتر در اختیار مشتریان خواهند بود و لازم نیست برای هر خودرو به دنبال قطعه خاص آن باشند.
 
نتایج و مزیت های اقتصادی هم که از معماری قابل تغییر یا SPA عاید شرکتها می شود کاملا مشخص هستند:
دیگر نیازی نیست که ولوو برای هر ماشین جدیدی که تولید می کند، دست به کار توسعه و طراحی پلتفرم جداگانه ای شود. و اینگونه هزینه های تولید صنعتی و توسعه محصولات با صرفه جویی قابل ملاحضه ای همراه می شود.
 
البته در کنار منافع تجاری چنین طرحی، باید توجه داشت که پس از این طراحان هم با آزادی عمل بیشتری می توانند به بازی با ظاهر و انجام تغییرات گسترده در ماشین های آینده بپردازند و چندان نگران همخوانی قطعات مختلف آن نباشند. به گفته ولوو این پلتفرم جدید همچنین باعث توزیع مناسب تر وزن خودرو و در نتیجه فرمان پذیری بهتر آن خواهد شد. البته یکی از بخش های پلتفرم SPA ولوو، تمرکز بر ایمنی بیشتر است که با استفاده از فولاد بروم شاهد افزایش چشمگیر استحکام بدنه در کنار جمع و جور شدن آن خواهیم بود.
 
ولوو طی چند هفته آینده اولین محصول تحت این پلتفرم را (XC90 SUV) روانه بازار خواهد کرد. اتومبیلی که تا کنون خبرهای فراوانی درباره سیستم هیبریدی آن، طراحی داخلی و سیستم های ایمنی اش شنیده ایم. در پایان ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که کارخانه ولوو متعلق به شرکت چینی جیلی (https://en.wikipedia.org/wiki/Zhejiang_Geely_Holding_Group) است!
 
البته به نظر می رسد که در ایران کارخانه های خودرو سازی از مدتها پیش به چنین تکنولوژی روی آورده اند. تولید چند ده مدل پراید با قطعات یکسان یا تولید انواع مختلف پژو با بخش های همانند می توانند نشان دهنده تکنولوژی برتر مدولار سازی اتومبیل در کشورمان باشد! 

برگرفته از
اتومبیل‌های مدولار
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه