بوگاتی Chiron یک سفینه فضایی مخملیست

نویسنده:

۰۷:۵۱:۰۶

این روزها خودروسازان خودروهایی با کارایی‌ها، ابعاد و شکل‌های مختلفی از نوع احتراقی گرفته تا تمام الکتریکی می‌سازند و اگر خودرویی بخواهد موفق باشد، باید دارای ویژگیهای منحصر به فردی باشد. بوگاتی Chiron این خصیصه را داراست.

عددهایی که در لیست مشخصات این خورو مشاهده می‌شوند، در دنیا بی‌نظیرند: قدرت تقریبا ۱۵۰۰ اسب‌بخاری، گشتاور۱۱۸۰، حداکثر سرعتی بالغ بر ۴۲۰ کیلومتر برساعت و قیمتی در حدود ۳ میلیون دلار تنها بخشی از آنها محسوب می‌شوند. اما بعد از نصف روز رانندگی کردن با این خودرو، می‌توان متوجه شد که این اعداد حتی نصف داستان بوگاتی Chiron  را هم بیان نمی‌کنند.

 اکنون ویرون رفته است و جانشین آن اینجاست. اگرچه  Chiron از خانواده خود دور نشده‌است، ولی چیزی بیشتر از یک ارتقاء محسوب می‌شود چرا که از هرچیزی بهترش را دارد. از قدرتش شروع می‌کنیم. ویرون قدرت عظیم ۱۰۰۰ اسب بخار دارد، در حالی که Chiron قدرت را به ۱۵۰۰ اسب بخار رسانده است.

 

 

این امر حداکثر سرعت آن را به ۴۲۰ کیلومتر بر ساعت رسانده‌است. در حالت پیش فرض این خودرو به سرعت تنها ۳۸۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد اما اگر یک کلید ویژه را در کف آن فشار دهید، خودرو وارد حالت top-speed  می‌شود و می‌تواند تا ۴۲۰ کیلومتر بر ساعت سرعت بگیرد. هنوز حداکثر سرعت Chiron  مشخص نشده‌ است، اما مهندسین بوگاتی مطمئن هستند که این خودرو می‌تواند به طور قطع رکورد ۴۳۱کیلومتر بر ساعت ویرون سوپر اسپورت را بشکند.

توان آن از موتور W16  ویرون که البته کاملا اصلاح شده است مشاء می‌گیرد. واحد ۸ لیتری آن، اکنون چهار توربو دارد که ۶۹ درصد بزرگتر هستند. به کمک اگزور چند مسیره‌ای که دارای باله‌ای است که در دور موتور ۳۷۰۰ باز می‌شود،  Chiron می‌تواند در سرعت های پایین به مظور عملکرد بهینه، تنها از دو توربو استفاده کند.

به منظور کنترل توان و سرعت بیشتر، این خودرو نیاز به ترمزهای بزرگتر از جنس سرامیک‌های کربن همراه با کلیپرهایی به اندازه توپ راگبی دارد. پیستون‌ها از جنس تیتانیوم ساخته شده‌اند تا بتوانند حرارت شدید تولید شده را تحمل کنند.

باله فعال عقب بزرگتر شده است و تقریبا به اندازه کل عرض خودرو است و می‌تواند زوایایی بین -۱۰ درجه که حالت جمع شدن کامل است تا زاویه ۴۹ درجه که حالت ترمز هوایی است را داشته باشد. در حالت top speed  زاویه آن ۳ درجه می‌شود.

 

 

در واقع Chiron  ظاهر خود را از خودرو مفهومی بوگاتی Gran Turismo  گرفته است. در مجموع می‌توان گفت که ظاهر تقریبا خشن آن با ویرون هم راستاست. جلوی آن حالت مشبک نعل اسب مانند بوگاتی را دارد. اما تشابهات در همینجا پایان می‌یابد. حالت مشبک این مدل نسبت به ویرون برجسته‌تر است. دماغه خودرو با شیب بیشتری رو به عقب کشیده شده‌است و به پشت چراغهای جلو رفته است. چراغ های جلوی هر کدام از ۴ مربع مجزا تشکیل شده‌اند و وسط بخش ورودی هوا برای خنکسازی ترمزهای جلو قرار گرفته‌اند.

این ورودی‌ها تنها دو مورد از بسیار کانال‌ها و دریچه‌ها مخفی این خودرو هستند که جریان هوا را به رادیاتورهای متعدد و دیگر قطعاتی که بسیار داغ می‌شوند می‌رساند.

 خط مشابهی داخل خودرو را به دو بخش تقسیم کرده‌است و به کابین Chiron  حس خاصی داده است. کنسول میانی باریک است و تنها برای چهار دکمه فضا دارد. هر بخش صفحه نمایشگر کیفیت مربوط به خود را دارد که به طور پیش فرض برای کنترل سیستم جویی و صندلی‌های گرم شونده استفاده می‌شوند.

دیگر کنترل ها مربوط به فرمان می‌باشد که دارای ۲ دکمه پنج جهته زیر هر ۲ شست است. دکمه سمت چپی برای کنترل کردن سیستم صوتی است و سمت راستی به منظور استفاده از سیستم چند رسانه ای که در سمت راست نمایشگر سرعت بزرگ آنالوگ قرار گرفته است، به کار میرود. این نمایشگر سرعت تا عدد ۵۰۰ کیلومتر بر ساعت را نشان می‌دهد.

سیستم چند رسانه‌ای Chiron  ساده و کارآمد است. دارای سیستم جهت یابیست، ولی وارد کردن آدرس کاری ملال‌آور است. در حالت دنده عقب خروجی دوربین نمایش عقب را نمایش می‌دهد و همچنین دارای امکان نمایش ۳۶۰ درجه می‌باشد.

شتاب این خودرو به معنای واقعی کلمه، نفسگیر است، اما در مقابل سایر امکانات آن کمتر به چشم می‌آید. با تعویض هر دنده، Chiron  قوانین فیزیک را زیر پا می‌گذارد، چرا که این تعویض دنده بسیار نرم اتفاق می‌افتد و متوجه آن نمی‌شوید.

لاستیکهای بزرگ  Michelin باعث می‌شوند که حتی در سرعت‌های بالا نیز خرابی های جاده درون کابین احساس نشوند.

ترمزهای بزرگ ذکر شده همراه با باله متحرک عقب می‌توانند با شتاب  ۲g کاهش سرعت ایجاد کنند.  صندلی ها راحت هستند و فضای سر مناسبی دارد. همچنین سیستم تعلیق آن، رانندگی دلچسبی را حتی در خیابان‌های نامناسب برای شما فراهم می‌کند. علاوه بر این داخل آن بی عیب و نقص است، در حدی که حتی کوچکترین چروکی در چرم های آن مشاهده نمی‌شود.

 

برگرفته از
Cnet
لینک کوتاه

دیدگاه