پوشاک مردم یونان باستان؛ بر خلاف تصور عموم

نویسنده:

۱۰:۳۹:۴۵

 
یونانی‌ها لباس فیت بدن به تن نمی‌کردند بلکه، لباسی بی فرم بوده است و اصولا دوخته نمی‌شده است. آن‌ها یک قواره پارچه‌ی مستطیل شکل به اندازه‌ی حدودا 280x 180 به دور تن خود می‌پیچیدند و در شانه با سنجاقی به نام فیبولا پارچه را می‌بستند و درز باز آن را با کوک درشت می‌دوختند. اسم این لباس "کیتان" (Chiton) می‌باشد و یونانی‌ها کیتان خود را با بند و کمر تزیین می‌کردند. آن‌ها معمولا پارچه را کمی از روی کمر بیرون کشیده و آن را روی کمربند رها می‌کردند.
لباس مردم یونان، کیتان بسیار پرچین و لوله‌ای شکل بوده است، زنان آن را بلند تا مچ پا و مردان گاهی تا زانو می‌پوشیدند. این لباس‌ها کاملا رنگی بوده و زنان هنگام خروج از منزل چادر بسیار بزرگی به نام هیماتیون بر روی کیتان خود تن می‌کردند و تمام مو و صورت خود را می‌پوشانیدند. جامعه‌ی یونان برای پوشش زن‌ها بسیار بسته بوده و زنان اصلا شهروند محسوب نمی‌شدند.
در قرن 19، عصر نئوکلاسیک، به تقلید از لباس یونانی‌ها، رسم شد که تمام بانوان در فرانسه و بعد از آن کل اروپا، به اشتباه لباس سفید ‌پوشیدند، زیرا با حفاری مجسمه‌ها در قرن 19 تصور می‌کردند، در یونان باستان لباس‌ها همه سفید بوده است، در صورتی که فقط رنگ مجسمه‌های کشف شده رفته بوده است. هم‌چنین لباس خود را خیس نموده تا به شکل سبک خیس و لخت مجسمه‌سازی یونانی‌ها درآید.

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
تاریخ هنر
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه