شرکت SpaceX به مدیریت Elon Musk اولین راکت قابل بازیافت تاریخ بشریت را پرتاب کرد

نویسنده:

۱۲:۳۶:۲۱

این شرکت فضایی موفق شد برای اولین بار، یک راکت کلاس orbital را باز پرتاب کند.

دیگر بازیافت فقط برای قوطی‌ها و بطری‌ها نیست.

تقریبا ۱۵ سال بعد از شروع تلاش برای ایجاد انقلاب در حوضه فضایی، شرکت  SpaceX  به مدیریت ایلان ماسک موفق شد یک راکت مداری را که قبلا برای ترابری به خارج از کره زمین به کار رفته بود را بازپرتاب کند.

راکت فالکون ۹ که برای ارسال ماهواره ارتباطات تجاری از مرکز فضایی کندی ناسا واقع در ایالت فلوریدا پرتاب شد، همان راکتی است که ماه آپریل سال ۲۰۱۶ برای ارسال سفینه فضایی  Dragon در یک ماموریت تجاری محموله رسانی به ایستگاه فضایی بین المللی به کار برده شده بود.

در ۸ آپریل، چند دقیقه پس از ارسال Dragon، این راکت با موفقیت بر روی کشتی SpaceX  با نام Of Course I Still Love You  در اقیانوس آرام فرود آمد. این اولین فرود فالکون ۹ بود که با یک انفجار عظیم پایان نیافت.

در روز پنجشنبه این موشک برای پرتاب دوم بازیابی، نوسازی، بارگیری مجدد و پرتاب شد.

تقریبا ۱۰ دقیقه بعد از پرتاب، فالکن ۹ برای بار دوم به Of Course I Still Love You  واقع در ساحل فلوریدا برگشت و دقیقا وسط ناحیه فرود، فرود آماد. مانند تمام پرتابهای SpaceX، این پرتاب نیز به صورت زنده از دفتر مرکزی واقع در کالیفورنیا، بر روی وب پخش می‌شد، در حالی که عده زیادی از کارمندان آن با صدای بلند در پشت دوربین در حال شادمانی کردن بودند.

بلافاصله پس از فرود، ایلان ماسک مدیر عامل شرکت SpaceX  اعلام داشت: ” این اتفاق انقلابی عظیم در پرواز فضایی خواهد بود. این حالت قابل مقایسه با آن است که هواپیماهایی داشتید که پس از هر پرواز دور انداخته می‌شدند در مقابل هواپیمایی که بارها مورد استفاده قرار میگیرند”.

راکت‌های قابل استفاده مجدد بخشی اصلی از شرکت SpaceX  هستند که هدف آن‌هاکاهش هزینه‌های دسترسی به فضاست.

پیش از این شرکت Blue Origin  به مدیریت Jeff Bezos  راکتهای کوچکتر و زیر مداری خود را فرود آورده و مورد استفاده مجدد قرار داده بود، اما در مقایسه پروازهای آزمایشی ساده با ماموریت های پیچیده‌تر مداری، شرکت SpaceX  با ارسال فالکون ۹ خود، رویداد بسیار خاصی را رغم زد.

حال که شرکت SpaceX  در ابتکار بازیابی راکت‌عا موفق ظاهر شده است، می‌تواند به سمت سایر اهداف خود، از جمله قرار دادن میلیون‌ها انسان بر روی مریخ حرکت کند.

برگرفته از
Cnet
لینک کوتاه