آشنایی با قدرتمندترین اتومبیل‌های سدان بازار جهانی

نویسنده:

۱۰:۳۲:۱۶


 
اگر از علاقه مندان به دنیای ماشین بپرسید، شاید بیش از همه خواهان سواری با یک کوپه اسپرت، یک خودرو با سقف متحرک و حتی غول های قوی بیابانگرد (لندرور، جیپ و…) باشند. اما با همه اینها نمی توان منکر یکه تازی اتومبیل های سدان در بازار بود. علی رغم همه این داستانها، اتومبیل های چهار در معمولی هنوز طرفداران زیادی در بازار دارند و خانواده های زیادی این ماشین ها را بهترین گزینه زندگی شهری می پندارند. 
 
در این میان می توان سدانهایی یافت که واقعا بتوان عاشق آنها شد. یا مدل هایی را پیدا کرد که برای خط کشیدن روی آسفالت لحظه شماری می کنند. در اینجا به معرفی ۱۰ سدان برتر و قدر می پردازیم که از جابجایی کودکان به مدرسه تا لایی کشیدن خیابانی و دریفت در پیست شما را همراهی می کنند. و نکته مهم این است که تمام این اتومبیل ها بر اساس امکانات استانداردشان انتخاب شده اند و لذا نیاز به هیچ بهینه سازی و تیونینگی ندارند.
 
۱۰- جاگوار XFR-S و XJR: موتور توربوشارژ ۸ سیلندر وی شکل ۵ لیتری با قدرت ۵۵۰ اسب بخار
 
بگذارید لیست را با گربه های چابک دوقلو آغاز کنیم. جاگوار XFR-S را متعلق به سدان های میان اندازه و XJR را از گروه سدان های بزرگ می دانند. البته هر دو اینها از موتور سوپرشارژ ۵ لیتری ۸ سیلندر V شکل  سری F-Type R بهره می برند و با غرش بی پروای خود  توانسته اند جای شان را در این لیست باز کنند. این دو سدان را می توان جانشینانی بر حق و میراث دارانی توانمند برای ماشین های عظلانی جاگوار دانست. در میان این دوقلو، برادر کوچکتر تنها طی ۴.۴ ثانیه از سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می رسد و تا سرعت ۲۹۹ کیلومتر بر ساعت شما را  همراهی می کند.

 
 
۹- استون مارتین رپید اس: موتور ۱۲ سیلندر وی شکل ۵.۹ لیتری با قدرت ۵۵۲ اسب بخار
 
اگرچه قرار است که خودروهای آینده استون مارتین تماما از قدرت غول آسای موتورهای توربوشارژ AMG بهره مند شوند، اما هنوز می توان نمونه های بسیار جذابی چون رپید اس را پیدا کرد که از یک موتور ۱۲ سیلندر با هواگیری طبیعی بهره  می برد. استون مارتین در رپید اس نیروی بی پایان این موتور ۵.۹ لیتری را با زیبایی همگام ساخته است. و البته Rapide S مدل ۲۰۱۵ را به گیربکس اتوماتیک ۸ سرعته نیز مجهز کرده است؛ تا شما به راحتی از حداکثر توان ۵۵۲ اسب بخاری آن بهره مند شوید. آماده یک تعقیب و گریز به سبک جیمز باند، مامور 007 هستید؟ فقط مراقب عقربه کیلومتر باشید.
 
۸- آئودی RS7: موتور ۸ سیلندر وی شکل ۴ لیتری با قدرت ۵۶۰ اسب بخار
 
اگر چه این محصول آئودی تا حدودی در دسته بندی خودروهای هاچ بک قرار می گیرد، اما در میان مشتریان سدان هم از اقبال خوبی برخوردار شده است.  و ظاهر آن هم به گونه ای است که خریداران آن را یک هاچ بک حقیقی به شمار نمی آورند و بیشتر یک سدان ۴ در می شمرند. اگر چه این خودرو میان دسته بندی های سدان و هاچ بک سرگردان است، اما مطمئنا با یک بار سواری، عاشق کارایی سیستم توزیع نیروی ۴ چرخ و سرعت رویایی آن می شوید.

 
 
۷- بی ام و M5 و M6 گران کوپه: موتور شارژ دوبل ۸ سیلندر وی شکل ۴.۴ لیتری با قدرت ۵۶۰ اسب بخار
 
مدتها است که عاشقان اتومبیل هنگام دور هم جمع شدن زمان زیادی را به گفتگو درباره بی ام و M3  می گذرانند. و اغلب فراموش می کنند که M5 هم رقیبی قدر برای این اتومبیل مشهور است. بله، به راحتی می توان طی ۴.۱ ثانیه از سرعت صفر به ۱۰۰ کیلومتر در ساعت رسید. و اگر این قدرت برای تان کم است، با اندکی سفارش بیشتر می توانید توان ۵۷۵ اسب بخاری را تجربه کنید. البته در مدل ۲۰۱۵ این خودرو که به مناسبت ۳۰ سالگی M5 عرضه می شود، قرار است قدرت ۶۰۰ اسب بخاری گنجانده شود. 

 
 
۶- رولز رویس گوست: موتور توربو دوبل ۱۲ سیلندر وی شکل ۶.۶ لیتری با قدرت ۵۶۳ اسب بخار
 
اغلب اوقات و در بیشتر نقاط دنیا، ژورنالیست های اتومبیل بیشتر ترجیح می دهند پشت فرمان گوست بنشینند و آنجا احساس راحتی واقعی را قابل قبول می دانند. البته کارایی این خودرو را هم هیچ گاه نمی توان نادیده گرفت. قدرت موتور آن چنان آشوبگر و دیوانه وار است که کارخانه سرعت را به ۲۵۰ کیلومتر در ساعت محدود کرده است. اما تنها یک نیش گاز کافی است تا این سدان لوکس در دور موتور ۱۵۰۰ دور در دقیقه بتواند گشتاور ۷۸۰ نیوتون متری را فراهم آورد.

 
۵- پورشه پانامرا توربو اس: موتور توربو دوبل ۸ سیلندر وی شکل ۴.۸ لیتری با قدرت ۵۷۰ اسب بخار
 
همانند آئودی RS7، پانامرا توربو اس یک هاچ بک با بدنه ای کشیده است. اما پورشه این ماشین را جزو گروه سدان می داند. شرکت پورشه به شکل دیوانه واری عاشق توربو در ماشین های جدید خود شده و در این محصول هم به لطف توربوهای جدید قدرت موتور ۵۰ اسب بخار افزایش یافته است. به ویژه آنکه این امر با پوشش ویژه رینگ پیستون و پیستون های آلیاژ آلومینیوم نیز همراه شده. و نتیجه همه آنها یک ماشین با قدرت ۵۷۰ اسب بخار است که فوق العاده راحت و زیبا نیز هست.
 

 
۴- مرسدس بنز S63 AMG و E63 AMG S و CLS63 AMG S: موتور توربو دوبل ۸ سیلندر وی شکل ۵.۵ لیتری با قدرت ۵۷۷ اسب بخار
 
این سه قلو از شرکت بنز همگی از موتور جذاب هشت سیلندر وی شکل توربو دوبل این شرکت بهره می برند. موتوری که تماما به صورت دستی سر هم شده و روی هر یک امضای اختصاصی مهندسان AMG حک شده است. هر سه سدان از نظر راحتی و نرمی مثال زدنی اند، اما در کنار این با غرور کامل یک مهندس آلمانی آماده اند تا به محض لمس پدال توسط پای شما، زمین و زمان را به هم بریزند. البته قدرت غیرقابل باور این بنزهای چهار در هنوز در صدر لیست ما قرار ندارد و در ادامه، سدان های تنومند تری را معرفی خواهیم کرد.
 
۳- بنتلی فلاینگ اسپور: موتور توربو دوبل ۱۳ سیلندر W شکل ۶ لیتری با قدرت ۶۱۶ اسب بخار
 
در تجربه اول هر راننده ای تصور می کند که در زیر کاپوت  بنتلی فلاینگ اسپور به جای موتور, حیوان توانمندی خوابیده که قدرتی مهار نشدنی دارد. به گونه ای که این بنتلی ۲۴۷۲ کیلوگرمی با شتابی باور نکردنی تنها طی ۴.۳ ثانیه از سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می رسد. برای درک قدرت موتور این بنتلی تنها کافی است تصور کنیم که موتور ۱۲ سیلندر W شکل آن را تبدیل به دو موتور ۶ سیلندر V شکل کرده باشیم. آنگاه هر یک از این دو موتور ۳۰۸ اسب بخار قدرت خواهند داشت. و برای مقایسه بد نیست بدانید که موستانگ با ۶ سیلندر وی شکل تنها ۳۰۵ اسب بخار قدرت تولید می کند و چلنجر نیز با موتور ۶ سیلندری خود نمی تواند قدرتی بیش از این تولید نماید.
 
۲- مرسدس بنز S65 AMG: موتور توربو دوبل ۱۲ سیلندر وی شکل ۶ لیتری با قدرت ۶۲۱ اسب بخار
 
این سدان کلاس اس بنز چنان تشخص و ابهتی دارد که به خوبی از پس دفاع از همه سدانهای این شرکت آلمانی بر می آید. وقتی که درباره بنزهای ردیف ۴ این لیست به این نتیجه برسیم که ۵۷۷ اسب بخار واقعا کشنده است، آنگاه درباره قدرت ۶۲۱ اسب بخاری S65 AMG چه باید بگوییم؟ اگر چه S65 از نظر سرعت چندان از عموزاده هشت سیلندرش (S63) سریع تر نیست. اما قدرت و همچنین کارایی و خوش دستی آن باعث می شود که در خط پایان حسابی با همه اقوام کل بیندازد. 
 
۱- دوج شارژر SRT هلکت: موتور سوپر شارژ ۸ سیلندر وی شکل ۶.۲ لیتری با قدرت ۷۰۷ اسب بخار
 
اگر نگاهی به این لیست بیندازید، می بینید که بیش از همه در تصرف سدان های لوکس اروپایی است. اما حسن ختام تمام داستان ها در پایان خط مسابقه، این دوج زیبا و عظلانی ایستاده است که قدرت ماورائی ۷۰۷ اسب بخار را برای گروه اتومبیل های سدان به ارمغان آورده است. 
 
شما طرفدار چه سبک ماشین هایی هستید و کدام خودرو را می پسندید؟
برگرفته از
اتومبیل‌های سدان
لینک کوتاه

دیدگاه

0 دیدگاه برای “آشنایی با قدرتمندترین اتومبیل‌های سدان بازار جهانی”