پس از کش و قوس‌های فراوان: آغاز تولید سراتو و ساندرو در ایران

نویسنده:

۱۲:۱۲:۲۰

 
سراتو محصولی از شرکت خودروسازی کیاموتورز کره جنوبی است که در سایپا تولید می‌شود. ساندرو نیز محصولی از شرکت فرانسوی رنو است که پارس خودرو را به عنوان میزبان ایرانی خود برگزیده است.
 
نکته قابل توجه در زمینه آغاز تولید سراتو و ساندرو، شکسته شدن طلسم تولید این خودروها در ایران است. اگرچه پیش از این خط تولید دو محصول یاد شده تقریبا راه‌اندازی شده بود اما به دلیل مسائل تحریم و عدم همکاری خودروسازان خارجی، امکان آغاز تولید این خودروها وجود نداشت.
 
با این حال پس از توافقنامه ژنو و لغو تحریم صنعت خودرو، شرکت سایپا توافقنامه‌ای را با شرکت کیا برای آغاز تولید این خودرو منعقد کرد و به دنبال آن تولید این خودرو در شرکت سایپا از تیر ماه امسال آغاز شده است.
 
طبق آنچه که پیش از این شرکت سایپا اعلام کرده بود، این خودرو در دو مدل با موتور ۱۶۰۰ سی‌سی و گیربکس معمولی یا موتور ۲۰۰۰ سی‌سی و گیربکس اتوماتیک تولید می‌شود.
 
گذشته از توافقنامه منعقده با شرکت کیا موتورز، با کاهش تحریم‌های بین‌المللی و لغو تحریم صنعت خودرو شرکت رنو نیز با آغاز ارسال قطعات خودروی ساندرو، حجم فعالیت‌های خود در را ایران افزایش داده است.
 
حدود ۵۰ درصد قطعات ساندرو داخلی بوده و این خودرو بر روی پلت‌فرم ال ۹۰ ساخته شده است. حجم موتور ساندرو ۱۶۰۰ سی‌سی و مصرف سوخت آن در سیکل ترکیبی ۷ لیتر در هر صد کیلومتر است.

 
برگرفته از
سراتو و ساندرو
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه