کاهش دلار به زیر ۳۱۰۰ تومان در روزهای آینده، نزدیک شدن به ارز تک نرخی

نویسنده:

۱۰:۱۶:۵۴

 
در روزهای اخیر همزمان با افت تدریجی و نسبی قیمت، بازار ارز شاهد حضور بیشتر «توریست‌های خارجی» و تقاضای این افراد برای تبدیل ارز خود به ریال بوده است. این موضوع از یکسو بیانگر افزایش عرضه ارز در بازار است و از سوی دیگر، از تقویت اعتبار ریال به دنبال ثبات اخیر در روند قیمت‌ها حکایت دارد. این در حالی است که در سال‌های گذشته و با نوسان‌های شدید، جهشی و غیرقابل پیش‌بینی ارز، به میزان زیادی از اعتبار ریال کاسته شد و نگرانی‌هایی نسبت به «دلاری» شدن اقتصاد کشور مطرح می‌شد؛ به‌طوری که حتی شهروندان داخلی نیز به‌تدریج تمایل بیشتری برای استفاده از «دلار» در معاملات خود نشان می‌دادند و وضعیت هشدارآمیزی در اقتصاد ایجاد شده بود.
 
 روز گذشته قیمت خرید دلار به زیر سطح ۳۱۰۰ تومان رسید، در حالی که نرخ فروش با ۵ تومان کاهش به ۳۱۰۵ تومان رسید. با این کاهش، پرسش بازار و فعالان این است که آیا بار دیگر بازار در مقابل کاهش قیمت به زیر ۳۱۰۰ تومان مقاومت خواهد کرد یا در روزهای آینده شاهد این اتفاق و عبور آن به زیر ۳۱۰۰ تومان خواهیم بود؟ تعدادی از فعالان بازار اعتقاد دارند روند کاهشی قیمت دلار در روزهای آینده ادامه پیدا خواهد کرد و قیمت دلار به زیر ۳۱۰۰ تومان (سطح حمایتی) خواهد آمد. اما گروهی دیگر از فعالان همچنان باور دارند در شهریورماه شاهد افزایش تقاضا خواهیم بود و به تبع این افزایش تقاضا، قیمت دلار صعودی خواهد شد.
 
 البته در این میان گفته های روز گذشته رئیس کل بانک مرکزی هم جالب بوده و جای تامل دارد. سیف مهمترین ویژگی شرایط قبل از تک نرخی شدن ارز را ایجاد ثبات در اقتصاد کشور دانسته و گفته: «در حال حاضر در این مسیر حرکت می‌کنیم و نرخ تورم و ثبات در بازار ارز نیز مهر تاییدی بر این موضوع است.  یکی دیگر از نیازهای تک نرخی شدن ارز تنظیم ارتباطات بین‌المللی و شبکه کارگزاری نظام بانکی است که بعد از شفاف شدن مسائل بین‌المللی این مهم می‌تواند حاصل شود.»
 
و سخن پایانی رئیس کل این بود که: «ممکن است در حال حاضر همه شرایط این کار فراهم شود اما تلاش داریم این کار همراه با ثبات انجام شود؛ در عین حال به سیاست تک نرخی کردن ارز هم خیلی نزدیکیم.»
 
پیش بینی شما از بازار ارز و داستان تک نرخی شدن آن چیست؟ آیا قرار است طی اجرای سیاست تک نرخی کردن ارز، دو قیمت متمایز فعلی دلار جایی زیر ۳۰۰۰ تومان به هم برسند یا اینکه بانک مرکزی با حمایت های قبلی از قیمت ۳۱۰۰ تومان، چشم طمع به این عدد دوخته است؟

 
برگرفته از
قیمت ارز
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه