چگونه مبتدیان از خطاهای طراحی در وردپرس دوری کنند

نویسنده:

۰۶:۴۷:۴۶

بدون شک وردپرس پرمخاطب‌ترین سیستم مدیریت محتوی برای سایتهای بلاگ مانند و تالارهای گفتمان است. از آنجا که یک چهارم سایت‌های جهان توسط وردپرس ساخته شد‌ اند، می‌توان آن را شاه سیستم‌های مدیریت محتوی دانست. پس از معرفی آن در سال ۲۰۰۴ تغییرات عظیمی توسط آن در حوضه بلاگها ایجاد شد.  به رو‌ رسانی‌های جدید و افزونه‌هایی که به صورت مداوم به آن اضافه می‌شوند، آن را به چیزی بیش از تنها یک بلاگ تبدیل کرده است. بسیاری از ویژگیهای  وردپرس عامل رشد و نتایج چشم گیر آن هستند.

مزایای استفاده از وردپرس

جامعه پشتیبانی اختصاصی وردپرس، بار نوآوری‌های مداوم آن را به دوش می‌کشد و امکانات پیشرفته‌ای ایجاد می‌کند.

وردپرس به مدیران وبسایت‌ها امکان سفارشی سازی بدون دردسر وبسایتشان را می‌دهد بدون آن که نیاز به داشتن تبحر خاصی در برنامه نویسی یا طراحی داشته باشند.

وردپرس از یک نرم افزار بلاگینگ به یک سیستم مدیریت محتوا که حتی امکان ساخت فروشگاه های مجازی کوچک را نیز می‌دهد تبدیل شده است.

وردپرس به دور از رکون است، چرا که به صورت مداوم نسخه‌های جدید آن با امکانات پیشرفته و توانایی‌های بالا منتشر می‌شوند.

کتابخانه عظیمی شامل بیش از ۳۰۰۰۰ افزونه جهت افزایش کارایی برای کاربران وجود دارد. جدا از این افزونه‌ها، قالب‌ها و افزونه‌های پولی زیادی نیز برای آن وجود دارند. وردپرس همچنین قادر به راه‌اندازی پورتال فروشگاهی است.

مهمتر از هر چیز آنکه نیازی به توانایی‌های تکنیکی خاصی برای راه اندازی وردپرس نیست. البته در صورت داشتن توانایی‌های تکنیکی می‌توان بهتره بیشتری از آن برد. وردپرس توسط شبکه‌ای از برنامه نویسان و طراحان پشتیبانی می‌شود و آنها به صورت مداوم امکانات جدیدی را به صورت افزونه‌ها و قالب‌ها برای آن فراهم می‌کنند.

نکاتی جهت پرهیز از اشتباهات رایج در وردپرس:

جدی نگرفتن مسائل امنیتی

اطمینان حاصل کنید که از ارائه دهنده خدمات اینترنت خود، پرتوکل انتقال فایل ایمن (SFTP)  بگیرید تا دسترسیتان به وردپرس ایمن شود. علاوه بر آن باید رمز عبور خود را به صورت مداوم عوض کنید و از یک رمز عبور قدرتمند ۱۶ کارکتری جهت بالاتر بردن امنیت استفاده کنید. همچنین باید وردپرس خود را به جدیدترین نسخه ارتقاع دهید تا مشخصات امنیتی آن نیز به روز شود.

دریافت قالب‌ها و افزون‌ها از منابع غیر قابل اطمینان

قالب‌ها و افزونه‌ها باید از منابع قابل اطمینان دانلود شوند. در صورت عدم انجام این کار، سایت شما می‌تواند مورد حمله هکرها قرار بگیرد. بررسی‌های مربوط به افزونه‌ها و قالب‌ها را قبل از دانلود مطالعه کنید تا از قابل اطمینان بودن منابع آنها مطلع شوید.

پست کردن طولانی

زمانی که یک پست طولانی را پس از پست دیگری ارسال می‌کنید، منجرب به تولید یک صفحه طولانی می‌شود و کاربران باید برای مشاهده کل صفحه به میزان زیادی اسکرول کنند. از تگ  <!–more–> جهت کنترل نمایش استفاده کنید. متن بعد از این تگ تا زمانی که کاربر بر روی گزینه  more کلیک نکند نمایش داده نمی‌شود.

تفاوت رنگ ناکافی بین زنگ زمینه و رنگ فونت

این اشتباهی‌ست که اکثر طراحان وردپرس مرتکب می‌شوند. اگر تفاوت رنگ کافی بین متن و رنگ زمینه وجود نداشته باشد، کاربر برای خواندن متن دچار مشکل خواهد شد. این موضوع می‌تواند برای سایت مضر باشد.

استفاده از افزونه‌های بیشتر

وردپرس در زمینه افزونه‌ها از سایر سیستم‌های مدیریت محتوا، امتیاز بالاتری دارد. با این حال اگر از تعداد زیادی افزونه در وبسایت خود استفاده کنید، می‌تواند منجر به تضادهایی شود. برای جلوگیری از چنین رخدادهایی از افزونه‌ها با احتیاط استفاده کنید.

فایلهای وردپرس را بدون دانش برنامه نویسی دستکاری کنید

فایل‌های وردپرس با زبان PHP  نوشته شده‌اند و تنها در صورتی این فایل‌ها را تغییر دهید که با این زبان برنامه‌نویسی آشنایی کامل دارید. اگر کدها را دستکاری کنید و نتوانید مشکل آن را برطرف کنید، وبسایت شما دچار مشکل خواهد شد.

از نوع و ابعاد فونت نامناسب استفاده کنید

سایت وردپرس شما باید خوانا باشد و نباید چشم خوانندگان را اذیت کند. جهت اذیت نشدن کاربرانتان و سادگی استفاده از محتویاتتان، باید از فونت‌های بزرگ استفاده کنید و استفاده از فونت‌های تزئینی را به حداقل برسانید

از فایلهای CSS  زیادی استفاده کنید

اگر از فایلهای CSS  زیاد استفاده کنید، وبسایت شما کند می‌شود و بارگزاری آن زمانبر خواهد شد. جهت جلوگیری از این کار باید تنها از یک فایل CSS  بزرگ استفاده کنید که کلیه کدهای استایل مورد نیاز برای وبسایت در آن باشد.

از فرمت نامناسب برای تصاویر استفاده کنید

هدف شما باید استفاده از تصاویر با حداقل حجم ممکن باشد تا وبسایت شما را کند نکند. استفاده از فرمت PNG حجم تصاویر را در مقایسه با JPEG  بالا می‌برد. برای عکس‌های کوچک و تصاویر می‌توانید از فرمت GIF  استفاده کنید و یا از CSS  برای ایجاد تصاویری که پهنای باند کمتری مصرف می‌کنند استفاده کنید.

از تصاویر و انیمیشن‌های بسیار زیاد استفاده کنید

اگر از تصاویر یا انیمیشن‌های بسیار زیادی در سایت خود استفاده کنید، سرعت وبسایت کاهش می‌یابد و زمان بیشتری برای بارگزاری نیاز خواهد داشت.  همچنین بر SEO  سایت تاثیر سوء خواهد داشت، چرا که بررسی آن زمان بیشتری خواهد گرفت. برای جلوگیری از چنین شرایطی، از تصاویر و انیمیشن‌ها تنها زمانی که به طرح شما ارتباط دارند استفاده کنید.

سخن پایانی

یک وبسایت وردپرس بدون اشکال، بازدید کنندگان بیشتری را نسبت به سایتی که پر از اشکال و خطا باشد به خود جذب می‌کند. زمانی که وردپرس را نصب و شخصی سازی می‌کنید، باید تمام جهات را جهت جلوگیری از بروز خطا در نظر بگیرید. نکات ذکر شده در اینجا نشانگری برای جلوگیری از هرگونه خطا و اشتباه مشابه است.

برگرفته از
howtotech
لینک کوتاه

دیدگاه