چگونه UX بهتری را در توسعه یک نرم افزار ایجاد کنید

نویسنده:

۰۷:۲۷:۳۰

آرزوی هر توسعه دهنده ای تحت تاثیر قرار دادن کاربران توسط یکUX  (تجربه کاربری) خارق العاده است. یکی از مهمترین وجه‌های بهبود UX در استفاده از کدهای استاندارد برای توسعه نرم‌افزار، نهفته است. در ذیل چند جنبه جهت بهبود UX از طریق استانداردسازی کدزنی در حین توسعه نرم افزار آمده است.

طراحی ماهرانه

جهت اطمینان از اینکه آیا UX  برای هر مرحله و هر کلید بهینه شده است، مهم است که در زمان ایجاد نرم افزار، UX  را کاملا در نظر داشته باشید. اگرچه برای توسعه دهندگان بر اساس فریمورک تصمیم میگیرند که چه استانداردهایی برای کدزنی استفاده شوند، ولی قبل از هرچیز، طراحی آن باید برای استفاده کننده ساده باشد. این امر کارایی کلی نرم افزار را به دلیل برطرف کردن خواسته های کاربران، بالا می‌برد.

استفاده از فریمورک برای توسعه نرم افزار

با توجه به تعداد فریم‌های مورد استفاده در توسعه‌ی نرم افزار، باید فریمورک مناسبی را انتخاب کنید. پیشنهاد می‌شود که جهت انتخابSDK  مناسب، از مهندسی معکوس استفاده کنید، به نحوی که ابتدا نتایج پایانی را بررسی کنید و سپس بر اساس آن انتخاب خود را انجام دهید. فریمورک درست باید کل کار را در بر بگیرد تا اطمینان از نتایج مطلوب حاصل شود.

در اکثر مواقع جهت کسب نتایج مطلوب باید UX را به کارآمدترین شکل ممکن ایجاد کرد. برای مثال، Jquery برای توسعه نرم افزارهای موبایلی  Cross-platform کارآمد است. یکی از جامع‌ترین فرمورک‌ها برای ساخت نرم‌افزارهای iOS، XCode است. با اتخاذ یک فریمورک مناسب بهینه کردنUX  امکان‌پذیر خواهد بود.

استفاده از سرور برای نرم افزار موبایل

یکی از مهمترین تصمیماتی که باید توسط توسعه دهنده اتخاذ شود، این است که آیا نیاز به استفاده از سرور برای نرم افزار موبایل هست یا خیر. استفاده از سرور مستقیما UX  را بهبود نمی‌دهد، اما کمک می‌کند که توسعه UX ساده‌تر شود.

سرویسهای منایع، از جمله Parse ، MBaaS و Firebase امکان ذخیره سازی ابری اطلاعات را فراهم می‌کنند، اما با این وجود منطق تجاری مفرط را پشتیبانی نمی‌کند. اگر کسب و کار نیاز به چنین ساختار منطقی‌ای دارد، پافشاری بر استفاده از این سرویس‌ها ممکن است مناسب نباشد و این امر قطعا منجرب به ایجاد آشفتگی در  UX شما خواهد شد.

توسعه دهنده می‌تواند از سرویس ساخته شده تحت وب همراه با یک API  استفاده که این امر نقشی حیاتی در بهبود UX  خواهد داشت. زمانی که توسعه دهنده چنین کاری کند، تصمیمات تکنیکی در رابطه با این که کدام پلتفورم از جمله Node.js، Laas یا PaaS باید برای این کار انتخاب شوند گرفته می‌شوند.

بهبود UX  از طریق تامین امنیت اطلاعات

شاید بهترین راه برای جلب اعتماد کاربران افزایش امنیت اطلاعات در زمان توسعه نرم افزار است. پرتوکل‌های امنیتی نرم افزارهای موبایل به میزان طراحی نرم افزار حائز اهمیت هستند. دلیل این امر آن است که اطلاعات کاربران که در تلفن همراه ذخیره شده است، زمانی که آن‌ها نرم افزاری را باز می‌کنند و در حال انتقال اطلاعات هستند، مورد ریسک قرار می‌گیرد. اطمینان از امنیت اطلاعات باعث افزایش UX  می‌شود، چرا که اطمینان و اعتماد آن‌ها را جلب می‌کند.

گنجاندن مشارکت کاربران

هیچ چیز زیباتر از مشارکت سازنده کاربران نیست. فرمولبندی طرحی که در آن کاربران قادر به مشارکت باشند، کلید اصلیUX  بهتری است.

انتخاب درست ابزارهای تحلیلی، نقشه‌های حرارتی و دنبال کننده‌های چشم، جهت ایجاد توانایی نگاه کردن از دید کاربر ضروری هستند. این امر کمک می‌کند تا فاصله بین نیازهای استفاده کنندگان و تولید کنندگان کاهش یابد.

استفاده از انیمیشن

انیمیشن همیشه مورد استقبال کاربران بوده است (مخصوصا استفاده محدود آن به منظور ایجاد جاذبه).  در زمان کد نویسی انیمیشن برای موبایل، توصیه می‌شود که در حداقل ممکن از آن استفاده کنید، چرا که افزایش آن بر روی زمان بارگذاری نرم افزار تاثیر منفی دارد. همچنین افزودن پارامترهایی نامرتبط و غیر ضروری در نرم افزار می‌تواند بازدهی آن را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

نگهداری مداوم

فرقی نمیکند که در رابطه با چه موضوعی صحبت می‌کنیم، از زندگی گرفته تا نرم افزار موبایل، کلید موفقیت در همه آن‌ها ثبات و تداوم است. و همین امر دلیل آن است که چرا یک نرم افزار باید در پیمایش خود دارای ثبات باشد.

شکستن الگوهای رفتاری کاربران می‌تواند برای UX کشنده باشد، و این موضوع می‌تواند توسط تغییرات متعدد  نیز برانگیخته شود.

نتیجه گیری:

یکی از مهمترین پارامترهایی که باعث ایجاد یک UX  عالی می‌شود، حل کردن خواسته‌های کاربران به صورت خلاقانه و موثر است و توسعه دهندگان باید اطمینان حاصل کنند که به نحوی موثر به این امر جامع عمل بپوشانند.

توصیه می‌شود که سطح استاندارد کدزنی را در زمان توسعه نرم افزار بالا ببرید تا به UX بهینه شده‌ای دستیابید.

برگرفته از
howtotech
لینک کوتاه

دیدگاه