چگونه یک خدمات مشتریان عالی راه اندازی کنید

نویسنده:

۰۸:۰۹:۴۷

برای این که برند خود را درخشان‌تر از گذشته کنید، لازم است که خدمات مشتریان درخشانی داشته باشید. خدمات مشتریان شما باید به نحوی باشد که مشتریان شما احساس کنند بخش جذابی از محصول شما به خدمات عالی و خاصی که به مشتریان ارائه می کنید بستگی دارد. ساختن یک ارتباط رضایت بخش با مشتریان یکی از پارامترهای مهم در صنعت کسب‌وکار، جهت بهبود فروش و بالا بردن  بهره‌وری است.

عدم آگاهی درباره چگونگی ساختن یک خدمات مشتریان متمایز می‌تواند منجرب به از دست دادن مشتریان و در نتیجه کاهش فروش و در نهایت شکست کسب‌وکار شود. برای جلوگیری از تبعات ناشی از ارتباط بد با مشتریان، انتظار می‌رود که بدانید چگونه باید آنها را در مقابل محصولات و خدمات خود مقاومت ناپذیر کنید.

چگونگی انجام کار:

ارتباط خوب: مهارت در برقراری ارتباط برای هر فرد یک توانایی ضروری محسوب می‌شود. این توانایی برای فهم متقابل بین مشتری و شخصی که خدمات را ارائه می‌دهد مفید فایده خواهد بود.

تحویل فوری: در خدمات و تحویل به موقع یا حتی پیش از موعد کالاها موفق عمل کنید. تحویل دیر می‌تواند باعث عدم اعتماد به خدمات شود. وقتی که زمان تحویل را به مشتریان می‌گویید، بهتر است که وقت دیرتری را قول دهید ولی تلاش کنید که تحویل را زودتر انجام دهید.

خدمات رایگان: ارزش بخشی به ارتباطتان با مشتری بسیار مهم است. لازم است گاهی اوقات خدمات رایگانی را به عنوان پاداشی در راستای قدردانی و ارتباط طولانی مدتتان به آن‌ها ارائه کنید.

یادبود آخر سال: نوشته، تقویم یا چیزهای مشابه‌ی را طراحی کنید و آن را به عنوان نشانه‌ای از تشکر و قدرشناسی به مشتریان خود بدهید. اگر نمی‌نوانید آن را شخصا به دستشان برسانید، یک یادداشت شخصی همراه با شماره تلفن را با آن ارسال کنید تا بتوانید مطمئن شوید که بسته به دست آن‌ها رسیده است.

تبریک از طریق ایمیل: گه‌گداری مجموعه‌ای از متن‌هایی را برای مشتریان خود ارسال کنید تا بدانند که شما به آن‌ها اهمیت می‌دهید. با انجام این کار آنها احساس خوبی خواهند داشت و تمایل بیشتری خواهند داشت که بخاطر خدماتتان، همیشه پیش شما بیایند.

بسته بندی خوب کالاها: در مواردی که شما تحویل دهنده کالاها هستید، خلاقیت خود را در رابطه با بسته‌بندی جذاب محصولات و تحویل همراه با احترام آن‌ها، به کار ببرید. اگر می‌دانید که مشتری شما چه رنگی را دوست دارد یا مواردی از این دست، از آن‌ها در بسته‌بندی استفاده کنید تا مشتری بداند که شما برای علایق او ارزش قاعل هستید.

پذیرش خوبی داشته باشید: نسبت به مشتریان خود، خوش برخود و پذیرا باشید. همیشه با لبخند با آن‌ها مواجه شوید و به آن‌ها نشان دهید که در خدمت آن‌ها هستید و آماده‌اید که نیازهای آنها را پاسخگو باشید. اگر آن‌ها در رابطه با رویداد خاصی مثل بازی بچه‌ها یا نزدیک بودن یک مراسم خاص صحبت کردند، درباره آن موضوع از آن‌ها سوال کنید. این کار به عمیق‌تر شدن رابطه با مشتری کمک می‌کند، چرا که مشتری احساس می‌کند شما بر روی او سرمایه گذاری کرده‌اید و این امر باعث افزایش وفاداری آن‌ها خواهد شد.

تشکر کنید: عادت کنید که در ازای قدردانی از استفاده از خدماتتان تشکر کنید. به میزان خرید آنها توجه نکنید و همیشه بابت حضورشان تشکر کنید.

کارکنان خود را آموزش دهید: اطمینان حاصل کنید که کارکنانتان به خوبی آموزش دیده‌اند تا رفتار خوبی از خود نشان دهند و خدمات را به بهترین نحو ممکن ارائه کنند. رفتارهایی از جمله خوش آمد گویی به مشتریان، تشکر کردن و پیشبینی نیازهای آن‌ها را به کارمندان خود آموزش دهید.

شنونده خوبی باشید: به تمام خواسته‌های مشتری خود با تمام جزئیات گوش کنید و دقت کنید. این کار نه تنها کمک میکند که بتوانید راهکاریی برای خواسته‌های آنها پیدا کنید، بلکه کمک می‌کند که نیازهای آن‌ها را پیشبینی کنید و بتوانید قبل از اینکه آن‌ها درخواست خود را مطرح کنند، راهکاری برای آن یافته باشید.

مسئولیت پذیر باشید: ممکن است هیچ‌چیز بدتر از بی‌مسئولیتی در قبال یک مشتری، که در تلاش برای یافتن راه حل مشکل خود است و یا می‌خواهد اطلاعاتی در رابطه با محصول شما کسب کند نباشد. لازم است که به تمام سوالات مشتریان به صورت درست پاسخ دهید. حتی اگر در لحظه پاسخی برای آن نداشتید، آن پاسخ را پیدا کنید و برای پاسخگویی با آن‌ها تماس بگیرید. در چنین حالتی دیگر مشتری احساس ناراحتی نخواهد کرد. زمانی که به مشتری می‌گویید که با او تماس خواهید گرفت، حتما سریعا این کار را انجام دهید و سعی کنید همیشه برای تمام سولات و درخواست‌های آن‌ها جوابی داشته باشید.

نظر آنها را بخواهید: لازم است که فیدبک لازم در رابطه با میزان رضایت مشتریان در رابطه با سرویسی که ارائه می‌دهید را بگیرید. با انجام این کار می‌توانید اشکالات کار را پیدا کرده و خدمات خود را بهبود دهید.

در خاتمه لازم به ذکر است که با تمرین کردن و انجام این نکات خواهید توانست یک سرویس بی‌نظیر را به مشتریان خود ارائه دهید و رابطه خوبی را با آن‌ها برقرار کنید. به واسطه سرویس دادن عالی به مشتریان  می‌توانید نام برند خود را بالا ببرید و آن را ارزشمند کنید.

برگرفته از
howtotech
لینک کوتاه