کتابخانه شما نشانه شخصیت شماست!

نویسنده:

۰۳:۵۴:۵۹

چطور قفسه کتاب‌های خود را سر و سامان دهید؟ با ما همراه باشید تا فوت و فن‌های کاربردی چیدمان کتابخانه را یاد بگیرید.

هیچ چیز بهتر از این نیست که قفسه‌ کتاب‌هایتان خیلی مرتب، منظم و با یک سبک عالی چیده شده باشد.

در این مطلب فوت‌وفن، می‌خواهیم تمام ریزه‌کاری‌هایی که برای دکور زدن قفسه کتاب باید بدانید را به شما آموزش دهیم. اگر به کتاب و کتابخوانی علاقه داشته باشید، احتمالاً سر و کله زدن با کتاب‌های مورد علاقه‌تان، یکی از لذت‌بخش‌ترین روزهای زندگی‌تان خواهد بود. شاید اصلاً خودتان هم متوجه نشوید که در آخر کار، شکل کتابخانه ‌یا قفسه کتاب‌هایتان چه شکلی می‌شود.

وقتی دکوراسیون یک خانه را از آغاز تا پایان طراحی ‌می‌کنید، همه چیز را از جلوی دست برمی‌دارید و میدان را خالی می‌کنید؛ از اثاثیه گرفته تا مبلمان. همه اینها در ذهن خانم یا آقای طراح کنار هم چیده می‌شوند زیرا طراحان قادرند تا مرحله پایان و چیدمان نهایی را در ذهنشان متجسم شوند. شما نمی‌توانید این کار را با کتابخانه خود انجام دهید یا برای این موضوع هر سبک دیگری را استفاده کنید. باید خودتان را در کتاب غوطه‌ور کنید. باید چند وسیله تزیینی کوچک بخرید و با خیال راحت تمام اوقات روز خود را برای آن سپری کنید تا زمانی که تقریباً همه چیز کامل شود.

قبل از شروع به چیدمان، حتماً کتابخانه خود را رنگ کنید. سفید بهتر است. همه رنگ سفید را دوست دارند زیرا این رنگ یک پس‌زمینه عالی برای نمایش چیزهایی است که در قفسه‌ها می‌گذارید.

۱- پالایش

اولین مرحله خیلی واضح و ساده است و باید همه کتاب‌هایتان را به دو دسته تقسیم کنید: نگهداشتنی و انبارکردنی؛ درست مثل خانه‌تکانی برای کتابخانه هم باید همین کار را انجام دهید. اگر کتاب‌های درسی قدیمی دوران دانشگاه خود را نگه می‌دارید، خواهش می‌کنیم دست بردارید و مدام آن روزهای طلایی را از خاطر نگذرانید. همه کتاب‌ها را در انباری ذخیره کنید. بهتر است چند کتابِ سال را نگه دارید و کتاب‌های قدیمی را انبار کنید.

یادتان باشد که قفسه کتاب فقط برای نگهداری کتاب نیست؛ شما می‌توانید قاب عکس، یادگاری‌ها و کلی خرت و پرت را در آن بگذارید. چیزهایی را برای نمایش بگذارید که در زندگی‌تان اهمیت دارد و دوست دارید آنها را مدام ببینید. این یک ایده خوب برای شروع مکالمه با مهمانان است و شما می‌توانید داستان جذاب نهفته در دل هم کدام از لوازمی که قفسه کتاب‌ها را با آن دکور زده‌اید را بازگو کنید. فقط فراموش نکنید چیزهایی که در قفسه می‌گذارید از اندازه یک سیب کوچکتر نباشند زیرا در آن صورت قفسه را شلوغ و به‌ هم ریخته جلوه خواهید داد.

۲- دسته‌بندی و چیدمان

می‌توانید کتاب‌ها را بر حسب رنگ یا موضوعشان دسته‌‌بندی کنید. پیشنهاد می‌کنیم به قسمت عطف یا شیرازه کتاب که همان بخش اتصال دو جلد کتاب است و در نگاه اول جلب نظر می‌کند توجه ویژه کنید. اگر روکش یا جلد مقوایی کتاب‌ها را دوست ندارید، آن‌ها را دربیاورید تا ببینید زیرش چه چیزی است! جلد کتاب ممکن است زشت باشد اما می‌توانید از یک کتاب بی‌نام به جای آن استفاده کنید.

در مرحله بعد، کتاب‌هایتان را به هم تکیه دهید یا روی هم بگذارید. شیوه چیدمان هر طوری است که دوست دارید؛ چه از چپ به راست و یا از راست به چپ. کتاب‌ها را به گونه‌‍‌ای کنار هم بگذارید که وقتی چند قدم عقب‌تر می‌ایستید حس تعادل داشته باشد. معمولاً کتاب‌ها را عمودی می‌چینند و سپس از یک دسته کتاب افقی برای نگه داشتن انتهای کتاب‌ها استفاده کنید.

وقتی کتاب‌ها را دسته کرده و چیدید، متعلقات و خرت و پرت‌هایی که دارید را در هر طبقه پخش کنید. یک شمع اینجا، یک کاکتوس آنجا. هر چیزی که دوست دارید. عکس‌های قدیمی قهوه‌ای هم خوب است که پشت یک گیاه کوچک بگذارید. وسایل جالبی را بگذارید که چشم بتواند به آسانی سرتاسر قفسه را نگاه کند.

قاب عکس‌های قدیمی خود را نیز می‌توانید در قفسه کتاب بگذارید. به جای اینکه همه را یک جا کنار هم بچینید، آنها را در همه قسمت‌های قفسه کتاب‌هایتان پخش کنید.

۳- تغییر دکور

اولین چیدمان چیدمان قطعی نیست و لازم هم نیست این طور باشد. ممکن است ساعت‌ها وقت خود را به جا به جا کردن و اعمال تغییرات ریز بدهید. مطمئن باشید که با صرف زمان برای دکور زدن قفسه کتابتان و وسواسی که به خرج می‌دهید شما را به تیمارستان نخواهند فرستاد!

انجام این کار راحت است. وسایل را عقب و جلو ببرید و سپس سر جایشان برگردانید و دوباره این طرف و آن طرف جا به جا کنید. اگر از نگاه کردن خسته شدید، کار را نیمه رها کنید و تغییرات را به روز دیگر واگذار کنید. بهترین قسمت این است که اینجا خانه خودتان است و هیچ زمان خاصی برای تمام کردن آن به شما نداده‌اند.

یادتان باشد که زیبایی در سادگی است! مهم است به خودتان اعتماد کنید و بدانید چه زمانی کارتان تمام می‌شود. در پایان، شما قفسه‌ای از کتاب‌ها را خواهید داشت که خیلی چشم‌نواز است و همه را به سوی خود می‌کشد. اگر زیبا شود که یک امتیاز مثبت دارید اما هدف نهایی این نیست.

با انجام این مراحل، در نهایت، کتابخانه مرتب و در عین حال زیبایتان قلب تپنده خانه شما می‌شود و از داشتن آن به خود می‌بالید. فراموش نکنید که به خودتان استرس ندهید و بیش از حد در مورد یک موضوع فکر کنید. این فقط یک قفسه کتاب ساده است. همین!

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه

دیدگاه