پنج دلیل برای خرید لپ‌تاپ ۴K و یک دلیل بزرگ برای نخریدن آن

نویسنده:

۰۹:۰۱:۳۳

خرید لپ‌تاپ با صفحه‌نمایشگر ۴K همچنان در بازار داغ است، ولی درواقع این پیکسل‌های اضافی مزایایی نیز دارند؛ و دلایل این ادعا در ادامه آمده است.

از وقتی‌که در سال ۲۰۱۴ لپ‌تاپ‌های با صفحه‌نمایشگر ۴K وارد بازار شدند، ارزشمند بودن آن‌ها موردبحث بوده است. در آن زمان به‌جز ویرایش عکس مزایای زیادی برای آن وجود نداشت. وجود محتوای کم برای ۴K و وجود نداشتن نرم‌افزارهایی که بتوانند باکیفیت افزایش‌یافته تطابق پیدا کنند موضوع موردبحثی بود.

اما اکنون شرایط عوض‌شده است و قیمت‌ها پایین آمده‌اند. محتوای زیادی برای آن‌ها ایجادشده است. بااین‌حال هنوز هم عده‌ای هستند که حاضر نیستند برای پیکسل‌های بیشتر پول بدهند. اگر شما یکی از آن دسته افراد هستید، در این مقاله فهرستی از دلایلی برای اینکه لپ‌تاپ بعدی‌تان ۴k باشد را آورده‌ایم.

جزئیات بیشتر در بازی

در مقایسه با سال ۲۰۱۴ اکنون بازی‌های بیشتری که کیفیت ۴K را کاملاً پشتیبانی می‌کنند وجود دارد. اگرچه همچنان نیاز به لپ‌تاپ‌های قدرتمندی برای بازی کردن با چنین کیفیت و جزئیاتی دارید، ولی درازای آن تجربه بصری تأثیرگذاری را تجربه خواهید کرد. آیا با بازی کردن در کیفیت Full HD چیزی را از دست خواهید داد؟ احتمالاً نه، ولی در مقایسه با جزئیاتی که ۴K نمایش می‌دهد، می‌توانید چیزهایی را از دست دهید.

وضوح

من تاکنون حتی یک لپ‌تاپ ۴K را ندیده‌ام که همه‌چیز را عالی نشان ندهد. این پیکسل‌های اضافه برای ایجاد گرافیک و متون واضح‌تر و صاف‌تر بکار می‌روند. علاوه بر آن، ازآنجاکه ظاهر اکثر نرم‌افزارها می‌تواند با این کیفیت همخوانی داشته باشد، می‌توانید از این کیفیت تصویر بالا رفته لذت کافی را ببرید. در لپ‌تاپ‌ها با صفحات بزرگ‌تر، کیفیت بالاتر به معنای فضای بیشتر برای رابط کاربری نرم‌افزارها است.

ویرایش ویدیو و تصویر

رنگ دقیق و طیف رنگی برای کار روتوش مهم هستند ولی با داشتن یک نمایشگر ۴K جهت ویرایش تصاویر، می‌توانید جزئیات را به نحو بهتری مخصوصاً برای تصاویر باکیفیت، در نظر بگیرید. اگرچه کیفیت ۴K تنها بخشی از ماجراست و شما نیاز به نمایشگرهایی با تراکم پیکسل بالا دارید، و هرچه آن بالاتر باشد، می‌توانید جزئیات بیشتری را ببینید.

در سال ۲۰۱۴ اکثر مشتریان به دوربین‌هایی که توانایی تصویربرداری ۴K را داشته باشند دسترسی نداشتند. ولی اکنون توسط گوشی‌های هوشمند با dSLR و عدسی‌های دوربین به‌کاررفته، یا حتی توسط دوربین‌های فیلم‌برداری کوچک‌تری مانند GoPros می‌توان این کیفیت را ثبت و ضبط کرد؛ و زمانی که شما تصویربرداری را با ۴K انجام می‌دهید، به‌احتمال‌زیاد می‌خواهید که آن‌ها را با همان کیفیت نیز مشاهده کنید.

لازم به ذکر است که اگر از CAD یا سایر نرم‌افزارهای مهندسی ازاین‌دست و یا تصویرگری استفاده می‌کنید، این پیکسل‌های اضافه برای این‌گونه کارها بسیار کارآمد هستند.

بخشی از کل بسته است

ازآنجاکه ممکن است بخواهید یک صفحه لمسی، یک گرافیک قدرتمند، یک پردازنده سریع و یا سایر خسیس‌هایی که برای آینده کارمند باشند را خریداری کنید و یا برای کارهای طرحی خود به آن‌ها نیاز دارید، نیاز به خریداری یک سیستم مدرن دارید که سیستم مدرن این روزها به معنی داشتن صفحه‌نمایش ۴K در کنار سایر مشخصات است. برای مثال اگر بخواهید Razer Blade Pro را با آن طراحی عالی و گرافیک عالی‌اش داشته باشید، باید آن را همراه با صفحه لمسی ۳,۸۴۰x2,160 پیکسلی خریداری کنید.

افتخار کردن به حقایق

اکنون بازار صفحه‌های نمایشگر باکیفیت است و داشتن یکی از آن‌ها می‌تواند لذت‌بخش باشد. منظورم این نیست که به هرکسی که می‌رسید، شکوه پیکسل‌های خود را به رخ بکشید، بلکه اگر کسی متوجه کیفیت تصویر تصاویر شما شد یا وضوح تصویر او را تحت تأثیر قرارداد، می‌توانید که به او بگویید که دلیل این موارد ۴K بودن صفحه نمایشگر آن است.

هیچ‌کدام از این‌ها وقتی باطری نداشته باشید مهم نیست

اما بزرگ‌ترین دلیل برای دوری از نمایشگرهای ۴K مصرف باطری آن‌هاست. فکر نکنم توانسته باشید توسط هیچ لپ‌تاپی تنها توسط باطری آن، برای مدت طولانی بازی کرده یا ویرایش تصویرتان را انجام داده باشید. پنل‌های باکیفیت بالاتر باطری بیشتری نیز مصرف می‌کنند و این مصرف بالاتر به معنی کاهش چنددقیقه‌ای نه، بلکه چندساعتی عمر باطری است.

برای مثال لپ‌تاپ Dell XPS 13 با صفحه لمسی QHD حدود ۸ ساعت باطری نگه می‌دارد درصورتی‌که مدل Full HD آن می‌تواند تا بیشتر از ۱۰٫۵ ساعت باطری حفظ کند. شرایط مشابهی برای HP Spectre x360 وجود دارد، که نسخه ۴K آن ۸ ساعت و نسخه Full HD آن ۱۶ ساعت باطری نگه می‌دارند.

البته همچنان باید هزینه‌ها را در نظر گرفت، بااینکه امروزه پنل‌های ۴K بیشتری نسبت به سال ۲۰۱۴ وجود دارند و قیمت آن‌ها پایین آمده است، بااین‌حال عده‌ای بر این باورند که همچنان لپ‌تاپ‌های Full HD تناسب بهتری بین کیفیت، قدرت و قیمت دارا هستند.

برگرفته از
Cnet
لینک کوتاه