Audi S5 کوپه نه‌تنها ظاهری سریع دارد، بلکه سریع‌تر از ظاهرش هم هست

نویسنده:

۱۰:۳۵:۵۹

آئودیS5 2018 نه‌تنها کارایی بالاتری نسبت به A5 کوپه دارد، بلکه ورزشی‌تر است و ظاهری خشن‌تر نسبت به برادر خود، S4 سواری اسپورت است.

تفاوت بین مدل‌های S از هواکش آن‌ها شروع می‌شود که در S5 کمی پایین‌تر است و جلوی کاپوت برآمده آن قرارگرفته است. چراغ‌های جلوی آن نسبت به S4 ساده‌تر طراحی‌شده است. ازاینجا به بعد، خطوط کوپه ظریف‌تر، عضلانی‌تر و به قول خود آئودی، احساسی‌تر از سواری S4منطقی و آرام‌تر است. و البته همان‌طور که متوجه شده‌اید، S5 دو در کمتر دارد.

بااین‌حال اگر زیر این ورقه فلزی را نگاهی بیندازیم، خودرویی کاملاً مشابه با سواری S4، با همان کارایی توربوشارژر را خواهیم یافت.

نیروی V6 سه لیتری

S5جدید توانی برابر ۳۵۴ اسب بخار با گشتاور ۳۶۹ را توسط موتور ۳ لیتری توربوشارژرV6 خود تولید می‌کند. آئودی توربوشارژر را بین دو سیلندر V6 قرار داده است. البته آئودی اولین شرکتی نیست که این کار را کرده است ولی بااین‌حال این روش را انتخاب کرده است چراکه این کار، مسیر اگزوز کوتاه‌تری دارد و درنتیجه سرعت پاسخگویی توربو به میزان گاز بهبود می‌یابد. نتیجه این پاسخگویی دور موتور حداکثری ۱۳۷۰ است.

موتور جدید نسبت به موتور قبلی سوپر شارژر S5 حدود ۱۴ کیلو سبک‌تر است. این موتور سه لیتری V6 با یک تبدیل‌کننده دور موتور هشت سرعته با انتقال‌دهنده خودکار جفت شده است. پدال‌ها استاندارد هستند، اما پدال‌ها حس یک پلاستیک توخالی را منتقل می‌کنند، که این موضوع برای خودرویی باقیمت S5 ناامیدکننده است. همچنین گیربکس آن فاقد حالت دستی است. اما آئودی می‌گوید که دلیل آن‌ها این است که مشتریان آن‌ها S5 را به خاطر گیربکس خودکار آن انتخاب می‌کنند.

اما ماشین دارای کارایی خوبی هست. در یک خط مستقیم، کوپه حتی بدون فعال کردن مد کنترل هم‌توان بالایی از خود نشان می‌دهد. شتاب صفر تا ۱۰۰ مدل S5 برابر با ۴٫۴ ثانیه است که بر اساس ادعای آئودی شتابی بیشتر از مرسدس بنز C43 و BMW 440i دارد. ارتباط بین موتور و گیربکس در S5 فوق‌العاده است. تغییر دنده بسیار نرم اتفاق می‌افتد به‌نحوی‌که در حالت Comfortable تقریباً احساس نمی‌شود و در حالت Combo نیز به نظر می‌رسد که همیشه در دنده مناسب قرارگرفته است که می‌توان آن را تا حدود زیادی مدیون منحنی صاف و مناسب گشتاور آن دانست.

تمام چرخ Quattro

گشتاور خودرو بین تمام چهارچرخ خودرو توسط سیستم رانندگی تمام چرخ Quarreo استاندارد تقسیم می‌شود. سیستم Quattro برای مدل‌های S مانند S5 بیشتر بر روی کارایی تمرکز کرده است به‌نحوی‌که به‌صورت پیش‌فرض تقسیم‌بندی را برای عقب و جلو به‌صورت ۴۰ به ۶۰ انجام داده است تا حالتی اسپورت‌تر داشته باشد. دیفرانسیل مرکزی می‌تواند گشتاور را بین جلو عقب در مواقع نیاز، صورت پویا تقسیم کند. همچنین در صورت تمایل یک دیفرانسیل عقب اسپورت می‌تواند قابلیت انعطاف بیشتری را توسط فعال‌سازی بردار گشتاور درکل محور عقب، جهت ایجاد کشش بهتر و کنترل در پیچ‌ها اضافه کند.

یک سیستم تعلیق ۵ اتصاله multilink برای هر چهارگوشه خودرو تعبیه‌شده‌اند که دارای دمپرهایی است که به‌صورت مداوم، با توجه به شرایط جاده، تنظیم می‌شوند. راننده می‌تواند حالت خودرو و خواسته‌های خودسر پیچ‌ها را انتخاب می‌کند تا رانندگی‌ای مستحکم و واکنش گرا را توسط جذب ناهمواری‌ها تجربه کند.

در جاده

مدل S5 دارای چهار حالت رانندگی به نامه‌ای Eco،Comfort ، Dynamic و Individual است که مشخصات مربوط به کنترل، میزان گاز و کارایی کلی را تنظیم می‌کند. مدل S5بر روی فرمان دارای کلیدی است که جهت انتخاب حالت‌های رانندگی، بدون برداشتن دست از روی فرمان به کار می‌رود که به‌عنوان گزینه‌ای مفید می‌توان از آن نام برد. البته به‌عنوان‌مثال، اگر بسته اختیاری هوای سرد بر روی خودرو نصب شود، این دکمه با دکمه‌ای جهت گرم کردن فرمان جایگزین می‌شود.

فاصله بین چرخه‌ای S5 تنها ۷٫۵ سانتی‌متر کمتر از S4 است که درنتیجه کوپه آن باید کمی پویاتر از سواری آن باشد. اما تجربه نشان داده است که برعکس این موضوع صادق است. البته این تفاوت بین آن‌ها بسیار ناچیز است. ازنظر فرمان پذیری S5 محدودیت‌های طبیعی مشابهی با S4 از خود نشان می‌دهد. فرمان آن قابل پیش‌بینی است و بدون مشکلی به نقطه مدنظر شما می‌رود.

حتی با فشردن بیشتر گاز، S5 دچار مشکلی نمی‌شود و تنها ممکن از کمی عدم تمایل به پیچیدن به بیرون و یا کمی تمایل بیش‌ازحد در پیچیدن به داخل از خود نشان دهد. قطعاً محدودیتی در میزان سخت‌گیری نسبت به ماشین نسبت به عدم تمایل به پیچیدن وجود دارد.

در حالت Dynsmic صدای اگزوز به مقدار زیادی درون کابین شنیده می‌شود. برای مثال مرسدس بنز E400 کوپه که صدای بیشتری دارد، صدای کمتری درون آن شنیده می‌شود. در مقایسه با S4 نیز، مدل کوپه آرام‌تر از سواری آن است. با توجه به این‌که درون کابین آن صدای باد و خیابان شنیده نمی‌شود، دلیل شنیده شدن صدای موتور درون کابین باید مربوط به درون خودرو باشد.

اتصال و صفحه کنترل مجازی آئودی

فنّاوری داشبورد آئودی S5 جدید تقریباً مشابه با A4 است که با توجه به سخت‌افزار Nvidia و نرم‌افزار Audi Connect خوب طراحی‌شده آن و صفحه کنترل مجازی آن، گزینه محسوب می‌شود.

مدل S حداقل یک تکنیک خاص به‌کاربرده است: یک صفحه کنترل مجازی اسپورت که سرعت‌سنج را بزرگ کرده است و گجت دیجیتال را در وسط صفحه قرار داده است. در این حالت راننده می‌تواند همچنان نقشه گوگل و سایر امکانات چندرسانه‌ای در محل خود قابل‌مشاهده هستند صفحه کنترل مجازی استاندارد همچنان موجود است و با کلیک بر روی دکمه موجود بر روی فرمان قابل‌مشاهده است.

مجموعه کامل تکنولوژی کمک‌کننده به راننده در این خودرو تعبیه‌شده است که شامل: کروز کنترل انطباق پذیر با ترافیک، یک مسیر نامحسوس خارق‌العاده که به سیستم فرمان کمک می‌کند، نظارت‌کننده بر نقاط کور توسط هشداردهنده عبور از عقب و یک سیستم ترمز خودکار جلوگیری از برخورد از جلو که می‌تواند حتی در مسیر نیز عمل کند و از طریق ترمز کردن از تصادف‌های ناشی از گردش‌به‌چپ جلوگیری کند.

مدل S5 به‌صورت پیش‌فرض به‌صورت Premium Plus عرضه می‌شود، پس دارای امکانت خوبی برای خریداران است. برای مثال، صندلی‌های ماساژ دهنده یک امکان استاندارد هستند. استفاده از صندلی‌های فعال سنگین به‌صورت استاندارد، برای یک خودرو اسپورت کوپه با کارایی بالا تصمیم عجیبی به نظر می‌رسد، چراکه هر کیلوگرم وزن بیشتر، تفاوت‌هایی را ایجاد می‌کند.

درهای کمتر، قیمت بیشتر

قسمت آئودی S5 2018 از ۵۴٫۶۰۰ دلار برای Premium Plus شروع می‌شود و برای مدل مجهز Prestige به ۵۹۰۰۰٫ دلار می‌رسد. درواقع حالت premium آن ۳۷۰۰٫ دلار گران‌تر از S4 مجهز باراندمان مشابه است، و دارای ۲ در کمتر و صندلی‌های عقب کم امکانات تری است. پس اگر ظاهر مدل سواری آن را دوست دارید، شاید این مدل نسبت به کوپه آن جذابیت بیشتری داشته باشد.

برگرفته از
Cnet
لینک کوتاه

دیدگاه