۱۰ نکته که باید برای طراحی یک سایت تجاری بدانید

نویسنده:

۰۲:۲۲:۴۲

سایت شما نیازمند هدف و محتواست‌.‌‌‌‌‌‌

برای یک تجارت کوچک، وب سایت تنها فهرستی دیجیتال نیست‌، بلکه یک ابزار بازاریابی، نما و کیوسک اطلاعاتی همه در یک قالب است‌. و یک وب سایت خوب بیش از هر بروشور یا آگهی چشم‌ها را به سمت خود جذب خواهد کرد.

کمپانیApple ، معلم خصوصی گیتار ،گاری میوه کنار ایستگاه اتوبوس : همگی وب سایت دارند.برای یک تجارت دوام آوردن بدون آن تقریباً غیرممکن است چه رسد به رشد!

اگر تجارت کوچک شما به یک وب سایت جدید نیاز دارد یا اگر کلاً وب سایتی ندارید ،اینجا ۱۰ نکته از نکاتی که باید برای ایجاد وب سایت و استفاده مناسب از آن باید بدانید ، آماده‌شده است.

۱. داشتن هدف

مانند هر ابزاری ،وب سایت شما یک هدف دارد.قبل از ساخت از دانستن هدف آن اطمینان حاصل کنید‌.‌‌

آیا یک سکو برای فروش هنرهای شماست؟آیا یک میکروفون برای پخش عقاید شما به عنوان یک رهبر فکری است؟آیا راهی برای بررسی اعتبار شما برای مشتریان است؟

و چگونه وب سایت شما به مشتریان خدمت خواهد کرد؟بالقوه و بالفعل به صورت هم‌زمان؟چه سایت‌های رقابتی را دنبال می‌کنند و کلمات کلیدی برای پیدا کردن آن‌ها چیست؟

کمی دقیق‌تر؛ خواسته‌های خود را مشخص کنید. یک وب سایت متمرکز با اهداف مشخص مشتریان بیشتری را به نسبت مجموعه‌ای به‌هم‌ریخته از اطلاعات شخصی جذب خواهد کرد‌.

۲٫ دوستان خود را از وب سایت‌تان دورنگه دارید

پسرعموی جد مادری‌تان یا هم‌اتاقی دوست صمیمیتان از مدرسه هنر را برای ساخت وب سایت خود استخدام نکنید‌! استخدام‌های ارزان باعث ایجاد سایت‌های سطح پایین بدون در نظر گرفتن مقصود آن‌ها می‌شود.وب سایت شما نمای بیرونی تجارت شماست و آخرین جایی است که باید کم‌کاری شود!

وب سایت را می‌توانید خودتان با استفاده از نرم‌افزارهای آماده یا با استخدام یک طراح حرفه‌ای بسازید. یک طراح مستقل تقریباً ۱۰۰۰ دلار برایتان خرج برمی‌دارد و یک کمپانی معتبر چندین هزار دلار! ممکن است وب‌سایت گران و هزینه‌بر باشد اما ارزش سرمایه‌گذاری خواهد داشت‌.

۳‌. از نرم‌افزار طراحی وب‌سایت استفاده کنید

از میان گزینه‌های موجود، سازنده‌های وب‌سایت آسان‌ترین راه هستند. سازنده‌های معروف نظیر Wix, Squarspace, Weebly از تم‌ها و قالب‌های از پیش تعیین‌شده برای راحتی کار استفاده می‌کنند و شما به‌آسانی می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید.

هم‌چنین، تقریباً ارزان نیز هستند. اکثر آن‌ها نیاز به هزینه‌ای از ۸ دلار تا ۲۰ دلار مشمول دستمزد دارند.

یکی از مضرات این قالب‌ها عدم انعطاف‌پذیری آن‌هاست‌. معمولاً این سرویس‌ها قالب‌های زیادی را ارائه می‌دهند اما به‌سختی می‌توان از منوی انتخابی آن‌ها دور شد.

۴. استفاده از سیستم مدیریت محتوا

اگر به وب‌سایتی بزرگ، پیچیده و چند صفحه‌ای نیازمندید، از سیستم مدیریت محتوا(CMS) به‌جای سازنده وب‌سایت استفاده کنید. بااینکه برای استفاده از CMS یک منحنی یادگیری وجود دارد، می‌تواند همان انعطاف‌پذیری و کارآمدی طراحی سایت را برای شما فراهم کند اما بدون نیاز به کد زدن‌های پیچیده!

اگر می‌خواهید از یک سازنده استفاده کنید، بهره بردن از نرم‌افزار متن‌باز مدیریت محتوا مانند WordPress یا Joomla را در نظر داشته باشید‌. بیشتر سازنده‌ها یا این دو قالب آشنا هستند و به‌راحتی می‌توانند سایت‌هایی با این قالب را دست‌کاری کنند. گرچه یک CMS اختصاصی نیاز به یادگیری کدهای جدید دارد که قاعدتاً از سرعت پروژه می‌کاهد.

نرم‌افزار متن‌باز امکان دسترسی به هزاران تم را برای شما فراهم می‌کند(ابتدا از درست‌کار کردن آن‌ها مطمئن شوید).این نکته را نیز مدنظر داشته باشید که باوجود رایگان بودن WordPress و Joomla، تم‌های آن‌ها می‌تواند هزینه‌ای از ۲۰ دلار تا ۲۰۰ دلار دربر داشته باشد.

وب‌سایت‌های ساخته‌شده با CMS به یک جزء سوم برای میزبانی یا نام‌های مستعار ایمیل احتیاج دارند.خوش‌بختانه گزینه‌های زیادی نظیر GoDaddy و Google Enterprise Apps برای این نوع خدمات وجود دارند.

۵. زمان‌بر بودن

ساخت وب‌سایت آسان اما زمان‌بر است.خواه خود طراحی آن را بر عهده گرفته یا یک طراح استخدام کنید، آماده شدن آن از زمان مورد انتظارتان بیشتر طول خواهد کشید.

دلیل این موضوع آن است که مشکل در ساخت و طراحی نیست بلکه در محتواست. حتی گذاشتن سرفصل‌های ساده یا “خوش آمدید” نیز کاری زمان‌بر است. و باید باشد. هیچ راه میان‌بری برای محتوای خوب وجود ندارد. برایش برنامه‌ریزی کنید.

۶. تمیز نگهش دارید

وب‌سایت‌های شلوغ با پنجره‌هایی که مدام باز می‌شوند با موسیقی و متن متحرک تنها برای ۳ثانیه مشاهده شده و سپس بسته می‌شوند. مشتریان خود را با ارائه دادن یک وب‌سایت منظم و شسته‌ورفته راضی نگه دارید. از سرفصل‌ها و پاراگراف‌های کوتاه و نشانگر برای مشخص کردن اطلاعات مهم استفاده کنید و هیچ‌گاه بیش از حد طولانی ننویسید.

نکته مهم‌تر، بازدیدکننده‌های خود را مجبور به عمل کردن کنید. بدانید که رقابت چه چیزی را پیشنهاد می‌کند و چگونه. “برای امتحان کلیک کنید” بسیار ضعیف است.شما یک صدای قوی می‌خواهید نه یک زمزمه!

۷. محتوا پادشاه است

همواره در حال ارسال محتوا باشید‌. موتورهای جستجو علاقه‌مند به موضوعات مرتبط تازه می‌باشند هم چنان مشتریان شما. آپدیت‌های منظم بهترین راه برای جذب بازدید‌کننده به سایت شما می‌باشد.

اما اگر برنامه‌ای برای آپدیت افکار خود ندارید، دور راه‌اندازی سایت را خط بکشید. پست‌های قدیمی و پیشنهاد‌ها از مد افتاده باعث می‌شود تجارت شما دیگر به کار نیاید.

۸. موبایل، یک ابزار ضروری

این روزها اکثر مردم از طریق موبایل خود به اینترنت دسترسی دارند.Google این را می‌داند، به همین دلیل است سازگار بودن سایت با موبایل‌ها رتبه آن را تغییر می‌دهد. زانوهای سایت خود را قطع نکنید! مطمئن شوید که سایت شما به‌خوبی روی موبایل‌ها و تبلت‌ها جواب می‌دهد‌.

اگر اطلاعی راجع به چگونگی سازگاری با موبایل ندارید، منابعی هستند که به کمک شما می‌آیند‌. قالب‌هایی نظیر       bMobilized یا DudaMobile برای شما یک موبایل-سایت جداگانه می‌سازند.

و هم‌چنین بیشتر قالب‌های CMS قابلیت فعال‌سازی سازگار کردن با موبایل برای بازدیدکننده‌ها را دارند.

۹. SEO

به موتور جستجو به چشم یک اتوبوس نگاه کنید که بازدیدکننده‌های شما برای چرخیدن در اینترنت از آن استفاده می‌کنند. اگر وب‌سایت شما در مسیر نباشد، مشتریان جدید هیچ‌گاه از وجود تجارت شما آگاه نخواهند شد.

اگر وب‌سایت شما دارای محتوای خوب، آپدیت منظم و سازگاری با موبایل باشد، شما تقریباً یک ایستگاه اتوبوس قابل دیدن خواهید داشت‌.

شما حتی می‌توانید با گذاشتن لغات کلیدی توصیفی در URL ها آن را بهبود ببخشید.(برای مثال، به‌جای صفحه ۲ از “درباره ما” استفاده کنید) و هم‌چنین با استفاده از اشتراک گذاری لینک با بقیه وب‌سایت‌ها.(البته تنها با وب‌سایت‌های مرتبط و هم‌چنین صفحه لینک را فراموش کنید. گوگل فکر می‌کند این کار تقلب است.)

از حشو نویسی نیز بپرهیزید.وب‌سایت‌های بدون هویت جداگانه با دیگر سایت‌های یافت شده در موتور جستجو رقابت می‌کنند. و هم‌چنین یک بخش مرور قرار داده و مشتریان خود را به استفاده از آن تشویق کنید. چراکه موتور‌های جستجو میزان فیدبکی که تجارت شما دریافت می‌کند را برای رتبه‌بندی در نظر می‌گیرند.

در نظر داشته باشید که الگوریتم حاکم بر جستجو بدون شک تغییر خواهد کرد.Google Webmaster Central Blog را دنبال کنید. با تغییر ملاک جستجو، وب‌سایت شما نیز به تغییر دارد.

۱۰. از ابتدا تحلیل کنید

از ابزار‌های اجرایی نظیر Google Analytics از روز اول ساخت وب‌سایت استفاده کنید چراکه قادر به دیدن کاستی‌های

آن خواهید بود. اطلاعات بیشتر به گرفتن تصمیمات بهتر کمک خواهند کرد.

برگرفته از
techradar
لینک کوتاه

دیدگاه