کشف دو شهر متعلق به مایان‌ها در مکزیک

نویسنده:

۰۸:۰۵:۰۸

باستان شناسان دو شهر مایان‌ها را در Calakmul، منطقه یونسکو، منطقه‌ای حفاظت شده در اعماق جنگل از شبه جزیره یوکاتان مکزیک را کشف کرده‌اند. اعتقاد بر این است که یکی از این شهرها به نام "Lagunita"، در دهه 1970 توسط باستان شناس آمریکایی "اریک فون او" (Eric Von Euw) کشف شده است؛ اما محل دقیق آن ناشناخته باقی مانده بود و این شهر برای چندین دهه از دست داده شده در نظر گرفته شد. در میان مناظر فوق العاده در Lagunita نمای شهر با یک ورودی به شکل دهان یک هیولا، به نمایندگی از خدای زمین و باروری مایان نمایان می‌باشد.
 “Ivan Sprajc”رهبر تیم از مرکز تحقیقات آکادمی علوم و هنر، اکتشاف و نوآوری‌های اسلوونی، گفت "عکس‌های هوایی به ما در پیدا کردن محل بسیار کمک کرد، در جنگل شما می‌توانید در 600 قدمی یک شهر یا منطقه گم ‌شده‌ای باشید و حتی به وجود آن مشکوک هم نشوید. تپه‌های کوچک همه جا اطراف آن هستند، اما آن‌ها به شما هیچ ایده و کمکی که بتواند یک راهنمایی برای پیدا کردن مرکز شهر باشد نمی‌دهند." باستان شناس اسلوونی در سال گذشته هم‌چنین همراه با یک تیم، در طول کشف از Chactun، یکی دیگر از شهرهای مایان‌ها را در 10km به سمت شمال پیدا کرده بود.
Lagunita تنها پس از مقایسه باستان شناسان، ساختمان و بناهای تاریخی با نقشه‌های اریک فون او شناسایی شد. نقش برجسته‌ها و هیروگلیف به خوبی حفظ شده و در سه محراب (سنگ مدور) بلند، مجسمه سنگی شناخته شده معروف به "stelae" پیدا شدند.
شهر دیگر، به نام Tamchen یا "چاه عمیق" مایان‌ها، کشفی کاملا جدید است. باستان شناسان در این منطقه بیش از 30 چاه مایاها، گودال‌های بطری شکل زیرزمینی برای ذخیره سازی و جمع آوری آب باران پیدا کردند.
از ویژگی‌های مشترک دو شهر اهرام می‌باشد؛ که یکی از آن‌ها حدود 20 متر ارتفاع دارد و با آثار تاریخی سنگی، میادین و توسط ساختمان‌ها مانند قصر احاطه شده است. Ivan Sprajc می‌گوید "هر دو شهر راه را برای سوالات جدیدی در مورد تنوع فرهنگ مایان‌ها، نقش ناشناخته آن منطقه در تاریخ مایان‌ها و روابط سیاسی خود با دیگر اقوام را باز می‌کند."

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
شهر تاریخی مایان‌ها
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه