هنگامی که مصر سرزمین سه دیانت و یک خدا بود

نویسنده:

۰۳:۱۵:۰۵

موزه بریتانیا طی همکاری خود با موزه ایالتی برلین، مبنی بر سازماندهی یک نمایشگاه در مورد یهودیت، اوایل جامعه اسلامی مصر از روم تا اوایل دوران قرون وسطی مسیحیت برگزار می‌کند. "یک خدا: سه دیانت در رود نیل" شامل مجسمه سازی، قطعه‌های معماری، جواهرات، منسوجات و نسخه‌های خطی از مجموعه موزه‌ها، هم‌چنین همراه با وام گرفتن اشیا از دیگر موسسات؛ داستان این سه دین در مصر را از تاریخ 30 ق.م تا 1200 ب.م بیان می‌کند.
این نمایشگاه از آخرین قرن بت پرستی تحت حکومت روم و سپس وقایع ظهور مسیحیت، دین غالب در قرن پنجم و در نهایت پس از فتح عرب در قرن هفتم و ورود اسلام را بازگو خواهد کرد. در حالی که بسیاری از مسیحیان اولیه در مصر، از جمله سنت مارک مبلغ، که در اسکندریه به دست مشرکان کشته شدند، و اولین حاکمان مسلمان این کشور به دست افرادی از ادیان دیگر شکنجه و به شهادت رسیدند؛ آن‌ها تصمیم گرفتند تا به جای عوض کردن دینشان یا آزار و اذیت یهودیان و یا قبطی‌ها، به نام مسیحیان مصر از آن‌ها مالیات بگیرند؛ از جمله محوریت‌های این نمایشگاه می‌باشد.
این نمایشگاه در موزه بریتانیا، توسط خانواده Blavatnik حمایت می‌شود و از ماه آپریل سال آینده تا سپتامبر 2015 در موزه "بد" (Bode Museum) واقع در برلین برگزار خواهد شد.

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
سرزمین سه دیانت و یک خدا
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه