قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا باعث کاهش سطح کلسترول خوب (HDL) می‌شود

نویسنده:

۰۲:۲۵:۱۹

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند که یک ارتباط مسقیم بین قرار گرفتن در هوای آلوده و بیماری‌های قلبی عروقی وجود دارد. مطالعات جدید نشان می‌دهند که این آلودگی ها سطح کلترول خوب بدن را کاهش می‌دهد.

همچنین تحقیقات جدید در یک مجله زیست شناسی عروقی نشان داد، افرادی که در مناطق آلوده – به خصوص آلودگی‌های مربوط به ترافیک – اقامت دارند نسبت به دیگر افراد سطح کلسترول HDL پایین‌تری دارند.

HDL اغلب به عنوان کلسترول خوب نامیده می‌شود زیرا این نوع کلسترول کمک می‌کند تا LDL یا کلسترول‌های بد از رگ‌ها خارج شوند.

تجمع LDL در بدن می‌تواند منجر به تنگی و بسته شدن رگ‌ها ‌شود و خطر ابتلا به حملات قلبی و مغزی را بالا ببرد.

قرار گرفتن در معرض دود‌های سیاه و آلودگی‌ها زیاد منجر به کاهش HDL بدن می‌شود.

محققان دریافتند افرادی که بیش از حدود ۳ ماه در معرض بالای PM  یا ذرات مقلق ( مخلوطی از ذرات جامد و مایع موجود در هوا) قرار گرفتند ، نسبت به افرادی که در معرض PM پایین تری بودند ، سطح کلسترول HDL پاین‌تری داشتند.

در طی یک دوره ۱ ساله، افرادی که در معرض دوز آلودگی بالاتری قرار داشتند – ترکیبات PM که در درجه اول از وسایل نقلیه ساطع می‌شود – نسبت به افرادی که در معرض دوز آلودگی پایین‌تری قرار داشتند به طور قابل توجهی HDL بدنشان کاهش یافته بود.

اگرچه قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا باعث کاهش کلسترول هم برای مردان و هم زنان می‌شود، اما اثر آن بر روی زنان قوی‌تر است. همچنین توجه داشته باشید که هرچقدر فضایی که در آن زندگی می‌کنید آلوده تر باشد سطح کلسترول HLD شما پایین تر می‌آید و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی بالاتر می‌رود.

برگرفته از
medicalnewstoday
لینک کوتاه

دیدگاه