قاتلی اهلی به نام بلای طبیعی

نویسنده:

۰۳:۰۱:۴۰

باد، باران، گرما: خطرات تشدید شرایط جوی بر سلامت

با ادامه پیدا کردن تغییرات شرایط جوی، شاهد رخدادهای شدید و تکان‌دهنده بیشتری در آب و هوا خواهیم بود و این رخدادها تهدیدی برای سلامت مردم محسوب می‌شود.

شمار بلایای طبیعی در سراسر دنیا رو به افزایش است. این بلایا تنها شامل بلایای مربوط به آب و هوا نیست بلکه بلایای زمینی شامل زمین لرزه و بلایای بیولوژیک و زیستی نظیر شیوع یا همه‌جاگیری را نیز در بر می‌گیرد.

اطلاعات ۵۰ سال گذشته نشان می‌دهد که ۴۱ درصد از بلایای جهانی مربوط به رخدادهای تکان‌دهنده آب و هوا هستند.

کارشناسان تغییرات جوی پیش‌بینی می‌کنند که رخدادهای شدید هوا دفعات و شدت را نیز افزایش خواهد داد و این رخدادها بار سنگینی را بر سلامت عموم مردم خواهد گذاشت.

رخدادهای شدید هوا به سه دسته تقسیم می‌شوند: افزایش نزولات آسمانی (مانند طوفان و گردباد)، کاهش نزولات آسمانی (گرما، خشکسالی و آتش‌سوزی) و بلایای افزایش سطح آب دریا. در حال حاضر، بلایای افزایش و کاهش نزولات آسمانی امریکا را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

افزایش نزولات آسمانی

بلایای مربوط به تشدید نزولات آسمانی مانند توفان، سیل و زمین لرزه می‌تواند منجر به کشته شدن مردم شود. مردم در اثر آوار و فروریختن، برق گرفتگی (مثلاً پاره شدن و زمین افتادن سیم‌های برق)، غرق شدگی (مثلا در زمان سیل) یا خفگی (در زمان زمین‌لرزه) جان خود را از دست می‌دهند. در امریکا، شمار تلفات در فازهای شدید توفان نسبت به توفان‌های معمولی بیشتر شده است.

اطلاعات نشان می‌دهد در میان افرادی که جراحات شدید دارند، ۵۰ درصد از آنها فوراً به هلاکت می‌رسند و ۳۰ درصد دیگر در همان ساعت اول مصدومیت جان خود را از دست می‌دهند. (این اطلاعات شامل هر نوع سانحه شدید می‌شود؛ از تصادف خودرو گرفته تا توفان‌های سهمگین.)

به عبارت دیگر، ۸۰ درصد از تمامی مرگ‌های مربوط به جراحات شدید در ساعت اول رخداد اتفاق می‌افتد که به آن “ساعت طلایی” می‌گویند.

اما در طی یک بلای طبیعی، با وزش باد یا لرزش زمین، تقریباً غیرممکن است که در ساعت طلایی به قربانیان دسترسی پیدا کرد. بنابراین، اگر کارشناسان بخواهند شما تلفات را کاهش دهند باید رویکرد متفاوتی را اتخاذ کنند: پیشگیری!

به لطف بهبود ارتباطات در مورد توفان و آموزش، مرگ‌ومیر ناشی از توفان و گردباد در طی ۳۰ سال اخیر ۱۰ برابر ‌کم‌تر شده است. بهبود پیش‌بینی و هشدارهای اولیه به مردم امکان می‌دهد که از آن منطقه فرار و آنجا را تخلیه کنند.

کاهش نزولات آسمانی

کاهش نزولات آسمانی نیز سلامت مردم را تهدید می‌کند. این بلایا شامل امواج گرم، خشکسالی و آتش‌سوزی می‌شود.

زمین به سوی گرم شدن پیش می‌رود و همین سلامت افراد را تهدید می‌کند. امواج گرم گرمای شدیدی هستند که چندین روز طول می‌کشند. این امواج دلیل اول تلفات جوی امریکا در ۳۰ سال اخیر محسوب می‌شود.

گرمای شدید مشکل‌ساز است زیرا توانایی طبیعی بدن برای تنظیم دما را بر هم می‌زند.

به طور طبیعی، بدن دمای داخلی خود را از طریق قلب و ریه تنظیم می‌کند. وقتی هوا گرم می‌شود، ضربان قلب سریع‌تر می‌شود، تندتر نفس می‌کشیم و برای خنک شدن بدن عرق می‌کنیم.  اما وقتی هوا بیش از حد گرم شود، این عملکردها نمی‌توانند به بدن در بیرون کردن گرما یا افزایش حرارت داخلی کمک کنند.

همین امر می‌تواند منجر به بیماری‌های گوناگون مربوط به گرما شود؛ از خفیف مانند انقباض عضلات ناشی از گرما و خستگی گرفته تا موارد جدی‌تر مانند غش کردن و گرمازدگی و موارد خیلی شدیدتر نظیر سکته قلبی که در بیش از نیمی از تمامی موارد کشنده است.

اما گرمای شدید به طور مستقیم از طریق بیماری‌های مربوط به گرما انسان را نمی‌کشد بلکه خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی، بیماری‌های ریوی، بیماری‌های کلیوی و بیماری‌‎های دیگر را به دلیل تأثیر وسیع‌تر بر بدن افزایش می‌دهد.

افراد بسیاری نسبت به بیماری‌های مربوط به گرما آسیب‌پذیر هستند: اطفال، کودکان، سالمندان، کارگرانی که در فضای باز کار می‌کنند، ورزشکاران، افرادی که بیماری‌های جسمی دارند، زنان باردار، فقرا، افراد بی‌خانمان و آنهایی که در شهرها زندگی‌کنند.

افزون بر این، داروهای خاصی ماند داروهای فشار خون، ضدافسردگی و حساسیت باعث می‌شود مردم نسبت به گرما حساس‌تر شوند.

به عبارت دیگر، افرادی که برای حفظ سلامت خود تلاش می‌کنند با تغییرات جوی و ادامه گرما بیشتر با چالش روبه‌رو خواهند شد.

برگرفته از
livescience
لینک کوتاه

دیدگاه