دیدنی‌ترین‌های آثار باستانی و تاریخی کشور چین

نویسنده:

۱۱:۱۵:۱۸

چین، کشوری با تمدن هزاران ساله، مملو از بناها و آثار تاریخی است. سازمان جهانی یونسکو ۳۸ مکان تاریخی شامل کوهستان‌های مقدس در کشور چین را در فهرست آثار جهانی خود ثبت کرده است. کشور چین معابد قدیمی مانند معبد تانژی با قدمت ۲ هزار ساله در حومه پکن دارد. غارهای حکاکی شده بودایی‌ها و شهرهای که برای جلوگیری از حمله متجاوزان دور تا دورشان دیوار کشیده شده است تنها بخش کوچکی از میراث فرهنگی این کشور هستند.

دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین یک جاذبه گردشگری برای هر کسی است که به چین سفر می‌کند. این دیوار که از جیایون‌گوآن در غرب تا شانهای‌گوآن در شرق امتداد دارد چندین هزار سال است که پا بر جاست. این دیوار در استان گانسو در غرب چین، یعنی جایی که از آن سرچشمه می‌گیرد، از خاک کوبیده و در مناطق کوهستانی، از بلوک‌های سنگی ساخته شده است. دیوار بزرگ چین با هدف مکانیسم دفاعی شکل گرفت اما از آنجایی که امتداد نداشت و پیوسته نبود، متجاوزان فقط به دنبال مکانی برای رخنه به آن سوی دیوار بودند. بیشتر مردم از دیوار چین در منطقه پکن بازدید می‌کنند و بادالینگ مشهورترین محل است که گردشگران زیادی به آنجا مراجعه می‌کنند. موزه دیوار بزرگ چین که ردپایی از تاریخ این دیوار را در دل خود دارد نیز مکانی دیدنی است.

جنگجویان تراکوتا

جنگجویان تراکوتا یا ارتش سفالین در شی‌آن یک مکان تاریخی دیگر در چین است که گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. این جنگجویان نمایانگر ارتش چین ‌شی هوآنگ هستند که اولین امپراتور چین بوده است. ارتش سفالی قسمتی از مقبره این امپراتور بوده است که در سال ۱۹۷۴ توسط یک کشاورز که در حال کندن چاه بود کشف می‌شود. سه حفره بزرگ با بیرون کشیدن تکه‌های شکسته سفالی حفاری شدند؛ این قطعات سفالی به شکل ۷ هزار سرباز، اسب، ارابه جنگی و اسلحه مرمت شدند. کپی این ارتش را می‌توانید در حفره اصلی مشاهده کنید و آنهایی که در قسمت باکن هستند قسمت‌های اصلی کشف‌شده هستند.

پینگ‌یائو

پینگ‌یائو یک روستای باستانی در استان شانشی است که دور تا دورش با دیوار احاطه شده است. اینجا یک توقفگاه خوب برای مسافرانی که مسیرشان از پکن به شی‌آن است به شمار می‌رود.  فهرست آثار جهانی یونسکو این شهر را یک نمونه استثنایی از شهر قدیمی هان چاینیز می‌داند که به خوبی حفظ شده است. این شهر در قرن چهاردهم کشف شد. البته، این باور هم وجود دارد که شهر پینگ‌یائو خیلی پیش‌ترها و در سال ۱۰۴۵ قبل از میلاد مسیح شکل گرفته و یکی از بهترین شهرهای چین برای نمایش سلسله مینگ است. راه رفتن در خیابان‌های باریک و کوچه‌ها شبیه سفر در تاریخ و بازگشت به زمان‌های قبل است. راه رفتن روی دیوارهای اطراف آن نیز بُعد دیگری به این بازدید می‌افزاید. فیلم چینی Raise the Red Lantern نیز در شهر پینگ‌یائو فیلم‌برداری شده است.

مجسمه‌های سنگی بلندقامتان

لانگ‌من گراتوس یکی از بهترین نمونه‌های هنر غار بوداییان است. این غارها در لویانگ (به معنی غار دروازه اژدها) واقع شده است. مجمسه‌های بودایی حکاکی شده و تراش خورده در اوایل قرن چهارم ساخته شد. بیش از ۹۷ هزار مجسمه بودایی، بوداسف و آرهات در حدود ۱۴۰۰ غار روی دامنه کوه کندکاری شده است. برخی از این مجسمه‌ها ارتفاعشان از دو و نیم سانتی‌‌‌‌متر تجاوز نمی‌کند اما بلندی برخی دیگر به چند ده متر می‌رسد. این مکان تاریخی نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه