فرمول یک در سال ۲۰۲۷ چگونه خواهد بود

نویسنده:

۱۲:۴۹:۲۵

به گفته شرکت رنو خودرو مسابقه‌ای ۶۰۰ کیلوگرمی با توان ۱۳۴۰ اسب بخار، از آینده آمده است.

در نمایشگاه شانگهای امسال، شرکت رنو چشم‌اندازی از چگونگی خودروهای فرمول یک در سال ۲۰۲۷ را به نمایش گذاشته و ظاهراً مشابه آنچه در تصویر می‌بینید خواهد بود.

پس همه برای خودروی مفهومی بسیار امن، بی‌نهایت سبک و به نحو شگفت‌انگیزی قدرتمند به نام R.S. 2027 Visionبه پا خیزید!

خیلی شیک است، این‌طور نیست؟ این تصویر، عکس فتوشاپ دقیقی از این خودرو است و در واقعیت هم به همین صورت خواهد بود.خودرویی که خواهید توانست با دستان خود لمسش کنید.

این طراحی کار جقله بچه‌های اینترنتی نیست، بلکه توسط بزرگ‌ترین مغزهای شرکت رنو، در راستای پیش‌بینی آینده و هم‌زمان با آن ساخت چیزهای باحال، طراحی شده است.

 

 

پس فرمول یک در سال ۲۰۲۷چه تفاوت هایی خواهد داشت؟ به‌طورقطع اصلی‌ترین آنها، سریع‌تر، امن‌تر و جذاب‌تر بودن آنها خواهد بود.

مجهز بودن به تأمین نیروی هیبرید مورد دیگری خواهد بود، به نحوی که خودروی مفهومی Visionدارای یک توربوشارژرV6  با قابلیت تزریق سوخت از چندین نقطه، همراه با سیستم KERS  با انرژی ۵۰۰ کیلووات که تقریباً پنج برابر خودروهای امروزی است، هست. البته این خودرو دارای دو واحد KERS-K است که یکی در جلو و دیگری در عقب قرارگرفته‌اند.

همچنین دارای باطری‌هایی با ظرفیت بالا است که چگالی آنها ۲ برابر نمونه‌های به‌کاررفته در خودروهای فرمول یک فعلی است. دو موتور الکتریکی ۲۵۰ کیلوواتی برای محور جلو به‌کاررفته است. بله درست حدس زدید، این خودرو فرمول یک محرک چهارچرخ است. میدانم که تعجب کرده‌اید. و البته که بسیار قدرتمند است، قدرتی به‌اندازه یک مگاوات. که البته برای ما و شما همان ۱۳۴۰ اسب بخار خواهد بود.

این طراحی باریک و لیز و کامل، قطعاً یک خودرو فرمول یک است، و این را می‌توان از هر چهارچرخ بازش و آن جلو زدگی بی‌معنی که در این خودرو درخشان هم شده است، فهمید. علاوه بر آن بسیار هم سبک است. استفاده از پرینترهای سه‌بعدی برای تولید قطعات سبک‌تر و دوستدار محیط‌زیست ، منجر به رساندن وزن خودروی فرمول یک ۲۰۲۷ به ۶۰۰ کیلوگرم شده است که با توجه به ‌قراردادن آن مگا باطری‌ها تأمل‌برانگیز است. البته توانایی حمل سوخت کمتری دارد که معادل ۶۰ کیلوگرم خواهد بود که می‌توان آن را با ۱۰۵ کیلوگرم مجاز برای مسابقات همیلتون امسال مقایسه کرد.

 

 

اگر تصاویر مربوط به آن را نگاه کنید، می‌توانید قابلیت آیرودینامیک فعال آن را در غالب باله عقب ببینید. قابلیت آیرو آن، تنها مورد فعال آن نیست، بلکه سیستم تعلیقش هم فعال است تا امکان تغییر تنظیمات را در وسط مسابقه فراهم سازد. همچنین کابین آن توسط پلی کربنات پوشیده شده است تا نه‌تنها قابلیت ایرودینامیکی را افزایش دهد، بلکه رانندگان را از آسیب در برابر سنگ‌ریزه‌ها در امان نگه دارد. سایبان آن توسط دو نوار تیتانیومی شکل‌گرفته که می‌تواند در طی چند میلی‌ثانیه باز شود تا امکان خروج رانندگان یا خارج کردن آنها از پشت گردن توسط نیروهای امدادی را فراهم کند.

نگران آن هستید که تعامل بین خود و راننده محبوبتان را از دست بدهید؟ نگران نباشید، بخش کابین شفاف است، پس همچنان می‌توانید آنها را کاملاً ببینید.

 

 

حتی بهتر از آن، رنو بر این باور است که کلاه‌های ایمنی آینده نیز شفاف خواهند بود. پس شما حتی می‌توانید صورت عصبانی راننده خود را، وقتی‌که یک نفر از او جلو میزند را نیز ببینید. همچنین نورهای ال ای دی در چرخ‌ها به‌کاررفته است، که می‌تواند به‌منظور نمایش جایگاه راننده، میزان انرژی باقی‌مانده و حتی فضای تبلیغاتی جهت کسب درآمد نیز به کار روند.

البته میزان فن آوری به کار رفته در آنها را تعیین می‌کند. پیش از همه، یک نمایشگر دیجیتالی در وسط فرمان خودرو قرار دارد که می‌تواند به رانندگان رتبه هواداری آنها را اعلام کند.

این رتبه می‌تواند توسط تعامل تماشاگران در شبکه‌های اجتماعی تشخیص داده شود، به‌نحوی‌که اگر مثلاً راننده کار هیجان‌انگیزی انجام دهد تشویق می‌شود و اگر کاری احمقانه انجام دهد، مورد تنبیه واقع می‌شود.همچنین چون خودرو الکتریکی است، رنو ترجیح می‌دهد که در قسمت‌های آهسته‌تر مسابقه، از جمله ورود و خروج از توقفات، رانندگان از حالت تماماً الکتریکی استفاده کنند تا در مصرف سوخت صرفه‌جویی کنند.

آنها همچنین، خودران هستند، بله درست است، خودران. در صورت ورود خودروی ایمنی، یا پرچم زرد، کنترل خودرو به‌صورت اتوماتیک به کامپیوتر سپرده می‌شود تا شرایط اجباری لازم، ازجمله عدم سبقت‌گیری و محدودیت تغییر خطوط را اعمال کند. در این حالت رانندگان می‌توانند کارهایی در شبکه‌های اجتماعی انجام دهند تا رتبه هواداری خود را بالا ببرند.

 

 

موضوع از این نیز عجیب‌تر می‌شود. در سال ۲۰۲۷ خودروهای فرمول یک، خودروهای هوشمند خواهند بود و با یکدیگر صحبت می‌کنند. بدین ترتیب رانندگان خواهند دانست که دقیقاً رقیب آنها کجای مسیر قرار دارد. این کار می‌تواند برای ارسال اخطار برخورد به تیم هدایت نیز به کار رود. در این حالت تیم می‌تواند از هدایت راننده به مسیر خودرو دیگری که در حال کاهش سرعت برای رفتن به جایگاه است خودداری کند.

طراحی و مهندسی همه چیزی نیست که رنو می‌خواهد تا سال ۲۰۲۷ تغییر دهد، بلکه می‌خواهد بر چگونگی برگزاری مسابقات فرمول یک و میزانی پولی که در آن خرج می‌شود نیز تأثیرگذار باشد. این شرکت در تلاش است که به‌جز قطعات تعیین‌کننده و متمایزکننده، استانداردی برای تأمین قطعات تنها توسط یک تأمین‌کننده که توسط FIA  انتخاب می‌شود، ایجاد کند.که البته رنو دوست دارد که آن تأمین‌کننده خودش باشد.

و البته محدودیت‌هایی برای توسعه ودینامیک خواهد بود تا دیگر مردم زندگی خود را پای تونل‌های باد نگذارند تا هر هفته باله‌های خودروی خود را تغییر دهند. از نظر رنو، این کار از طریق محدود کردن تغییرات تنها به باله‌های عقب و جلو، پوشش موتور، کف و تغییر مدل پخش‌کننده خواهد بود و علاوه بر آن، تنها سه تغییر در هر فصل مجاز خواهد بود و همچنین یک سیستم تعلیق فعال ساده‌تر به‌جای نمونه‌های فوق پیچیده آن استفاده خواهد شد.

نظر شما نسبت به دیدگاه رنو برای ۱۰ سال آینده‌ی فرمول یک چیست؟ اگر آینده این‌گونه نباشید چطور؟

 

برگرفته از
topgear
لینک کوتاه

دیدگاه

2 دیدگاه برای “فرمول یک در سال ۲۰۲۷ چگونه خواهد بود”