کشتی ۲۷۰۰ ساله؛ قدیمی‌ترین کشتی مدیترانه شناخته شد

نویسنده:

۱۱:۳۵:۴۶

 
کشتی فنیقی غرق شده که در سواحل مالت کشف شده است، می‌تواند قدیمی‌ترین کشتی مدیترانه باشد. اما محل دقیق این کشتی نابود شده در زیر آب با قدمت 2700 سال، تا زمانی که تحقیقات به پایان رسد، مخفی نگه داشته می‌شود.
حدود 20 گدازه سنگ و 50 گونه متفاوت از خرابه‌های کشتی فنیقی به طولهای مختلف، از اندازه 50 فوت (15 متر) توسط یک تیم از محققان مالت، فرانسه و ایالات متحده آمریکا یافت شد.
کارشناسان، تاریخ این آثار باستانی را حدودا 700 (ق.م)، هنگامی که مالت در میان مناطق مختلف در مدیترانه تحت استعمار فنیقی‌ها بود، تخمین زده‌اند.
محل دقیق این خرابه‌های کشتی 2700 ساله که 120 متر در اعماق دریای مدیترانه نهفته است، تا زمانی که تیم تحقیقات، پژوهش‌های خود را به پایان برساند، مخفی نگه داشته می‌شود. این تحقیقات که شامل ضبط 3D اشیا با استفاده از فتوگرامتری می‌شود، یک پروژه با بودجه دولتی توسط آژانس تحقیقات ملی فرانسه به عنوان بخشی از برنامه Groplan می‌باشد.
"تیمی گمبین" (Timmy Gambin) استاد ارشد در بخش باستان شناسی و آثار کلاسیک در دانشگاه مالت و هم‌چنین همکار مدیریت این پروژه می‌گوید "این کشف نه تنها در این منطقه بلکه در سطح بین الملل بسیار منحصر به فرد در نظر گرفته می‌شود و دلیل آن، این است که به عنوان قدیمی‌ترین کشتی شکسته در دریای مدیترانه مرکزی شناخته شده و به حالت فوق العاده‌ای حفظ شده است." او می‌گوید که بیش از 8000 عکس 14م x 5م از منطقه گرفته شده است.


 

یاسمن فراهانی فرد
برگرفته از
قدیمی‌ترین کشتی مدیترانه
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه