چگونه به سگ خود دارو بدهیم

نویسنده:

۰۱:۰۲:۵۴

کسانی که از حیوانات نگهداری می‌کنند به‌خوبی می‌دانند یکی از سخت‌ترین کار‌ها خوراندن دارو به حیوان است.اگر قصد دارید به سگ خود قرص بدهید ساده‌ترین راه این است که او را گول بزنید و اجازه ندهید که او متوجه شود که قصد دارید به او دارو بدهید.

راه اول:

می‌توانید قرص را در تکه‌‌ای غذا مثلا یک تکه گوشت یا پنیر یا یک غذای نرم پنهان کنید (البته از این روش برای دارو‌هایی که باید با معده خالی مصرف شوند نمی‌توان استفاده کرد)ابتدا یک لقمه غذای بدون قرص به حیوان بدهید و در لقمه بعدی قرص را جاسازی کنید.لقمه را کوچک انتخاب کنید تا حیوان برای جویدن و کشف قرص وسوسه نشود.

راه دوم:

اگر راه‌حل اول جواب نداد، قرص را در انتهای دهان حیوان قرار دهید.انگشت خود را به دندان عقبی حیوان فشار دهید یا لب حیوان را با دست فشار دهید تا حیوان مجبور به باز کردن دهان خود شود و سپس سریع قرص را به سمت انتهای زبان هل بدهید. دقت کنید که قرص کاملا روی زبان قرار گیرد و به سمت دندان‌ها و لثه‌ها حرکت نکند،چون در این صورت حیوان آن را تف خواهد کرد.

حال اجازه دهید حیوان دهان خود را ببندد و گلوی حیوان را ماساژ دهید تا او را به قورت دادن آب دهان و قرص تحریک کنید.این روش برای حیوانی که بیمار است و قادر به خوردن غذای جامد نیست  و با روش اول نمی‌توان به او دارو داد کارآمد است.

راه سوم:

شما می‌توانید از پت‌شاپ‌ها محصولاتی را تهیه کنید که برای خوراندن قرص به حیوان تعبیه‌شده است و با کمک آن‌ها به‌راحتی قرص را به حیوان بدهید. این محصولات حالت چسبناک داشته و شما می‌توانید قرص را به آن‌ها بچسبانید .معمولا حیوان به‌راحتی آن را قورت خواهد داد و متوجه حضور قرص در بین آن‌ها نخواهد شد.

اگر با روش‌های فوق موفق نشدید از دامپزشک خود بخواهید اگر فرم‌های دیگری از آن دارو وجود دارد آن‌ها را تجویز کند.به‌عنوان مثال بعضی دارو‌ها  به‌صورت قرص جویدنی یا به فرم مایع نیز وجود دارند. دارو‌های مایع را به‌راحتی  می‌توانید با غذاهای آبدار به حیوان بخورانید.اگر می‌خواهید قرص را به چند تکه تقسیم کنید ابتدا با دامپزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید این کار روی اثر‌بخشی دارو تاثیر نخواهد داشت.از طرف دیگر بعضی از دارو‌ها دارای طعم نامناسب هستند و اگر قرص را نصف کنید طعم نامطلوب آن بیشتر احساس خواهد شد.درنهایت اگر موفق نشدید دارو را به حیوان بخورانید می‌توانید از دامپزشک بخواهید تا از روش‌های تزریقی استفاده کند.

 

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه