درآمد ۳۹ هزار میلیارد تومانی شرکتهای بورسی

نویسنده:

۰۷:۵۵:۱۷

 
همچنین شرکتهای بورسی قصد دارند در سال آینده نیز درآمد خود را افزایش دهند. زیرا آخرین وضعیت پیش بینی سود صنایع نشان می‌دهد که ۳۰۴ شرکت بورسی میزان سود خود را برای سال آینده افزایش داده و پیش‌بینی کرده‌اند که برای سال‌ مالی ۱۳۹۳ معادل ۵۸ هزار و ۸۱۲ میلیارد تومان سود به دست بیاورند.
 
 البته روند سودآوری صنایع و شرکتهای بورس نشان می‌دهد که از میان کل صنایع حاضر در بورس، تنها صنعت خودروسازی با زیان مواجه شده است. به طوری که ۲۸ شرکت حاضر در بورس طی سال گذشته در مجموع ۷۷۰ میلیارد تومان زیان کرده‌اند.
 
به بیان دیگر سهامداران شرکتهای گروه خودرو و ساخت قطعات در سال مالی گذشته نه تنها سود نکرده، ‌ بلکه به ‌طور میانگین به ازای هر سهم ۲۰ تومان زیان کرده‌اند. نکته جالب توجه این است که شرکتهای این گروه به طور متوسط در مجامع عمومی امسال تعهد کرده‌اند به ازای هر سهم ۶۲ ریال سود به سهامداران بپردازند.
 
همچنین از میان ۲۲۵ شرکت بورسی بیشترین میزان درآمد، نصیب صنعت فرآورده‌های نفتی شده است به طوری که این صنعت توانسته از ابتدای سال تاکنون درآمدی معادل ۶ هزار و ۷۶۶ میلیارد تومان سود کسب کرده و در صدر جدول قرار بگیرد.
 
گفتی است که شرکتهای بورسی در فصل مجامع ۸۰ درصد از این میزان سود (معادل ۳۲ هزار ۷۹۷ میلیارد تومان) را بین سهامداران تقسیم کرده‌اند. یعنی به ‌طور میانگین به ازای هر سهم ۷۱ تومان سود به دست آورده‌اند که از این میزان ۵۹ تومان را بین سهامداران تقسیم کرده‌اند.

 
برگرفته از
بورس
لینک کوتاه
برچسب ها