آیا نوشابه‌های رژیمی برای سلامت ما خطر دارند؟

نویسنده:

۱۲:۰۱:۲۳

اخیرا مطالعات نشان داده است که مصرف نوشابه‌های رژیمی باعث احتمال سکته  و جنون در افراد می‌شود (اما هنوز ثابت نشده است).

پنجشنبه، ۲۰ آپریل ۲۰۱۷ – در یک فستیوال نبرد علیه افزایش وزن، بسیاری از مردم تصمیم به نوشیدن نوشابه‌های رژیمی گرفتند. با اینکه این تصمیم باعث مصرف کمتر کالری می‌شود اما ریسک ابتلا به سکته مغزی و جنون را بالا می‌برد.

محققان بیان کردند: نوشیدن روزی ۱ عدد نوشابه شرین شده مصنوعی احتمال ابتلا به این بیماری‌ها را ۳ برابر نسبت به کسانی که در هفته کمتر از ۱ نوشابه مصرف می‌کنند، افزایش می‌دهد.

محققان همچنین بیان کردند تنها عده کمی در مطالعه انجام شده دچار سکته و زوال عقل شده‌اند، بنابراین ریسک آن پایین است.

پژوهشگر ارشد این مطالعه به نام “متیو پیس” گفت: ما نمی‌توانیم رابطه علت و معلولی این آزمایش را مشخص کنیم، اما نتایج ما نشان می‌دهد که باید با دقت بیشتری به شیرین کننده‌های مصنوعی بنگریم تا تاثیرات آن را بر روی بدن خود ببینیم.

برخی مطالعات نشان داده‌اند که مصرف نوشابه‌های رژیمی با بیماری‌های عروقی در ارتباط است، و ممکن است اثراتی بر روی مغز داشته باشد. به گفته این پژوهشگران، تحقیقات دیگر نشان دادند که مصرف نوشیدنی‌های شیرین شده مصنوعی باعث افزایش وزن می‌شود که ممکن است خطر ابتلا به سکته مغزی و زوال عقل را افزایش دهد.

پیس گفت: مردم باید در مصرف نوشابه‌های رژیمی محتاط باشند. تنها به دلیل اینکه اسمش رژیمی است دلیل نمی‌شود که جایگزین مناسبی برای شکر باشد.

ما هنوز مدارک و شواهد کافی برای منع کردن مردم از مصرف نوشابه‌های رژیمی نداریم اما همچنین شواهدی نیز در دسترس نیست که به ما بگوید مصرف نوشابه های رژیمی می‌تواند بهتر از نوشابه های معمولی باشد. همچنین باید به یاد داشته باشیم که شواهدی واضح برای تاثیر مخرب نوشابه های معمولی بر قلب و مغز ما وجود دارد.

در این مطالعه پیس و همکارانش از میان ۲۹۰۰ نفر، اطلاعات مربوط به افراد بالای ۴۵ سال که دچار سکته شده بودند و همچنین  اطلاعات مربوط به ۱۵۰۰ نفر بالای ۶۰ سال که دچار زوال عقلی شده بودند را جمع آوری کردند. در طول ۷ سال محققان با استفاده از پرسشنامه غذایی ۳ مرتبه به بررسی آنچه که افراد می‌نوشیدند، پرداختند.

محققان دریافتند که ۳ درصد از شرکت کنندگان از سکته مغزی و ۵ درصد از زوال عقل، که اکثر موارد بیماری آلزایمر بود، رنج می‌برند. محققان یافته‌های خود را برای عواملی مانند سن، جنس، میزان خوراک، آموزش و پرورش، دیابت و خطر ژنتیکی برای بیماری آلزایمر را تنظیم کردند.

در این تحقیق برخی علت این مشکلات را نوشابه‌های رژیمی خواندند در حالی که برخی دیگر مصرف این نوشابه ها را کاملا بی خطر دانستند و حتی از کم کالری و رژیمی بودن آن تعریف کردند.

در آخر باید گفت که مصرف نوشابه، چه معمولی و چه رژیمی نمی‌تواند نوشیدنی مفیدی باشد. یک رژیم غذایی مناسب برای قلب شامل بسیاری از میوه ها، سبزیجات، غلات سبوس دار و همچنین ماهی و مرغ است. همچنین باید از مصرف نمک، شکر، گوشت قرمز و چربی‌های اشباع شده زیاد دوری کرد. این رژیم غذایی سالم، هم برای قلب و هم برای مغز شما مفید است.

همچنین مدارک و شواهد ثابت کرده است که بهترین نوشیدنی برای رفع تشنگی آب است و بهتر است افراد به جای مصرف دلستر و نوشابه که قند بالایی دارند، آب بنوشند.

برگرفته از
WebMD
لینک کوتاه

دیدگاه