چگونه در خانه آناناس پرورش دهیم؟

نویسنده:

۰۶:۲۸:۲۹

آناناس از خاص ترین و عجیب ترین گیاهانی است که می‌توانید به راحتی در خانه پرورش دهید.

– یک آناناس سالم و تازه پیدا کنید

دنبال میوه‌ای با برگ‌های سبز، سالم و بدون لکه و تنه‌ای به رنگ طلایی مایل به قهوه‌ای باشید. دقت کنید که برگ‌ها خشک یا قهوه‌ای و لکه دار نباشند و میوه کاملا رسیده باشد. میوه‌هایی که بیش از حد رسیده‌اند نیز برای کاشت مناسب نیستند.

– تاج آناناس را جدا کنید

برای این کار تاج آناناس را از قاعده آن با یک دست و تنه را با دست دیگر گرفته و مخالف هم بپیچانید. با این روش مطمئن می‌شوید که انتهای تاج ( جایی که ریشه‌های جدید ظهور می­کنند) سالم مانده است.

اگر با روش پیچاندن راحت نیستید می‌توانید تاج را به کمک چاقو ببرید و سپس تکه‌های میوه اضافی که به آن چسبیده را بدون صدمه زدن به انتهای ساقه از آن جدا کنید.

– برگ‌های اضافی را جدا کنید

به کمک چاقو چند برگ از قسمت پایینی تاج را جدا کنید تا چند سانت از ساقه در معرض آب قرار بگیرد و تحریک به ریشه دهی شود.

– تاج را خشک کنید

تاج را برعکس آویزان کرده و به مدت یک هفته به آن زمان بدهید تا زخم‌ها خشک شوند.

– ظرفی را پر از آب کنید

قطر دهنه ظرف باید کمی بزرگ‌تر از قطر ساقه باشد.

– چند خلال دندان آماده کنید

چهار خلال دندان به صورت ضربدری در انتهای ساقه فرو کنید تا هنگام قرار دادن ساقه در آب آن را روی لبه ظرف نگه دارند و مانع از غوطه ور شدن آن در آب شوند.

– تاج را در ظرف آب قرار دهید

ظرف را در جلوی آفتاب مستقیم پشت پنجره قرار دهید و منتظر پیدایش ریشه‌ها باشید. زمان جوانه زدن ریشه‌ها از چند روز تا چند هفته متفاوت است.

آناناس را در مکان خیلی گرم یا خیلی سرد قرار ندهید و چند روز یک بار برای جلوگیری از رشد عوامل بیماری‌زا آب ظرف را عوض کنید.

– گلدانی پر از خاک آماده کنید

گلدانی با حدودا ۱۵ سانتی متر ارتفاع را با خاک سبک باغچه پرکنید.

– تاج آناناس را در خاک بکارید

تاج وقتی آماده کاشت است که بلندی ریشه‌ها به چند سانتی متر رسیده باشد. در هنگام کاشت توجه داشته باشید قاعده تمام برگ‌ها بالای سطح خاک باشد. خاک را در اطراف تاج اندکی فشرده کنید تا صاف بایستد.

– آناناس را گرم و مرطوب نگه دارید

آناناس به محیطی افتابی و گرم و مرطوب نیازمند است مکانی که درجه حرارت از ۱۸ درجه سانتی گراد پایین‌تر نیاید. اگر هوای محیط خشک است به کمک اسپری آب گیاه را مرطوب نگه دارید.

هم چنین می­توانید با کشیدن یک کیسه پلاستیکی روی گلدان گلخانه کوچکی برای آناناس تان ایجاد کنید.

– گیاه را آبیاری و تغذیه کنید

گیاه را یک بار در هفته آبیاری کیند و در تابستان دوبار در ماه کوددهی نمایید.

– منتظر ظهور گل‌ها باشید!

گل دهی یک گیاه آناناس می‌تواند تا چند سال هم طول بکشد. تا زمان گل دهی و میوه برسد آناناس می‌تواند حکم یک گیاه آپارتمانی لذت بخش و عجیب را برای شما داشته باشد! بعد از چند سال مخروط قرمز رنگی در بالای بوته پدیدار میشود که سپس به گلی آبی رنگ و بعد هم میوه‌ای خوشمزه تبدیل می‌شود. رشد و نمو کامل میوه ۶ ماه طول می‌کشد.

نوش جان!

 

برگرفته از
wikiHow
لینک کوتاه

دیدگاه