زمین گرم می‌شود، کوه‌ها آب می‌شوند

نویسنده:

۰۱:۳۵:۱۱


قله جنوبی پوشیده از برف کِبنِکاز لَپلند در کوهستان اسکاندیناوی به ارتفاع 2,097.5 بالاتر از سطح دریا رسید و آن را به بلندترین نقطه در سوئد تبدیل کرد اما نه به مدت طولانی.
نوک قله با توده یخی به ضخامت 40 متر اکنون آب شده است و در دو دهه گذشته به طور متوسط هر سال یک متر آب شده است. در سال 1901 وقتی برای اولین بار قله جنوبی را اندازه گرفتند 2121 متر بود. سال بعد، دانشمندان در دانشگاه استکهلم پیش‌بینی کردند که قله شمالی کبنکاز، که صخره‌ای است، بلندترین نقطه در کشور سوئد خواهد بود.
مقصر کیست؟ تغییرات آب و هوا. تحقیقات اخیر که 47 سال تغییر دما را ردیابی کرده‌اند ردی از گرم شدن چشم‌گیر این قله را پیدا کرد. در دوره 1995 تا 2011 حدود 1.08° سانتی‌گراد گرم‌تر از سال 1965 تا 1994 بوده است. 8 سال از گرم‌ترین سال‌هایی که در این مطالعه پوشش داده شد از 1999 به بعد بود.
یکی از پروفسورهای دانگشاه استکهلم می‌گوید کوچک شدن کوه در صنعت گردشگری تأثیرگذار خواهد بود. کوهنوردان در جست‌وجوی مرتفع‌ترین قله دیگر به ارتفاعات شمالی صعود نخواهند کرد زیرا قابل دسترسی نیست. این برای افرادی که در صنعت گردشگری کار می‌کنند در جذب گردشگرها یک چالش بزرگ خواهد بود.

سعیده اکبری

برگرفته از
گرم شدن زمین
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه