تاریخچه عهد تعلیق از گونزالو لبریجا

نویسنده:

۰۱:۳۵:۳۲

گونزالو لبریجا ، هنرمندی اهل گوادالاخارا، در تابستان 2010، یک بنای هنری عمومی در یک پارکینگ (در خیابان دلگانی، خیابان دنور، شماره 1430) نزدیک به  موزه  هنر معاصر دنور خلق کرد. این اثر تاریخی که با عنوان  "تاریخچه عهد تعلیق"  نامگذاری شده است، با هدف نشان دادن موضوعی غیر ممکن، به صورت یک همکاری دو جانبه میان نمایشگاه عمومی موزه هنر معاصر دنور با مؤسسه انرژی افکتس (مؤسسه هنر و خلق مصنوعات هنری از چشم اندازهایی بی‌نهایت با شکوه) طراحی و بنا شده است.
همچنین با مراسم افتتاحیه این اثر تاریخی، مراسم تحلیف 2014 دوسالانه دنور آمریکا که یک رویداد بین المللی است نیز با نمایش آداب، فرهنگ و هنر مردم نیمکره غربی، جشن گرفته شد.
تاریخچه عهد تعلیق لبریجا، نشان دهنده تحقق فیزیکی و دائمی عملکردی است که در طی آن هنرمندی به وسیله یک جرثقیل، یک ماشین بزرگ را بر بالای یک دریاچه برافراشته است، سپس خودرو را به درون آب میاندازد؛ و این در حالیست که این نمایش را با یک دوربین سرعت بالا فیلمبرداری کرده است. دوربین لبریجا لحظه‌ای را ضبط کرده است که نشان دهنده دقایقی درست قبل از شکستن سطح دریاچه توسط ماشین است.
با وجود این که در واقعیت این ماشین در حال حرکت بوده است، اما در عکس طوری به نظر می‌رسد که انگار در طول زمان به حالت تعلیق درآمده است، توهمی که به دنبال خود اثر خارق‌العاده گونزالو را به وجود آورده است.
لبریجا در اثر تاریخچه عهد تعلیق خود، به وسیله این ماشین بزرگ که به شکلی بسیار ظریف بر روی سطح آب قرار گرفته ، انگار به نحوی خواسته است از یک سو جاذبه زمين و از سویی دیگر توقف زمان را دعوت به مبارزه کند.
علاوه بر خلق یک اثر غیر طبیعی و یا شاید بتوان گفت ماورای طبیعی، بر پا کردن این بنا، بازدید کنندگان را تشویق می‌کند تا در مورد ماشین‌ها به عنوان نمادی از زندگی مدرن و جزئی از آرمان انسان‌ها فکر کنند.
از این گذشته، تاریخچه عهد تعلیق، بحث انرژی را به شکلی پیچیده‌تر و با عمقی فراتر از آنچه در میان عموم متداول است به میان می‌کشد.
در واقع حرکت لبریجا به این دلیل این‌چنین جلوه کرده است که این هنرمند متفاوت از دیگران، ماه‌ها را تنها صرف ثابت نگه داشتن یک ماشین، سپس انداختن آن به درون یک دریاچه نموده است و بدین طریق مجسمه به یاد ماندنی لبریجا توانسته است رابطه پیچیده و مفرط بین انرژی و خلق یک اثر هنری را از بین ببرد. 

برگرفته از
تاریخچه عهد تعلیق
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه