هشتگ نئاندرتال‌ها

نویسنده:

۰۵:۳۲:۰۷

 
محققان گفته‌اند نشانه گذاری با قدمت 40000 سال نشان می‌دهد که نئاندرتال‌ها، به طور قابل توجهی پیچیده‌تر از آن‌چه قبلا تصور می‌رفته است، می‌باشند. آن‌ها این نتیجه را پس از اکتشاف حکاکی در عمق غار گورهام (Gorham) در جبل‌الطارق (Gibraltar) با عنوان "اولین نقاشی و خط در غارهای نئاندرتال‌ها در جهان" به دست آوردند. اما آیا شیاری عمیق از خطوط افقی و عمودی هنر است؟
باستان شناسان از توضیحات بیشتر امتناع می‌کنند، اما آن‌ها بیان کردند که این نشان دهنده آن است که برخلاف اعتقادات طولانی مدت ما، نئاندرتال‌ها دارای ظرفیت برای تفکر انتزاعی و بیان بوده‌اند. پروفسور "کلایو فنلیسن" (Professor Clive Finlayson) مدیر موزه Gibraltar و هماهنگ کننده تیم بین‌المللی در پژوهش انجام شده، بیان می‌کند "این اکتشاف نئاندرتال‌ها را به ما حتی نزدیک‌تر نیز می‌کند. این از ظرفیت‌های بالا شناخت ذهنی در نئاندرتال‌ها که معادل با انسان‌ها می‌شود سخن می‌گوید." این یافته‌ها در مجموعه مقالات مجله آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا منتشر شده است. عنوان این مقاله "یک حکاکی سنگی ساخته‌ی نئاندرتال‌ها در جبل‌الطارق" می‌باشد و توسط یک تیم که شامل متخصصان در زمینه شناخت نئاندرتال‌ها می‌شود؛ از جمله اساتید "خواکین رودریگز ویدال" (Joaquin Rodriguez-Vidal)، "فرانچسکو دریکو" (Francesco d'Errico) و "فرانسیسکو گیلز پاککو" (Francisco Giles Pacheco) نوشته شده است.
نویسنده می‌گوید " تولید به عمد طرح یا نقاشی حک شده بر روی دیواره غار به عنوان یک گام بزرگ در تکامل انسان شناخته می‌شود و می‌توان انحصارا همپای انسان مدرن در نظر گرفت." دریکو از مرکز ملی فرانسه برای تحقیقات علمی (CNRS)، آن را "نخستین نمونه از هنر غاری، یک ارائه انتزاعی ساخته شده توسط نئاندرتال‌ها و حک شده بر عمق سنگ‌ها در بخشی از غار که در آن زندگی می‌کردند." نامیده است. کنده کاری، پس از سال‌ها حفاری، در نهایت در زیر سطوح رسوب نئاندرتالی که خود زیر سطوح مدرن رسوب انسان‌ها بوده است، در غار گورهام به دست آمده ‌است.

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
تاریخ هنر
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه