فلات تبت؛ بلندترین فلات جهان

نویسنده:

۱۲:۴۳:۱۵

فلات تبت بزرگترین و مرتفع‌ترین فلات روی کره زمین است که همه منطقه خودمختار و مستقل تبت و بیشتر بخش چین شمالی را در بر می‌گیرد. این فلات از جنوب هیمالیا تا بین کوهستان کونلون شمالی کشیده شده است.

زندگی گیاهی

فلات وسیع تبت تنوع زیادی از زندگی گیاهی و زیست‌بوم را در خود جای داده است که شامل جلگه کوهستانی، مراتع درختچه‌ای، نیمه بیابانی، جنگل سوزنی برگ، چمنزار نیمه کوهستانی، جنگل های مخلوط و جلگه خشک می‌شود. گیاهان مختلفی بر حسب ارتفاع جغرافیائی و میزان بارش هر منطقه می‌رویند.

مردم تبت

با وجود اینکه فلات تبت شرایط زندگی دشواری دارد اما مردمی هستند که در تمام مدت سال در گوشه و کنار مناطق مختلف آن به طور ثابت زندگی می‌کنند. در مناطقی که در پستی واقع شده‌اند و میزان بارش بیشتری دارند کشاورزی رونق دارد و گروه‌های کوچک مردم که در ارتفاعات زندگی می‌کنند چادرنشین و مهاجر هستند.

زندگی جانوری

گونه‌هایی از گیاهان که در ارتفاعات رشد می‌کنند بسیار حاصلخیزند و آشیانه حیوانات زیادی هستند. حیوانات فلات تبت شامل الاغ وحشی تبتی، گاو کوهان‌دار وحشی، پلنگ‌های برفی، بالابان (نوعی شاهین)، گوسفند آبی و بز کوهی تبت می‌شود. شکار بی‌رویه و غیرقانونی برخی از این حیوانات را رو به انقراض کرده است.

 

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه

دیدگاه