سفر با قطار… خوب یا بد؟

نویسنده:

۱۱:۲۰:۰۰

با افزایش مداوم قیمت بنزین در سر تا سر جهان و هزینه‌های سربه‌فلک کشیده سفر با هواپیما، قطار می‌تواند جایگزین خوبی برای بسیاری از افرادی باشد که قصد سفر دارند.

با این حال، سفر با قطار هم بدی‌ها و خوبی‌های خودش را دارد. مثلاً مسافران باید تصمیم بگیرند که آیا سر و صدای ریل‌ها بیشتر از سناریوی سکوت در هواپیما می‌ارزد یا نه! در این مطلب، تصمیم داریم ویژگی‌ها و نقاط ضعف و قوت سفر با قطار را بررسی کنیم:

محاسن: تجربه یک سفر ارزان

سفر با قطار می‌تواند نسبت به سایر شیوه‌های مسافرت و سرویس‌های حمل و نقل عمومی مقرون به صرفه‌تر بوده و قیمت پایین‌تری داشته باشد. خرید و نگهداری از خودرو گران است و پول بنزین هم گران‌تر! سفر با هواپیما نیز بر حسب فاصله‌ای که می‌پیمایید می‌تواند بلیت و هزینه‌های گران‌تری داشته باشد. حمل چمدان‌های اضافی با هواپیما گران است. بلیت قطار راحت‌تر خریداری می‌شود و قیمت‌های آن اغلب یکسان و بدون تغییر است. حمل ساک و چمدان هم با قطار شامل هزینه اضافی نمی‌شود.

مزایا: راحتی و آسایش

با اینکه همه قطارها مثل هم نیستند اما بیشتر آنها می‌توانند تجربه سفر لذت‌بخشی را برای شما مهیا کنند. بسیاری از قطارها بوفه و رستوران دارند. بر حسب مدت زمان سفر و طول مسیر، قطارهایی که تختخواب دارند بهترین گزینه هستند. علاوه بر این، در قطار می‌توان راه رفت و با مسافران دیگر معاشرت کرد و یکنواختی سفرهای طولانی را راحت‌تر سپری نمود. سفر با قطار برای مسافران تجربه استفاده از مناظر اطراف را فراهم می‌کند که همین امر پتانسیل لذت بردن از سفر را بیشتر می‌کند.

معایب: طولانی و غیرقابل اطمینان

بر حسب فاصله شما تا مقصد، سفر با قطار می‌تواند خیلی وقت‌گیر و طولانی باشد. با اینکه سفر با هواپیما گران‌تر است اما سریع‌تر هم هست و اگر برایتان زمان اهمیت دارد و دوست دارید زود به مقصد برسید بهترین گزینه همان هواپیماست. علاوه بر این، قطارها اغلب با تأخیر همراهند و شلوغ هم هستند و گاهی اوقات هم ثابت شده است که قابل اعتماد نیستند.

معایب: محیط و جو پیرامون

با اینکه در سفر با قطار می‌توانید منظره زیبای پیرامون خود را مشاهده کنید و از آن لذت ببرید اما داخل واگن‌ها ممکن است خیلی هم منظره و جو خوشایندی نداشته باشد. بر حسب مدل قطاری که سوار می‌شوید، ممکن است صندلی‌ها به هم نزدیک باشند و مسافر نتواند در جای خودش هم راحت باشد. علاوه بر این، از آنجا که مسافران آزادند تا بین واگن‍‌ها قدم بزنند، سر و صدا ممکن است آزاردهنده باشد. این نکته هم دیگر قابل بحث نیست که قطارها تقریباً پر از تکان هستند و ممکن است نتوانید خواب راحتی داشته باشید و شاید به سختی از استراحت لذت ببرید.

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه

دیدگاه