موتور محوری بدون سوپاپ فوق العاده سبک و کوچک دوک + ویدیو

نویسنده:

۱۱:۵۴:۲۱

 
 موتوری که به کلی سوپاپ را به دور انداخته و در عین حال با وزنی بسیار کمتر، اندازه ای بسیار کوچکتر و تکنولوژی بسیار ساده تر از موتورهای فعلی، قدرت و گشتاور خارق العاده ای را تولید می کند. اگر شما هم درباره این موتور عجیب و غریب محوری دوک کنجکاو هستید، با ما همراه باشید تا مروری بر نظرات جان گاروی یکی از موسسان دوک انجینز داشته باشیم.
 
اسب چموش دوک انجینز یک موتور سه لیتری ۵ سیلندر است که تا به اینجا توانسته در آزمونها قدرت ۲۱۵ اسب بخاری و گشتاور ۳۳۹ نیوتن متری را در دور موتور ۴۵۰۰ دور در دقیقه  تامین کند. این قدرت به خوبی می تواند دو موتور مرسوم ۳ لیتری مرجع را شکست دهد. در حالی که ۲۰ درصد از آنها سبک تر است و قد و قواره اش تقریبا یک سوم آنها است.
 
با طراحی ابداعی بدون سوپاپ، دوک انجینز توانسته کارایی برتر، تراکم بیشتر و افزایش راندمان را در یک بسته بسیار جمع و جور و سبک گرد آورد. علاوه بر این به دلیل وجود قطعات متحرک کمتر در این محصول، استهلاک آن کمتر از موتورهای عادی خواهد بود.
 
موتور دوک انجینز طراحی محوری دارد. به این معنی که ۵ سیلندر آن دور تا دور میلنگ را احاطه کرده اند و موازی با آن حرکت می کنند. پیستونها یک چرخ دنده ویژه ستاره ای شکل را به حرکت در می آورند که با چرخش دورانی و حرکت رفت و برگشت عمودی باعث چرخیدن میلنگ می شود.
 
حرکت چرخشی این چرخ دنده ویژه، برای تامین نیروی حرکتی میل گاردن مرکزی خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. حرکت چرخشی میل گاردن درست در خلاف جهت حرکت این چرخ دنده رفت و برگشتی است. این حرکت خلاف جهت باعث حفظ تعادل کامل سیستم می شود. هنگامی موتور در حال کار است اگر دست تان را روی آن قرار دهید، به سختی می توانید حرکتی را احساس کنید. این موتور به شکل قابل توجهی ساکت است.
 
با نگاهی به ویدیوی زیر، سکوت و عدم حرکت این موتور را بهتر درک می کنید. به گونه ای که استارت و روشن شدن آن حتی اینقدر لرزش تولید نمی کند که یک سکه را بیندازد.
 
 
 
بر خلاف سیستم سوپاپ های بادی یا میل بادامکی، در این موتور ورود و خروج هوا با حرکت دورانی سیلندرها و قرار گرفتن آنها جلوی دریچه های روی سرپوش ثابت انجام می شود. لذا کلا در این خودرو سیستم سوپاپ کنار گذارده شده. شمع ها و سیستم احتراق نیز بر روی این سرپوش ثابت سوار شده اند. هر سیلندر در چرخه حرکتی خود هر زمان جلوی یکی از دریچه های خروجی، سوختگیری یا شمع قرار خواهد داشت. 
 
به این شکل دوک توانسته سیستم پیچیده سوپاپ ها و دردسرهای مدیریت و نگهداری آنها را به کلی کنار بگذارد و برای یک موتور ۵ سیلندر تنها به ۳ دریچه خروج گاز و سوخت گیری و سه شمع بسنده کند. موتور دوک در نهایت حداکثر انرژی ممکن از هر چرخش را منتقل می کند و عملکردی تقریبا همانند یک موتور ۶ سیلندر دارد. اما در اینجا با کاهش خارق العاده وزن و تعداد زیادی از قطعات موتور روبرو هستیم.
 
 
 
این موتور در هر احتراق پایداری و استحکام بسیار بیشتری دارد. زیرا سیلندرهای آن به دلیل حرکت، در دمای پایین تری نسبت به موتورهای مشابه کار می کنند. موتور داک با بنزین اکتان ۹۱ و درجه فشرده سازی ۱۴:۱ توان حرکتی مورد نیاز اتومبیل را تامین می کند. این بدان معنی است که احتمالا طی طرح های توسعه آتی شرکت، دوک بتواند با مقدار سوخت یکسان، نیروی بسیار بیشتری را تولید کند و راندمان بالاتری را ارائه دهد. 
 
همچنین این شرکت بر روی استفاده از سوخت های جایگزین در موتور دوک انجینز کار می کند. گاروی در مصاحبه ای در سال ۲۰۱۲ گفته بود «ما  در آینده به سراغ سوخت موتور جت خواهیم رفت و این برنامه در دست تحقیق است. بدون شک این سوخت بهتر از بنزین عمل خواهد کرد.»
 
وی می گوید: «ما همچنان  تحقیق و توسعه درباره این موتور را ادامه خواهیم داد تا به نقطه ای برسیم که مطمئن باشیم آماده عرضه تجاری است. البته تا به اینجا هیچ سرمایه گذاری بیرونی روی این کار انجام نشده است و ما به دنبال یک مسیر و راه حل درست برای انجام آن هستیم. این موتور برای دستگاه ها و ابزارهای بسیار زیادی کاربردی و مفید است، اما ما هنوز به دنبال یافتن شرکای تجاری قابل اطمینان و صحیح برای طرح مان هستیم، تا موتور را به سمتی توسعه دهیم که حداکثر سود و کارایی را داشته باشد.»
 
در آینده نزدیک اولین کاربرد این محصول می تواند در اتومبیلها باشد. کارخانه های اتومبیل سازی تا به اینجا پول بسیار زیادی را خرج تکنولوژی های موتور خود کرده اند. اگرچه راندمان بالای موتور دوک آن را برای استفاده در صنعت هوانوردی، ژنراتورهای سیار و صنایع دریایی نیز نامزد می کند. جایی که توان تولیدی بالا، اندازه کوچکتر و وزن کمتر اهمیت بسیار زیادی دارد.
 
یکی دیگر از کارکردهای ممکن این موتور می تواند استفاده در دامنه وسیعی از اتومبیل های هیبریدی باشد. جایی که موتور بنزینی قرار نیست چرخ ها را به حرکت در آورد، اما راندمان بالای آن نیروی لازم برای شارژ باتری های ماشین های الکتریکی را تامین خواهد نمود. 
 
شرکت دوک اکنون با دو موسسه تحقیق و توسعه در آمریکا و انگلیس همکاری نزدیکی دارد و به زودی با پیدا کردن اولین شریک مناسب، این تکنولوژی را تجاری خواهد ساخت.
 
البته گاروی می گوید: «پیش بینی می کنیم که برای ورود این موتور به بازار، به یک بازه زمانی دو ساله نیاز داریم. این یک حرکت و مسئولیت بسیار بزرگ است و گاهی اوقات اولین حرکتمی تواند مهمترین حرکت باشد. البته ما موتوری ساخته ایم که نسبت به تکنولوژی فعلی، مزیت های بسیار چشم گیری دارد. این محصول از نظر توان تولیدی و اندازه در رده اول قرار دارد.»
 
گاروی معتقد است که همین نمونه های اولیه فعلی شرکت برای کسب رتبه اول کارایی نسبت به وزن و ابعاد در دنیای خودرو سازی کافی هستند. کما اینکه آنها هنوز راه درازی را برای توسعه، کاهش وزن، کاهش ابعاد و افزایش کارایی در پیش رو دارند. 

برگرفته از
Duke Engines
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه

0 دیدگاه برای “موتور محوری بدون سوپاپ فوق العاده سبک و کوچک دوک + ویدیو”
  1. باسلام ,ازعلاقه مندان موتورهای دوزمانه هستم ,مایل بودم ازمیزان تأثیرجایگزنی سیستم سوختپاش انژکتوربجای کاربراتوردربهینه سازی وکاهش آلایندگی دراین موتورها مطلع گردم ,باتشکر.