خشک شدن چمن اطراف استون‌هنج به باز شدن اسرار آن کمک می‌کند

نویسنده:

۰۱:۵۹:۲۶

 
به گزارش دیلی تلگراف، باستان شناسان، به لطف حرارت و گرمای تابستان، به حل رمز و راز استون‌هنج (Stonehenge) یک گام نزدیک‌تر شده‌اند. شلنگ آبیاری بیش از حد کوتاه باعث شده است تا خدمه قادر به آبیاری چمن اطراف ساختار‌های باستانی این منطقه نباشند، و نواحی اطراف دچار خشکی شدند، و همین اتفاق باعث شد تا طرح کلی شبح مانندی از سنگ‌هایی که مدت‌های طولانی از دست رفته بودند و منجر به تکمیل دایره می‌شده است، به تدریج نازل شود.
هرچقدر هم که این اتفاق عجیب به نظر رسد، هنگامی‌که یک سنگ برای مدت طولانی در زمین به خاک سپرده شده باشد، حتی اگر مدت‌ها از برداشتن آن هم گذشته باشد، در سرعت رشد چمن آن منطقه تاثیر می‌گذارد. باستان شناسان قبلا نیز شاهد این پدیده بوده‌اند، این اتفاق در کشف محدوده قلعه روم و دیگر سازه‌های باستانی که مدت‌های زیاد بود از دست رفته بودند، کمک کرده است.
تا به امروز دایره‌وار بودن استون هنج فقط یک نظریه بود، که قبلا با وجود بررسی‌های ژئوفیزیک پیچیده و حفریات گسترده اثبات نشده باقی مانده بوده است. اما این یافته جدید برای اولین بار تایید کرده است که استون هنج در حالت اصلی خود، یک دایره کامل است.
"سوزان گرینی" (Susan Greaney) باستان‌شناس انگلیسی می‌گوید "ما به حفظ چمن در تابستان زمانی که بسیار هوا خشک است با آبیاری بسیار اهمیت می‌دهیم، اما شلنگ آبیاری ما به طرف دیگر از استون هنج نمی‌رسید. در هر صورت اگر می‌رسید دیگر ما قادر به کشف این یافته نمی‌شدیم. بسیاری از مردم تصور می‌کنند ما کل منطقه و همه چیز در مورد این سنگ‌ها را که باید می‌دانستیم را تا اکنون دانسته‌ایم و تمام کاوش‌های باستان شناسی در مورد این اثر تاریخی شناخته شده است. اما در واقع نکات بسیار زیادی وجود دارد که ما هنوز هم آن‌ها را نمی‌دانیم و فقط از طریق روش‌های غیر حفاری امکان دست‌یابی به آن‌ها وجود دارد."

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
استون‌هنج
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه