کاهش نرخ تورم، آیا کسری بودجه خانوارهای ایرانی جبران می‌شود؟

نویسنده:

۰۷:۲۰:۱۷

دبیرسابق ستاد هماهنگی های اقتصادی دولت چندی پیش وعده تورم کمتر از ۱۵ درصدی را برای سال ۹۴ داده بود. رئیس جمهور نیز چندی قبل اشاره کرده بود که نرخ تورم سال ۱۳۹۳ در پایان سال به عددی نزدیک ۲۰ درصد می رسد. پیش از این دولت وعده تورم ۲۵ درصدی را ارائه کرده بود. آخرین گزارش بانک مرکزی نیز تایید می کند که نرخ تورم در پایان مرداد ماه سال جاری به ۲۳ درصد رسیده است. موسسه مطالعاتی بیزینس مانیتور نیز به تازگی پیش بینی کرده در پایان سال عدد تورم ایران به ۲۵ درصد و رشد اقتصادی به ۳.۲ درصد می رسد.
 
با این حال برخی محافل کارشناسی پیش بینی می کنند همزمان با خروج اقتصاد ایران از دوره رکود، احتمال افزایش نرخ تورم نیز تقویت می شود. در صورتی که بنگاه های صنعتی به تولید بیشتر اقدام کنند، نیاز به تامین مواد اولیه و سایر الزامات آنها منجر به رشد قیمت ها در برخی رشته های صنعتی می شود. با این وجود مشاور اقتصادی رئیس جمهور چندی پیش اعلام کرده بود حتی در صورت افزایش نرخ تورم، قدرت خرید شهروندان نیز به همان نسبت رشد پیدا می کند.
 

 
 
از ابتدای سال ۱۳۹۲ تا مرداد سال ۱۳۹۳ تورم به میزان ۱۲.۴ درصد کاهش داشته است. این درحالی است که بین سال ۱۳۹۱ تا خرداد سال ۱۳۹۲ میزان تورم به اندازه ۹ درصد رشد داشت. کاهش تورم منجر به افزایش قدرت خرید مردم و حتی رونق فضای کسب و کار می شود. 
 
دولت وعده داده تا پایان سال جاری عدد تورم به مرز ۲۰ درصد و حتی کمتر نیز نزدیک شود. در صورتی که چنین اتفاقی رخ دهد، میزان کسری بودجه خانوار شهری نیز کاهش پیدا می کند و حتی خانوارهای شهری و روستایی ایران برای اولین بار طی سال های گذشته امکان پس انداز نیز پیدا می کنند. یکی از مهمترین مشکلاتی که طی سال های گذشته خانوارهای شهری و روستایی را در بحران مالی قرار داده، کسری بودجه ماهیانه است. گزارش های مرکز آمار ایران تایید می کنند طی سال های گذشته روند کسری بودجه خانوار صعودی بوده است.
 

میزان هزينه ماهيانه خانوار شهري در سال 1389

يک ميليون و 136 هزار تومان

ميزان درآمد ماهيانه خانوار شهري در سال1389

يک ميليون و 61 هزار تومان

ميزان کسري بودجه ساليانه خانوار شهري 1389

900 هزار تومان

ميزان هزينه ماهيانه خانوار شهري 1392

يک ميليون و 719 هزار تومان

ميزان درآمد ماهيانه خانوار شهري در سال 1392

يک ميليون و 703 هزار تومان

ميزان کسري بودجه ساليانه خانوار شهري 1392

192هزار تومان

 
  طی سال های ۸۴ تا ۹۱ میزان کسری بودجه خانوارها به اوج رسیده بود. به طوری که آمارها نشان می داد میزان هزینه های خانوار ۴.۵ برابر افزایش یافته بود. تنها در فاصله مهر ماه سال ۹۰ تا ۹۱ هزینه درمان خانوارهای ایرانی ۴۰ درصد رشد داشته است. 
 
این آمارها نشان می دهد در سال ۱۳۹۲ و پس از حضور دولت یازدهم، میزان کسری بودجه خانوار از عدد ۹۰۰ هزار تومان در سال ۱۳۸۹، به عدد ۱۹۲ هزار تومان در پایان سال ۱۳۹۲ کاهش پیدا کرد. به این ترتیب کسری بودجه سالیانه خانوارهای ایرانی ۷۹۸ هزار تومان کاهش را تجربه کرد. پیش بینی ها نشان می دهد همزمان با کاهش نرخ تورم به عددی کمتر از ۱۵ درصد در سال ۱۳۹۴، میزان کسری بودجه خانوار نیز کاهش می یابد. در فاصله همین دوره زمانی قدرت خرید خانوارهای ایرانی هم حداقل از سال ۱۳۹۱ تا پایان سال ۱۳۹۲ به میزان ۲۵۰ هزار تومان بهبود پیدا کرده است.
  
در صورتی که نرخ تورم در پایان سال ۱۳۹۳ به عدد ۲۰ درصد برسد و وعده تورم کمتر از ۱۵ درصدی برای سال ۹۴ نیز محقق شود، می توان امیدوار بود که وضعیت عمومی کسب وکار بهبود پیدا کند.

 

دوره

تورم نقطه به نقطه

تورم میانگین

خرداد 92

45.1

35.9

تیر

44

37.5

مرداد

43.1

39

شهریور

41.6

40.1

مهر

36.6

40.4

آبان

31.9

40

آذر

29.6

39.3

دی

28.8

38.4

بهمن

22.8

36.7

اسفند

19.7

34.7

فروردین 93

17.4

32.5

اردیبهشت

16.6

30.3

خرداد

14.6

27.7

تیر

14.6

25.3

مرداد

14.7

23.2

برگرفته از
تورم
لینک کوتاه
برچسب ها