چطور با شوک فرهنگی بعد از سفرهای خارجی کنار بیاییم؟

نویسنده:

۱۱:۰۱:۳۹

وقتی به خارج از کشور سفر می‌کنید ممکن است نظر شما در مورد خانه و محیطی که در آن زندگی می‌کنند و حتی فعالیت‌هایی که در زندگی انجام می‌دادید تغییر کند.

اگر به اندازه کافی به بلوغ فکری و شخصیتی رسیده‌اید یا مدت زمان زیادی را دور از خانه و به اصطلاح در غربت سپری کرده‌اید باید بدانید که چطور خودتان را با اختلاف و تضادهای فرهنگی محیط خانه وفق دهید چون کنار آمدن با این تناقضات می‌تواند مانع بزرگی در زندگی آنهایی باشد که در کشور خودشان نبودند. شما تجربیات خیلی منحصربه‌فرد و جدیدی داشتید و طبعاً مدتی طول می‌کشد تا خودتان را تطبیق دهید و بتوانید به زندگی روتین و معمولی قبل برگردید. شما باید به خودتان بقبولانید و این را درک کنید که قرار نیست همه مثل شما باشند و مثل شما فکر کنند.

مراحل سازگار شدن با فرهنگ‌های جدید یا قدیمی

  • اول از همه، به سلامت جسمی خود فکر کنید.

خوب غذا بخورید و به اندازه کافی استراحت کنید تا بدن شما سالم بماند و بیماری‌هایی که به دلیل ضعف سیستم ایمنی ممکن است به شما حمله‌ور شده باشد را از خودتان دور کنید.

برنامه خواب خود را دوباره تنظیم کنید تا بتوانید ساعت خوابتان را با برنامه ساعت محلی کشوری که به آن مراجعت کردید متناسب کنید.

  • به چیزهایی نگاه کنید یا از چیزهایی استفاده کنید که شما را به یاد سفر خارجی‌تان می‌اندازد تا بتوانید باز هم با خاطرات خوش باشید و از به یاد آوردن آنها هیجان‌زده شوید. گاهی اوقات همین چیزهای کوچک می‌تواند شروع یک مکالمه عالی باشد.

خرده‌ریزهایی که از سفر خود به همراه آوردید را در خانه در معرض دید بگذارید. این خرده‌ریزها می‌توانند مجسمه، فرش، رومیزی یا لوازم کریسمسی باشند که شما به درخت آویزان کرده بودید.

چیزهایی مانند روسری، سنجاق سر یا دیگر تزییناتی را استفاده کنید که شما را به یاد سفر خارجی‌تان می‌اندازد.

وقتی در حال صحبت با کسی هستید در نشان دادن سوغات‌ها و خرده‌ریزهایتان درنگ نکنید. با این کار، هم در مورد تجربیات خود در سفر خارجی‌تان صحبت می‌کنید و هم نگرش‌ها و دیدگاه‌های مفیدی که در سفر به آنها رسیدید را به اشتراک می‌گذارید تا شخصی که با او در حال مکالمه هستید با شما در سفر طولانی که دور از وطن داشتید احساس همدردی کند.

  • اگر فکر می‌کنید به زمان نیاز دارید تا فشار سفر روی شما کم شود و خودتان را با شرایط وفق دهید، با خانواده خود صادق باشید.

با این که جشن‌های استقبال از شما در بازگشت به خانه می‌تواند برای میزبان‌ها بسیار هیجان‌انگیز باشد، آنها از این که شما را در مرکز توجه قرار دهند بسیار لذت می‌برند. بنابراین، اگر اعضای خانواده می‌خواهند جشن بزرگی برای بازگشت شما به خانه برگزار کنند جانب احتیاط را رعایت کنید. پیشنهاد کنید که یکی دو هفته‌ای این کار را به تعویق بیاندازند یا میهمانی را خودمانی‌تر و صمیمانه‌تر برگزار کنید تا توی ذوق شما نخورد و شوکه نشوید.

احساسات خود را با اعضای خانواده که به آنها نزدیک‌ترید در میان بگذارید و به آنها در مورد حس خود نسبت به احساساتی که به شما نشان می‌دهند حرف بزنید. گپی بزنید و به پیشنهادات دیگران گوش دهید. حداقل با این کار هر چه در دلتان است را با کسی که به او اطمینان دارید و برایتان مهم است در میان می‌گذارید.

  • در مورد برنامه‌ای که دارید واقع‌بین باشید.

به خود زمانی برای استراحت اختصاص دهید و قبل از این که برنامه خود را با ملاقات‌های فشرده و پشت سر هم با دوستانتان پر کنید کمی وقفه ایجاد کنید.

  • از چیزهایی در وطن خود لذت ببرید که وقتی در سفر خارجی بودید دلتان برایشان تنگ شده است.

دوش داغ بگیرید و خودتان را روی تختخوابتان ولو کنید و غذاهای مورد علاقه‌تان را بخورید. از همه اینا به عنوان ابزاری برای خوشحالی از بازگشت به خانه استفاده کنید.

 

وقتی از سفر خارجی خود برگشتید مدام در مورد زندگی در وطن و فرهنگ خود نظرات منفی ندهید. مهم نیست که شما فکر می‌کنید چقدر زندگی در خارج بهتر از زندگی در وطن خودتان است. بهتر است به جای دیدگاه‌های منفی زادگاه مادری خود، به جنبه‌های مثبت آن فکر کنید. با اظهارات توهین‌آمیز یا منفی در واقع به صورت غیرعمدی به خودتان و اطرافیان آسیب روحی خواهید رساند.

برگرفته از
wikiHow
لینک کوتاه

دیدگاه