بررسی دستاوردهای ترنر در ۱۵ سال آخر عمر او در بریتانیا

نویسنده:

۰۴:۳۱:۰۷

 

اولین نمایشگاه بزرگ برای بررسی دستاوردهای ترنر (J.M.W. Turner) (1775- 1851) در اواخر عمر او (1835- 1850) در تیت بریتانیا (Tate Britain) برگزار می‌شود. این نمایشگاه آثار فوق العاده این دوره از زندگی ترنر، دوره‌ای که برخی از آثار مشهور او به وجود آمد را در 10 سپتامبر ارزیابی مجدد خواهد کرد. این نمایشگاه از آثار او از سال 1835، سالی که ترنر به 60 سالگی می‌رسد آغاز خواهد شد، و در سال 1850 با آخرین نمایشگاه او در آکادمی سلطنتی پایان خواهد یافت. این مجموعه نشان می‌دهد که چگونه او سال‌های پایانی عمر خود را از یک انرژی استثنایی و قدرتی خاص بهره برده بوده است، و یکی از گسترده‌ترین تورهای اروپای خود را در همین سال‌ها می‌گذارد.
150 اثر این هنرمند از موزه‌های دیگر و از خارج از کشور برای به چالش کشیدن ایده‌ها و پیش فرض‌های موجود در اطراف این هنرمند سالمند، به انگلستان آورده شده است. این ارزیابی آثار، هم‌چنین با روش‌های رادیکالی، بررسی روند پروسه و مواد و فرآیندهای آن در طول این زمان مولد را به دنبال خواهد داشت.
ترنر در این دوره به جای بدبینی در مورد سن خود، بر روی مفروضات و تعهد خود بر مشاهدات طبیعت تمرکز داشت. او با کسب انرژی تازه به ارمغان آورده شده، به کاوش در تحولات اجتماعی، تکنولوژیکی و علمی در زندگی مدرن، در آثاری مانند بارش باران، بخار و سرعت – راه آهن بزرگ غربی 1844 (گالری ملی) (Rain, Steam, and Speed – The Great Western Railway 1844, National Gallery) پرداخت. او هم‌چنین به مضامین مذهبی و تاریخی که به سنت‌های فرهنگی دوران او در ارتباط بود نیز ادامه داد.

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
دستاوردهای ترنر
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه