روش‌های آزمودن سرعت اتصال به شبکه

نویسنده:

۱۲:۲۴:۳۴

سرعت شبکه‌ها کامپیوتری مطابق با چگونگی ساخته شدن آن‌ها و نوع استفاده از آن‌ها بسیار متفاوت است. برخی شبکه‌ها بیش از ۱۰۰ برابر سریع‌تر از برخی شبکه‌های دیگر هستند. دانستن چگونگی آزمودن سرعت اتصال در شرایط مختلفی کارآمد و مفید است:

یک فایل با حجم بالا را دانلود کنید و ببینید که چقدر زمان می‌برد تا تمام شود.

پس از آن تشخیص دهید که سرعت اتصال اینترنتتان به‌اندازه‌ای که خدمات دهنده اینترنتتان اعلام می‌کند، هست یا خیر.

اگر مشکلات سرعت پایین مربوط به مشکلات شبکه می‌شود، آن را عیب‌یابی کنید.

روش‌ها برای چک کردن سرعت اتصال شبکه بین شبکه‌های محلی  LAN و شبکه‌های گسترده  WAN ازجمله اینترنت، متفاوت است.

نتایج سنجش سرعت

چک کردن سرعت اتصال یک شبکه کامپیوتری نیاز به انجام آزمون سرعت و تفسیر نتایج آن دارد. سنجش سرعت راندمان یک شبکه را در یک بازه زمانی اندازه‌گیری می‌کند. آزمون‌ها غالباً اطلاعات را در شبکه ارسال و دریافت می‌کنند و راندمان را بر اساس الف) میزان اطلاعات انتقال یافته و ب) میزان زمان مورد نیاز محاسبه می‌کنند.

مرسوم‌ترین اندازه‌گیری سرعت شبکه، نرخ اطلاعات است که بر اساس تعداد بیت‌های کامپیوتری که طی یک ثانیه منتقل می‌شود، محاسبه می‌گردد. شبکه‌های کامپیوتری مدرن نرخ‌های اطلاعاتی بالغ‌بر هزاران، میلیون‌ها و میلیاردها بیت در ثانیه را پشتیبانی می‌کنند. سنجش سرعت غالباً شامل اندازه‌گیری تأخیر شبکه نیز می‌شود که معمولاً آن را زمان ping  می‌نامند.

مقداری که به‌عنوان سرعت شبکه “خوب” یا “به اندازه کافی خوب” شناخته شود به چگونگی استفاده از شبکه بستگی دارد. برای مثال انجام بازی‌های کامپیوتری آنلاین نیاز به زمان ping نسبی کمی دارد و به همین دلیل نرخ اطلاعات در درجه دوم اهمیت قرار می‌گیرد. از طرف دیگر مشاهده ویدیو باکیفیت بالا نیاز به نرخ اطلاعات بالایی دارد و تا خیرات شبکه اهمیت کمتری دارند.

تفاوت بین نرخ و سرعت واقعی اتصال

زمانی که به یک شبکه سیمی متصل می‌شوید، طبیعی است که دستگاه اتصالی با نرخ اطلاعات استاندارد که بالغ‌بر یک میلیارد بیت بر ثانیه را گزارش کند. از طرف دیگر شبکه‌های بی‌سیم ممکن است که نرخ‌های اتصال استانداردی بالغ‌بر ۵۴ مگابیت بر ثانیه و یا ۱۵۰ مگابیت بر ثانیه را گزارش کند. این مقادیر حداکثر حد سرعت را با توجه به تکنولوژی شبکه مورد استفاده ارائه می‌کنند. اما این مقادیر نتایج واقعی سنجش سرعت نیستند. چرا که سرعت واقعی یک شبکه بسیار پایین‌تر از حد بالایی نهایی آن است. به همین دلیل انجام سنجش سرعت  برای یافتن کارایی واقعی شبکه ضروری است.

سنجش سرعت اتصال به اینترنت

سایت‌هایی برای چک کردن سرعت اینترنت وجود دارند که گزینه خوبی برای انجام این کار محسوب می‌شوند. این سنجش از طریق یک مرورگر اینترنت استاندارد به منظور اندازه‌گیری میزان بازدهی میان دستگاه و سرورهای اینترنتی مشخصی انجام می‌شود. سرویس‌های رایگان مناسبی برای این کار وجود دارند.

یک سنجش سرعت معمولی چیزی بالغ‌بر یک دقیقه طول می‌کشد و درنهایت نتایجی شامل نرخ اطلاعات و زمان ping  را تولید می‌کند.

اگرچه این سرویس‌ها برای بازخورد کارایی یک اتصال اینترنتی طراحی شده‌اند، اما این اندازه‌گیری‌ها نسبت به سرورهای خاصی صورت می‌گیرد، اما کارایی اینترنت در بازدید از سایت‌های متفاوت در موقعیت‌های جغرافیایی مختلف بسیار متفاوت است.

سنجش سرعت اتصال در شبکه‌های محلی LAN

برنامه‌های کاربردی که مربوط به  ping هستند پایه‌ای ابزار سنجش سرعت شبکه‌های محلی هستند. کامپیوترها به صورت پیش فرض نسخه کوچک آن را به صورت نصب شده دارند که وظیفه آن‌ها محاسبه تأخیر شبکه بین کامپیوتر و دستگاه مقصد موجود در شبکه است.

برنامه‌های ping  سنتی توسط تایپ کردن IP  یا نام دستگاه هدف در خط دستور اجرا می‌شود. اما برنامه‌های جایگزین متعددی برای استفاده ساده‌تر طراحی شده‌اند که به راحتی و به صورت رایگان در دسترس قرار دارند.

ابزارهای جایگزینی ازجمله LAN Speed Test  نیز وجود دارند که علاوه بر تأخیرها، نرخ اطلاعات را نیز در شبکه LAN  می‌سنجند. از آنجا که ابزارهای  ping برای چک کردن اتصال به هر دستگاه دیگری است، می‌توان از آن‌ها برای سنجش تأخیر اتصال اینترنتی نیز استفاده کرد.

برگرفته از
lifewire
لینک کوتاه

دیدگاه