ماه کامل و فرصتی برای درخشش عکاسان

نویسنده:

۰۴:۳۲:۲۵

 
به گزارش مجله اسمیتسونیان (Smithsonian Magazine) هر ساله به طور متوسط ​​4 تا 6 به اصطلاح "supermoons" (سوپرمون) وجود دارد؛ پنجمین و آخرین آن از سال 2014 در تاریخ 9 سپتامبر صورت گرفته است. سوپرمون اصطلاحی است که به یک ماه کامل و یا جدید در حضیض، آن نقطه در مدار ماه که در آن نزدیک به زمین است، اشاره دارد.
اختلافاتی بر سر این‌که آیا 8 اکتبر آینده ماه کامل واجد شرایط به عنوان یک سوپرمون بودن را دارد، در جامعه علاقه‌مندان به آن وجود دارد. اما اگر چنین باشد، از لحاظ فنی یک نمونه از سوپرمون‌های فوق العاده نادر برای  شکارچیان آن خواهد بود. ممکن است که حضیض به دلیل مدار ماه کاملا گرد نباشد؛ ماه که در مدار تخم مرغی شکل به دور زمین حرکت می‌کند، اجازه می‌دهد تا در یک نقطه در هر ماه، به ما نزدیک تر شود.
زمانی که این رویکرد در ارتباط با ماه رخ می‌دهد، یکی از این دو فاز اتفاق می‌افتد: کامل؛ زمانی که ماه بین زمین و خورشید قرار می‌گیرد، و یا جدید؛ زمانی که آن در طرف مقابل زمین از خورشید می‌باشد. با چشم غیر مسلح، یک ماه کامل بزرگتر و روشن‌تر از حد معمول به نظر می‌رسد و اغلب بر جزر و مد، بر حیوانات و رفتار انسان‌ها اثر می‌گذارد.
نزدیک‌ترین سوپرمون امسال در 10 آگوست 2014 اتفاق افتاد، زمانی که ماه تنها 221765 مایل از زمین فاصله داشت. اگر چه تشخیص تفاوت بین یک سوپرمون و ماه معمولی کامل می‌تواند در لحظه کار مشکلی باشد، اما عکاسان تصویر‌های طبیعی چشمگیری را از این اتفاق انداخته‌اند. 

یاسمن فراهانی فرد
برگرفته از
ماه کامل
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه