کشف ۱۷ بنای تاریخی در عمق ۳ متری استون‌هنج

نویسنده:

۰۹:۲۴:۵۹

 
باستان شناسان روز چهارشنبه گفتند که مجموعه گسترده‌ای از بناهای تاریخی ماقبل تاریخ اطراف منطقه "استون هنج" (Stonehenge) انگلستان با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته و اسکن‌های زیرزمینی آشکار شده است. دایره اسرار آمیز سنگ‌های ایستاده، در دشت سالیسبوری در جنوب غربی انگلستان، یکی از نمادین‌ترین مناطق باستانی در اروپا است و مدت طولانی به صورت منفرد و تنها تصور می‌شده است. اما اسکن‌هایی با وضوح بسیار بالا از 12 کیلومتر مربع در اطراف آن، با نفوذ سه متر زیر زمین، 17 معبد همسایه احاطه شده در کنار هم را پیدا کرده است.
"پروفسور وینسنت گافنی" (Professor Vincent Gaffney) رهبر پروژه به جشنواره علوم بریتانیا (British Science Festival) در بیرمنگام، انگلستان مرکزی گفته است "استون هنج از نمادین‌ترین بناهای تاریخی باستان شناسی است، که احتمالا همراه با اهرام در زمین قرار گرفته بوده است. بسیاری از مناطق اطراف استون هنج در زمین هنوز به کشف نرسیده‌اند. ما هنوز همه چیز را در مورد استون هنج نمی‌دانیم، و این کشف چگونگی دید ما را نسبت به استون هنج تغییر خواهد دید. هنوز کشف دیگری از استون هنج در حال وقوع نمی‌باشد، اما این یک گام اساسی به جلو، در راه درک بهتر ما از آن است."
در این مطالعات چهار ساله، مغناطیس سنج -فلزیاب پیشرفته- رادارهای زمینی نافذ، سنسورهای الکترومغناطیسی و اسکنرهای لیزری سه بعدی استفاده شده است. این کشف شامل 17 ساختمان چوبی یا سنگی ناشناخته و هم‌چنین ده‌ها تن از پشته‌های تدفین با قدمتی 6000 ساله می‌شود. آن‌ها از چاله‌های غول پیکری که برخی از آن‌ها به شکل تنظیمات نجومی به نظر می‌رسد، متشکل می‌شوند. بسیاری از تپه‌های دفن شده به کشف رسیده‌اند، از جمله یک بنای 33 متری، که در آن نشانه‌هایی از یک ساختمان چوبی غول پیکر دیده می‌شود.
گفته می‌شود این منطقه از آیین‌های پیچیده برای تدفین مرده، از جمله حذف گوشت و اندام، برخوردار بوده است.

یاسمن فراهانی فرد

برگرفته از
استون‌هنج
لینک کوتاه

دیدگاه