می‌دانید چه طور کاج مطبق پرورش دهید؟

نویسنده:

۰۴:۰۴:۳۵

شرایط محیطی مناسب این گیاه استوایی را برایش فراهم کنید، نگین زمردین خانه‌تان می‌شود!

کاج مطبق به خاطر نگهداری آسانی که دارد گیاهی بسیار محبوب است. زیبایی خیره کننده و باشکوه این گیاه پرورش آن را غیر قابل مقاومت می‌کند. از این گیاه زیبا در هنر بنسای نیز استفاده می‌شود.

نیاز نوری: کاج مطبق به نور زیاد و غیر مستقیم نیاز دارد. به عنوان یک گیاه خانگی در بالکن و پاسیو و یا مکان‌هایی با سرمای مداوم نور زیاد یا سایه نسبی و تهویه خوب نیز رشد کافی دارد.

نیاز آبیاری: کاج مطبق از رطوبت خاک لذت می‌برد. آن را به خوبی آبیاری کنید اما توجه داشته باشید که زهکشی خاک خوب باشد تا آب اضافه از انتهای گلدان خارج شود. در زمستان آبیاری را کاهش دهید. اسپری روزانه آب روی برگ‌ها در فصل‌های گرم می‌تواند به رشد بهتر گیاه کمک کند . در زمستان هفته ای یک بار استفاده از اسپری آب کافی است. برای آبیاری همه گیاهان آپارتمانی بهتر است یک ظرف آب را به مدت یک شبانه روز نگه دارید تا علاوه بر هم دمای محیط شدن گازهای مضر آن، مانند کلر، از بین بروند و سپس گیاه را با آن آبیاری کنید.

نیاز تغذیه‌ای: در فصل رشد هر دو هفته به کوددهی نیاز دارد. سعی کنید از کودهای مخلوطی که در بازار موجود هست استفاده کنید. کود نیتروژن هم برای کمک به رشد رویشی گیاه لازم است.

نیاز دمایی: کاج مطبق هوای سرد را بسیار دوست دارد و به محیطی با تهویه خوب نیاز دارد. گرمای هوا باعث افتادگی و شل شدن شاخ و برگ می‌شود پس اگر گیاه‌تان شاخ و برگ آویزانی دارد آن را به محیط سرد تری منتقل کنید.

بیماری‌ها و آفات: کاج مطبق بسیار مستعد مبتلا شدن به بیماری‌ها و آفات معمول گیاهان آپارتمانی است. آفاتی مثل شپشک‌ها از معمول ترین آفات این گیاه هستند. عوامل بیماری‌زا علایمی مانند شانکر (زخم گیاهی) و نکروز سوزنی ایجاد می‌کنند که بیشتر در اثر رطوبت طولانی مدت خاک به وجود می‌آیند. تنها راه درمان نکروز سوزنی هرس برگ‌های آلوده است.

تکثیر: این گیاه از دو راه کاشت دانه و قلمه گیری قابل کشت است که قلمه گیری روشی آسان‌تر و سریع‌تر است. قلمه‌ها را از ساقه عمودی گیاه تهیه کنید.

برگرفته از
flowershopnetwork
لینک کوتاه

دیدگاه