آغاز خروج سپرده‌های بانکی

نویسنده:

۱۱:۴۲:۰۶

 اگرچه ساماندهی موسسات مالی و اعتباری یکی از دغدغه‌های مسئولان بانک مرکزی به شمار می‌آید اما در عمل با وجود وعده‌هایی که این مسئولان داده‌اند هنوز هم موسسات غیرمجاز در حال فعالیت هستند.

این موسسات با وعده‌های جذاب چون پرداخت سودهای بالا به سپرده‌های بانکی موفق شده‌اند تا بخش قابل توجهی از مشتریان بانکها را به سمت خود جذب کنند.

با این حال از سال گذشته تاکنون بانک مرکزی به موسسات غیرمجاز هشدار جدی داده و حتی موسسات غیرمجاز را معرفی کرده است، با وجود این، مردم همچنان تمایل دارند در این نهادها چون نرخ سود بالایی می‌پردازنند سرمایه‌گذاری کنند.

آن هم در شرایطی که بازار سرمایه‌گذاری چون مسکن و بورس در رکود به‌سر می‌برند و در حال حاضر بانک‌ها تنها بازار قابل توجه برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شوند.
  
در این راستا نیز معاون نظارتی بانک مرکزی گفته است که مردم اگر بدانند در ترازنامه موسسات غیرمجاز چه می‌گذرد وحشت خواهند کرد.

حمید تهرانفر به ایلنا اظهار کرده است: این موسسات با اعلام نرخ‌های سود عجیب موجب سپرده‌گذاری مردم و فرار بسیاری از سپرده‌ها از بانک‌های رسمی به غیر مجاز‌ها می‌شوند که البته ما برای موسسات غیر مجاز برنامه جدی داریم.

به گفته این مقام مسئول در حال حاضر سپرده‌ها از بانک های رسمی به سمت موسسات غیرمجاز در حال حرکت هستند.

تهرانفر با بیان اینکه از وجود برخی موسسات غیر مجاز اطلاع نداریم، تصریح کرد: نگرانی بانک مرکزی از وضعیت موسسات غیرمجاز، غیر قابل توصیف است.

به گفته او برخی از آنها با نرخ‌های که پرداخت می‌کنند موجب به هم ریختن نظم بازار شده‌اند و مردم هم ساده‌انگارانه بدون توجه به اینکه این موسسات هیچ مجوز و بنیه‌ای ندارند به آنها اعتماد می‌کنند.

برگرفته از
حمید تهرانفر
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه