BMW M5 جدید خودرویی چهارچرخ محرک است که می‌تواند دریفت بکشد

نویسنده:

۱۰:۲۹:۱۸

 بله درست است، خودروی جدید بی‌ام‌و یک ۴WD است، اما می‌تواند کارهای بزرگی بکند، مثلاً به راحتی سر بخورد.

خبر، خبر، خبر! خبر بزرگی از بی‌ام‌و داریم که احتمالاً می‌خواهید آن را بشنوید. پس از ۳۲ سال  M5های دیفرانسیل عقب، تولید کننده آلمانی تصمیم گرفت که توان را در خودرو جدید خوب به هر چهار چرخ منتقل کند. این مدل به طور قطع برای رقابت با خودرو چهار چرخ محرک مرسدس AMG E63 آماده شده است. همانند مرسدس E63 می‌توانید انتقال قدرت به چرخ‌ها جلو را غیر فعال کنید تا بتوانید در صورت تمایل سر بخورید. عالی است، نه؟

هر بار که از موتور V8 4.4 لیتری آن استفاده می‌کنید، واحدی مشابه با مدل قدیمی که بازطراحی شده است، نیرو بیشتری را ایجاد می‌کند. این خودرو به دلیل سیستم XDrive به صورت پیش فرض ۴WD خواهد بود. با این حال این خودرو همچنان می‌تواند لیز بخورد، چرا که در واقع دیفرانسیل عقب است و تنها زمانی از هر چهار چرخ استفاده می‌کند که چرخه‌ای عقب برای انتقال نیرو کافی نباشند.

اما شما می‌توانید با فشردن کلید DSC حالت خودرو را به یکی از حالت ۴WD، ۴WD اسپرت و ۲WD تغییر دهید. حالت ۴WD برای ایجاد بیشترین کشش به کار می‌رود. حالت ۴WD اسپرت برای سرعت به کار می‌رود. و حالت ۲WD برای افرادی که می‌خواهد با لاستیک‌های عقب آتش‌بازی کنند به کار می‌رود.

گفته شده است که هر پنج سیستم جدید انتقال قدرت تقویت‌شده‌اند تا استحکام بیشتری را به منظور داشتن کشتاور بالاتر، قابلیت عقب محور بودن و قابلیت ۲WD ایجاد کند. یک جعبه انتقال نیرو نیروی تولیدی توسط موتورها را بین چرخه‌ای جلو و عقب تقسیم می‌کند و پس از آن یک دیفرانسیل M فعال آن را مجدداً بین چرخه‌ای عقب تقسیم می‌کند. این دیفرانسیل می‌تواند بین صفر تا ۱۰۰ در صد تغییر کند که این موضوع برای دریفت کشیدن در حالت ۲WD امکان خوبی محسوب می‌شود.

نسل جدید M5 دارای گیربکس جدید هشت سرعته دابل کلاژ با زمان تعویض دنده بهبود یافته است. این امکان به‌علاوه توان تولید شده بیشتر و قابلیت محرک چهار چرخ، صفر تا ۱۰۰ آن را نسبت به مدل قدیمی آن‌که ۴٫۳ ثانیه بود کاهش می‌دهد اما حداکثر سرعت آن همان ۲۵۰ کیلومتر در ساعت باقی خواهد ماند. البته می‌توان این محدودیت را تا حدودی با پرداخت هزینه کاهش داد.

این خودرو در نمایشگاه موتور فرانکفورت که در ماه سپتامبر برگزار می‌شود رونمایی خواهد شد و می‌توان اطلاعات بیشتر در رابطه با آن را در آن زمان به دست آورد.

برگرفته از
topgear
لینک کوتاه

دیدگاه