این تکنولوژی می تواند هر سطحی را تبدیل به یک صفحه ی لمسی کند

نویسنده:

۰۱:۰۵:۲۸

در حالی که حسگرهای لمسی مانند تلفن های هوشمند و تبلتها غالبا سطوح کوچک و صاف هستند، محققین تکنولوژی تازه ای فراهم کردند تا سطوحی بسیار متنوعی در انواع شکل ها و ابعاد را به سادگی قوطی اسپری رنگ، صفحات لمسی تبدیل کنند.

به گفته ی محققین، این تکنولوژی که electrick نامیده می شود می تواند دیوار ها، وسایل منزل، چرخ فرمان و حتی اسباب بازی ها را به حسگر های لمسی بدیل می کند.

نکته آن این است که مواد رسانای الکتریکی را به اشیا یا سطوح اعمال کنیم. با اضافه کردن یک سری از الکترود ها به مواد رسانا، محققین نشان دادند که می توانند از یک تکنیک به خوبی شناخته شده که به نام پرتونگاری میدان الکتریکی (electric field tomography) شناخته می شود برای حساسیت به لمس شدن در محل قرار گیری انگشت استفاده کنند.

به گفته ی Chris Harrison استادیار موسسه ی روابط انسان و رایانه در شهر کارنگی ملون آمریکا: برای اولین بار، ما قادر هستیم تا یک قوطی اسپری رنگ، یک سطح لمسی را بر روی هر چیزی ایجاد کنیم.

گروه برنامه ریزی شده بود تا Electrick را در هفته ی جاری در شهخر دنور کلرادو، در CHI 2017، در کنفرانسی در خصوص مشخصه های انسانی در سیستم ها معرفی کنند.

تا به حال، سطوح لمسی بزرگ، بسیار گران قیمت و در شکل های غیر متعارفی وجود داشتند یا سطوح لمسی انعطاف پذیر در ابعاد بزرگ تنها در آزمایشگاه های تحقیقاتی موجود بودند.

برخی روش ها مبتنی بر نمایش های کامپیوتری هستند، که اگر دید دوربین مختل شود، در عملکرد صفحه اختلال ایجاد می شود که البته استفاده از دوربین نیز نگرانی هایی در مورد حریم خصوصی نیز ایجاد کردند.

با Electrick، علاوه بر دیگر مواد ذکر شده، سطوح رسانایی لمسی می توانند با بکاربردن رنگ های رسانا، بسته های پلاستیکی یا فیلم های با کربن پر شده ایجاد شوند.

مانند بسیاری از صفحات لمسی، Electrick مبتنی بر اثر انتقالی – زمانی که انگشت صفحه لمسی را لمس میکند – تعدادی از الکتریک ها را با انجام انتقال، کمی از الکتریک ها را به زمین جاری می کنند.

با اضافه کردن چندین الکترود به اطراف اشیاء یا سطوح رسانا، محققین نشان دادند که می توانند مکانی که اثر انتقالی اثر می کند را مشخص کنند.

آنها این کار را با استفاده از پرتونگاری میدان الکتریکی – جریان دادن مقادیر کمی از جریان به صورت پی در پی از طریق الکترود ها در جفت سازی و بدون هیچگونه تفاوت ولثاژ انحام می دهند.

محققین از Electrick  استفاده کردند در بسیاری از اشیاء، از فرمان خودرو گرفته تا تا سطح یک گیتار و دیگر چیزها حسگر های لمسی ایجاد کنند.

این تکنولوژی میتواند برای ساخت پوشش تعامل کننده در تلفن های هوشمند به کار رود تا مثلا برای بازکردن نرم افزارهایی مانند دوربین بر اساس چگونگی نگه داشتن گوشی توسط کاربر مورد استفاده قرار گیرد.

برگرفته از
gadgetsnow
لینک کوتاه

دیدگاه