بالون‌های شرکت آلفابت شرکت مادر گوگل، کشور سیل‌زده پرو را به اینترنت متصل کرد

نویسنده:

۰۲:۲۸:۲۸

ده‌ها هزار پرویی از طریق پروژه Loon  به اینترنت متصل شده‌اند. این پروژه بزرگی که توسط شرکت مادر گوگل راه‌اندازی شده است.

پروژه Loon  از بالون‌هایی به بزرگی یک زمین تنیس برای حمل جعبه‌های کوچکی مجهز به امکانات اتصال به اینترنت برای فضای گسترده‌ای استفاده می‌کند.

گروه مربوطه اعلام کرده است که آن‌ها سیستم خود را در پرو پس از آسیب‌های شدیدی که به دلیل سیل ماه ژانویه ایجادشده است، آزمایش می‌کنند و آن‌ها این تکنولوژی را در دسترس مردمی که در سه شهر به شدت آسیب‌دیده زندگی می‌کنند قرار داده‌اند.

تاکنون تنها آزمایش‌هایی در وسعت کم انجام گرفته بود.

پروژه Loon  در حال رقابت با سایر رقبا در زمینه در دسترس قرار دادن اینترنت از طریق آسمان است. این جمله این رقبا می‌توان پروژه  Aquila  شرکت فیس‌بوک را نام برد که در انگلستان مورد استفاده قرار گرفته است.

پروژه Loon  به تازگی اعلام کرده است که آن‌ها راه کاری برای استفاده از هوش مصنوعی برای هدایت بالون‌ها توسط بالا و پایین بردن آن‌ها در راستای استفاده معکوس از جریان هوا یافته‌اند. توسط این کشو است که این شرکت توانسته است تنها با چند بالون مردم شهرهای لیما، چیمبت و پیورا را به اینترنت متصل کند.

بالون‌ها از منطقه آمریکا در پورتوریکو به پرواز درآمدند و پس از آن به سمت جنوب هدایت شدند.

تاکنون در طول این سه ماه کاربران بالغ بر ۱۶۰ گیگابایت اطلاعات ارسال و دریافت کرده‌اند که این مقدار از اطلاعات معادل با ۳۰ میلیون پیام ارسالی از طریق چت یا معادل با ۲ میلیون ایمیل است.

Sal Candido یکی از مهندسین پروژه  Loon گفت:  مسئله‌ای که در رابطه با بالون‌های استراتوسفری وجود دارد آن است که آن‌ها ۲۰ کیلومتر بالاتر از سطح زمین قرار دارند که این بدان معناست که آن بالاتر از بسیاری آشفتگی‌هایی قرار دارند که به زمین می‌رسد.

این اتصال مساحتی بالغ بر ۴۰۰۰۰ کیلومتر مربع را تحت پوشش خود قرار داده است که معادل با مساحت کشور سوئیس است.

این سیل به کشته شدن ۹۴ نفر و آوارگی ۷۰۰۰۰۰ نفر دیگر منجر شده است.

آینده اتصال توسط بالون‌ها

این اتصال به کمک شرکت بزرگ ارتباطات اسپانیایی Telefonica  که در پرو فعال است و چندین سازمان دیگر که دست در آماده‌سازی ایستگاه‌های زمینی مربوطه را داشتند اتفاق افتاده است.

آقای  Dennis Fernandez از شرکت  Telefonica گفت: این شرکت بر تأمین بهترین اتصال برای این ایستگاه‌های اضطراری به خصوص در محل‌های بیشتر آسیب‌دیده تمرکز کرده است. موارد لجستیکی برای چنین شرایط خاصی کاری چالش برانگیز بود.

کاربران این سرویس اکثر خدمات مشابه با خدمات عادی  Telefonica را تجربه می‌کنند با این تفاوت که به جای استفاده از شرایط سنتی، سیگنال‌ها توسط بالون‌ها انتقال می‌یابند.

مدیر پروژه Loon  آقای Alastair Westgarth  گفت: آزمایش ما در ماه‌های گذشته بر استفاده از این تکنولوژی در شبکه Telefonica تمرکز داشت اما ما تاکنون آزمونی برای اتصال مستقیم افراد از طریق گوشی‌های همراهشان نداشته‌ایم.

این تکنولوژی هنوز در مراحل اولیه خود است و با این که پروژه Loon  توانست سریعاً در پرو اجرا شود دلیل آن این بود که شرکت قبل از رخ دادن سیل آزمون‌هایی فنی را در آنجا انجام داده بود.

این ساختار چه توسط بالون‌ها باشد و چه توسط پهبادها، با چالش‌هایی روبه‌رو است که اکثر آن‌ها مربوط به نگه داشتن تجهیزات در هوا است. هر دو پروژه Loon  و  Aquila سقوط تکنولوژی خود را تجربه کرده‌اند.

زمان کار کردن یک بالون پروژه Loon  حدود ۱۹۰ روز است. فیس‌بوک به تازگی اعلام کرده است که آن‌ها یک پرواز Aquila   که ۹۶ دقیقه به طول انجامیده است را انجام داده‌اند.

برخی افراد انگیزه شرکت‌های سیلیکون ولی برای توسعه دنیا با این اشتیاق، به خصوص در رابطه با فیس‌بوک و  پروژه Loon را جمع‌آوری اطلاعات برای فروش تبلیغات هدفمند در آینده می‌دانند.

آقای Candido اعلام کرد که در زمان سرویس‌دهی پروژه Loon  به شبکه Telefonica هیچ‌گونه اطلاعاتی توسط پروژه Loon  در این آزمایش در پرو جمع‌آوری نشده است.

برگرفته از
BBC
لینک کوتاه

دیدگاه