مراقبت از ماهی در سفرهای طولانی و جابه‌جایی

نویسنده:

۰۸:۳۲:۰۳

آیا می‌دانید با ماهی خود در سفرهای طولانی چه کنید؟

سفرهای طولانی شما اصلاً مشکلی برای ماهی ایجاد نمی‌کند و فکر نکنید که وقتی به مسافرت می‌روید آخرین باری است که ماهی‌های رنگارنگ خود را در تنگ بلور یا آکواریوم می‌بینید. اگر ماهی در آب تمیز با اکسیژن کافی باشد و دمای آب هم مناسب باشد خیالتان راحت باشد که زنده خواهد ماند و به مقصد خواهد رسید. تغییرات محیط و شیمی آب به ماهی استرس وارد می‌کند. بنابراین، وقتی از خانه بیرون می‌روید یا قصد جابه‌جا کردن ماهی را دارید، همیشه آکواریوم آب و تزیینات داخل آن را برای ماهی مهیا کنید. جابه‌جا کردن ماهی در ظرف‌های عایق و ضدآب تنها لازمه زنده نگه داشتن آنهاست. آماده کردن آنها برای سفر و گذاشتن آنها در آکواریوم یا ظرف جدید و مناسب نیز برای بقای آنها ضروری است.

از قبل برنامه‌ریزی کنید

ماهی، آکواریوم آب و ظرف انتقال را دو روز قبل از سفر آماده کنید. وقتی در سفر هستید، ماهی دیگر فیلتر هوا و فیلتر تصفیه آب ندارد. بنابراین، ممکن است در خطر مسمومیت آمونیاک ناشی از مواد زائد قرار گیرد. برای کاهش تجمع مواد زائد در آکواریوم یا ظرف انتقال، حدود ۴۸ ساعت قبل از اینکه خانه را ترک کنید به ماهی دیگر غذا ندهید. تزیینات داخل آکواریوم گرفتن ماهی را سخت می‌کنند اما وقتی می‌خواهید آنها را بردارید باعث غبار گرفتن و کدر شدن آب می‌شود. بنابراین، این تزیینات را یک روز قبل از حرکت دادن تنگ یا آکواریوم بردارید تا آب آرام شود و مواد زائد نشست کند. در ضمن، یادتان نرود که حدود ۲۵ درصد از آب تنگ را تخلیه کنید تا از میزان آمونیاک و مواد زائد کاسته شود.

در روز سفر

در روزی که قرار است سفر طولانی خود را آغاز کنید، از استرس وارد کردن به ماهی برای بیرون آوردن آن از آکواریوم جداً پرهیز کنید. تور را حدود ۱۰ دقیقه در آب آکواریوم بخیسانید تا نرم شده و از آسیب رسیدن به ماهی جلوگیری شود. آب آکواریوم را کم کنید تا بتوانید آنها را راحت و به سرعت بگیرید. آب را با سیفون یا پمپ به ظرف دیگر بریزید تا زمانی که حدود ۱۵ سانتی‌متر از آب در آکواریوم باقی بماند.  وقتی ماهی را با تور از آکواریوم خارج کردید، ماسه‌های آکواریوم قدیمی را بردارید و حداقل ۲۰ درصد از آب را با خود به تنگ جدید حمل کنید تا باکتری‌های مفید را از دست ندهید و محیط مناسب و آشنا برای ماهی فراهم شود. قبل از استفاده از آرام‌بخش برای ماهی، با یک فرد حرفه‌ای مشورت کنید.

ماهی در جعبه

ظرف‌هایی که عایق هستند و دیواره‌های ضخیم دارند، بهترین ظرف‌های انتقال برای ماهی در سفرهای طولانی به شمار می‌روند. جعبه‌های فومی یا یونولیتی که صیادان و ماهی‌فروشان برای نگهداری ماهی استفاده می‌کنند یا کلمن‌هایی که از فروشگاه‌های لوازم خانگی یا مواد غذایی می‌خرید برای محافظت از ماهی و نگهداری آن در آب با دمای مناسب بهترین گزینه هستند. درون جعبه را با یک نایلون تمیز و آبکشی شده بپوشانید تا از نشت آب جلوگیری کنید. حدود دوسوم از آب آکواریوم را در این جعبه بریزید. وقتی ماهی خود را داخل آن انداختید با یک باند کشی یا لاستیکی دور آن را ببندید. به اندازه کافی به آن هوا برسانید و درب آن را طوری ببندید که نور به ماهی برسد و استرس ماهی‌های شما کمتر شود.

خانه مناسب برای ماهی

مرتب و آماده کردن آکواریوم وقت‌گیر است. بنابراین، وقتی به مقصد رسیدید، اول از همه آکواریوم را آماده کنید. شن و ماسه و آب بدون ماهی را با مقداری کلرزُدا در آکواریوم جدید بریزید. فیلترها را به جریان بیاندازید و تزیینات داخل آکواریوم را نصب کنید. وقتی دمای بدنه آکواریوم به میزان دمای آب رسید و شفاف شد، چند تا از ماهی‌ها را داخل آب بیاندازید و تماشا کنید که مشکلی وجود نداشته باشد؛ مثلاً شنا کردن روی سطح آب یا دراز کشیدن در کف آب. در صورت مشاهده چنین چیزهایی، ماهی را از آب خارج کنید و حدود دو ساعت صبر کنید تا ماهی‌ها به آرامش برسند و دوباره امتحان کنید. در طول دو تا سه هفته اول بعد از جابه‌جایی، به ماهی کم غذا بدهید و هر هفته حدود ۲۵ درصد از آب آکواریوم را تخلیه کنید و آب تازه داخل آن بریزید.

برگرفته از
eHow
لینک کوتاه

دیدگاه