اپل باید از گوگل بترسد، زیاد هم بترسد

نویسنده:

۱۱:۰۰:۱۲

گوگل Siri را خورد کرده است و حوزه خانه‌های هوشمند را تحت تسلط خود درآورده است، اما اپل همچنان یک شانس برای نشان دادن دوباره خود در ماه جون دارد.

این هفته گوگل، در کنفرانس سالیانه توسعه دهندگان I/O چندین ابداع جذاب جدید را رونمایی کرد. همین مورد هم ممکن است اپل را به لرزه انداخته باشد.

گوگل این غول بزرگ دنیای جست‌وجو و نرم‌افزار، در حال طی کردن گام‌های بزرگی در هوش مصنوعی، از طریق دستیار گوگل خود است. از این جمله می‌توان به جست‌وجو تصاویر و تشخیص آن‌ها از طریق لنزهای گوگل، جست‌وجوی وب از درون نرم‌افزارهای پیام‌رسان و جست‌وجو مشاغل از طریق گوگل اشاره کرد.

به زبان دیگر، اکوسیستم گوگل در حال شکل دادن خود به دور اپلی است که نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای آن توانایی ایجاد نوآوری به سرعت گوگل در حوزه‌هایی مانند واقعیت مجازی، خانه هوشمند، داشبوردهای خودرو و  Siri را نداشته است.

درحالی که رویکرد گوگل بر بانک‌های اطلاعاتی می‌چرخد و می‌خواهد که پلتفرم‌هایی را که سایر شرکت‌ها بر آن استوار شده‌اند را به تملک خود درآورد، اپل ترجیح می‌دهد که یک بسته کامل و قابل اطمینان را به کنترل خود درآورد و این امر هم طبق تجربه، به معنای آن است که زمان بیشتری برای روبه‌راه شدن همه چیز مورد نیاز خواهد بود.

طی چند هفته آینده، در ۵ جون در کنفرانس توسعه دهندگان اپل، این شانس وجود دارد که بار دیگر توسط پیشرفت در iOS برای گوشی‌های آیفون، مک بوک، ساعت هوش مصنوعی Siri و شاید خانه هوشمند خود را در مقابل گوگل نشان دهد.

اما این هفته گوگل به مقدار زیادی بزرگی اپل را خدشه‌دار کرد. دلایل چرایی نگرانی اپل و این‌که چرا این شرکت باید با قدرتمندترین حالت در ماه جون در WWDC ظاهر شود را برایتان آورده‌ایم.

در حال حاضر گوگل در موارد زیر نسبت به اپل برتری دارد.

دستیار مجازی: ابزار جست‌وجوی گوگل توسط صدا بسیار از Siri اپل پیشی گرفته است. بسیار دقیق‌تر است و غالباً نتایج دقیق را حاصل می‌شود. به‌زودی نسل بعدی دستیار گوگل این امکان را به شما می‌دهد که درخواست‌ها را تایپ کنید و اشیا را توسط لنزهای گوگل شناسایی کنید. این امکان برای آیفون نیز رونمایی خواهد شد.

خانه: گوگل قابلیت‌های جالبی را افزوده است که حتی از خانواده Echo آمازون پیشی گرفته است. به عنوان مثال: قابلیت پاسخگویی شخصی سازی شده مطابق با فرد صحبت کننده و تماس گرفتن بدون دست از این جمله‌اند. اپل دارای HomeKit است اما ما همچنان منتظر هاب اتاق پذیرایی آن که مانند Google Home است هستیم تا یکپارچگی لازم را ایجاد کند. بر اساس شایعات این امکان به‌زودی رونمایی می‌شود.

تصاویر: به روز رسانی‌های جذاب جدیدی برای Google Photos افزوده شده است اما جذاب‌ترین آن‌ها پیرامون Google Lens که اساساً برای شناسایی اشیا و محل‌ها از طریق دوربین به کار می‌رود، می‌چرخد.

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده: شایع شده است که اپل واقعیت دیگر را در دوربین iPhone بعدی خود قرار خواهد داد اما گوگل دارای هد ست‌های واقعیت مجازی مستقل، گوشی‌های آماده برای واقعیت مجازی و دو گوشی واقعیت افزوده است.

Chrome: این مرورگر با تلفن همراه هماهنگ است و نسبت به Safari بر روی گوشی‌های بیشتری نسب شده است. گوگل اعلام کرد که مرورگر Chrome خور را وارد حوزه واقعیت مجازی خواهد نمود.

خودروها: اندروید در حال کارکردن بر روی روش‌هایی است که سیستم چندرسانه‌ای خودروی شما بر روی اندروید و از طریق get-go اجرا شود. این روش با CarPlay اپل و Auto اندروید متفاوت است چرا که هر دو آن‌ها محتویات صفحه را زمانی تغییر می‌دهند که تلفن همراه خود را درون خودرو داشته باشید. اما گوگل می‌خواهد گام‌هایی فراتر از این بردارد.

جست‌وجو و بانک اطلاعاتی: قدرت اصلی گوگل در ابزارهای جست‌وجوی آن و بانک اطلاعاتی عظیم آن در رابطه با محل‌ها و واقعیت‌هاست. گوگل در I/O اعلام کرد که لیست کردن مشاغل را ساده کرده است و امکان نمایش آن‌ها در نتایج جست‌وجو را ممکن کرده است.

شانس اپل برای بازگشت محکم

اگرچه گوگل در برخی حوزه‌ها پیشی گرفته است، با این حال اپل فرصت بازگشت دوباره را دارد. برای مثال نرم‌افزارهای پیام‌رسان آن از iMessage گرفته تا Face Time، قوی‌تر از پیام‌رسان‌های گوگل هستند که مجموعه‌ای گیج کننده از پلتفرم‌های تکراری و همپوشان‌اند. اپل در قرار دهی اکوسیستم نرم‌افزارهای خود در دستگاه‌های به شدت کنترل شده خود عملکرد بهتری دارد.

همچنین تمام دستگاه‌های اپل با جدیدترین نسخه نرم‌افزار به روز می‌شوند، که گوگل به دلیل آن که دستگاه‌ها توسط سازندگان متفاوت ساخته می‌شوند، قادر به انجام آن نخواهد بود. البته پروژه Treble که به تازگی اعلام شده است بخشی از این مشکل را حل خواهد کرد، اما سازندگان تلفن‌های همراه که از لایه‌های نرم‌افزاری خود استفاده می‌کنند همچنان قادر به هماهنگی کامل نخواهند بود.

قطعاً اپل این فرصت را دارد تا جذابیت سیستم عامل بعدی خود را با امکاناتی که اندروید جدید آن را ندارد بالا ببرد.

احتمالاً اپل هیچ‌گاه قادر نخواهد بود تا در جست‌وجو به پای گوگل برسد، اما منابع کافی برای رسیدن به آن در حوزه‌های دیگری از جمله واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و خانه هوشمند را دارد.

شمارش معکوس شروع شده است …

برگرفته از
Cnet
لینک کوتاه

دیدگاه