کامپیوترها در لب‌خوانی احمق‌اند

نویسنده:

۱۲:۱۱:۵۲

لب‌خوانی مهارتی است که معمولاً برای جاسوسانی که در قصه‌ها می‌خوانید یا افرادی که مشکلات شنوایی دارند استفاده می‌شود. اما محققان سال‌ها زمان صرف کردند تا این مهارت را به کامپیوترها نیز بدهند. دستگاهی که بتواند به صورت خودکار لب‌خوانی کند قطعاً ورق را برخواهد گرداند و تحولی عظیم ایجاد می‌کند. اما هنوز هم سؤالاتی در زمینه حریم شخصی همزمان با ایجاد فرصت‌های جدید در صنایع امنیت ایجاد می‌کند. خیلی نگران نباشید. احمد حسنات، محققی در دانشگاه موتاه اردن، می‌گوید ما راه درازی در پیش داریم تا ماشین‌ها بتوانند بفهمند که شما چه می‌گویید.
وی این طور توضیح می‌دهد که ما موانع زیادی بر سر راه داریم که باید آنها را برطرف کنیم و انتظار داریم که در نهایت ماشین‌ها بتوانند حرکات لب را رمزگشایی کنند: کلام بشری از 50 صدای متمایز استفاده می‌کند تا کلمات و هجاها را تشخیص دهد اما خود دهان تنها بین 10 تا 14 شکل متمایز را تشکیل می‌دهد. لب‌خوانی تنها تشخیص و کنار هم قرار دادن صداهایی که این شکل‌ها را آماده می‌کند نیست. بخشی از آن حدس زدن است. برای تخمین زدن اینکه سخنور دقیقاً چه صدایی را تولید می‌کند، لب‌خوان‌ها باید از زبان بدن، حالات چهره و بافت مکالمه استفاده می‌کنند تا به آنها کمک کنند تا کلمات را کشف کنند یا به عبارتی حدس بزنند.
 آزمایشات خود محققان به طور متوسط 76 درصد موفق بوده است اما حسنات می‌گوید ما هنوز هم راه درازی در پیش داریم. علاوه بر این که نشانه‌های میان‌بافتی را نداریم، سیستم خودکار معمولاً هنگام خواندن کلماتی که مردان ریش‌دار ادا می‌کنند به اشتباه حدس می‌زند. 

سعیده اکبری

برگرفته از
لب‌خوانی
لینک کوتاه
برچسب ها

دیدگاه