۹ ماده غذایی برای افزیش سوخت و ساز طبیعی بدن

نویسنده:

۰۱:۲۴:۱۵

متابولیسم و سوخت و ساز بدن معمولا جزئی از ژنتیک هر فرد است. با اینحال شما می‌توانید سوخت و ساز بدن خود را به طور طبیعی با خوردن چند مواد غذایی مناسب بالا ببرید. با ما همراه باشید تا با این ۹ ماده غذایی، قدرت چربی سوزی بدن خود را بالا ببرید:

۱- سفیده تخم مرغ

یک متخصص تغذیه در شیکاگو به نام “دیوید گروتو” می‌گوید: سفیده تخم مرغ غنی از زنجیره‌های اسید‌های آمینه است که سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد. تخم مرغ همچنین دارای مقدار بالایی از پروتئین و ویتامین D است که باعث چربی سوزی بدن می‌شود.

۲- گوشت بدون چربی

گوشت بدون چربی سرشار از آهن است. کمبود مواد معدنی می‌تواند سوخت و ساز بدن را پایین آورد. برای بالا آوردن متابولیسم بدن خود سعی کنید غذاهای غنی از آهن مانند گوشت مرغ یا حبوبات را وارد وعده‌های غذایی خود کنید.

۳- آب

اگر بدن شما حتی به میزان کمی دیهایدریت یا کم آب باشد، سوخت و ساز شما پایین می‌آید.

سعی کنید روزانه به مقدار لازم آب خنک بنوشید تا بدن خود را وادار کنید که برای گرم کردن این آب خنک، مقدار بیشتری کالری بسوزاند.

۴- فلفل تند

فلفل تند حاوی کپسایسین است. کپسایسین یک ترکیب شیمیایی است که می‌تواند سوخت و ساز بدن را بالا ببرد. پیشنهاد می‌شود روزانه یک قاشق سوپخوری فلفل تند خرد شده را همراه با غذای خود میل کنید. فلفل تند همچنین دارای منبع باورنکردنی از ویتامین C است.

۵- قهوه

مطالعه‌ای در مجله معتبر “فیزیولوژی و رفتار” نشان داد: سوخت و ساز بدن افردای که قهوه کافئین دار مصرف می‌کنند ۱۶ درصد بیشتر از افرادی است که قهوه بدون کافئین مصرف می‌کنند.

۶- چای سبز

چای سبز دم کرده حاوی ترکیبی به نام EGCG است که چربی سوزی بدن را بالا می‌برد.

۷- شیر

طبق تحقیقات انجام شده توسط دکتر مایکل زمل، مدیر سابق موسسه تغذیه در دانشگاه تنسی، مشخص شد: مصرف کلسیم در بالا بردن سوخت و ساز و چربی سوزی بدن بسیار موثر است

۸- تمام غلات و دانه‌ها

تمام غلات به بدن شما در چربی سوزی سریع‌تر کمک می‌کنند زیرا بدن برای تجزیه و هضم این غلات نسبت به غلات فرآوری شده مانند نان سفید، پاستا و ماکارونی سفید، به تلاش و کوشش بیشتری احتیاج دارد. تمام غذاهای غنی از فیبر مانند برنج قهوه‌ای و بلغور جو دوسر، بهترین انتخاب برای افزایش چربی سوزی بدن است.

۹- عدس

حدود ۲۰ درصد از زنان دچار کمبود آهن هستند. بدن برای سوخت و ساز و سواندن کالری احتیاج به آهن دارد. پس اگر بدن شما دچار کمبود آهن باشد، نمی‌تواند سوخت و ساز را به خوبی انجام دهد. یک فنجان عدس می‌تواند حدود ۳۵ درصد از آهن روزانه شما را تامین کند.

برگرفته از
health
لینک کوتاه

دیدگاه