چند گیاه برای آپارتمان‌های تاریک – قسمت دوم

نویسنده:

۰۸:۳۰:۳۳

اگر با این تصور که “همه گیاهان برای زندگی به نور زیاد و مستقیم نیاز دارند” گیاهی در آپارتمان کم نورتان پرورش نمی‌دهید، سخت در اشتباه هستید!

گیاهان زیادی هستند که در صورت تابش آفتاب مستقیم به شاخسارشان خراب می‌شوند.

در ادامه به معرفی چند گیاه سایه پسند می‌پردازیم:

۶- دیفن باخیا

این گیاه با شکوه استوایی دامنه وسیعی از انتخاب رنگ را برای شما به ارمغان می آورد. برگ‌هایی لکه دار یا خالدار به رنگ‌های زرد و سبز یا سفید و سبز. دیفن باخیا به خوبی در مکان‌هایی با نور کم رشد می‌کند اما بهترین شرایط نوری برای این گیاه نور غیر مستقیم است، که از دراز شدن بیش از اندازه برگ‌ها و بدشکل شدن گیاه جلوگیری می‌کند.

اگر کودک یا حیوان خانگی دارید، مواظب باشید، چرا که این گیاه بسیار سمی است.

برای آبیاری مجدد دیفن باخیا اجازه دهید خاک گلدان خشک شود سپس آبیاری انجام دهید. برای رشد بهتر، برگ‌ها را غبار پاشی کنید. غبار پاشی را هفته‌ای دوبار در تابستان و دو هفته یک بار در زمستان انجام دهید.

در فصل رشد هر دو هفته یک بار گیاه را با کود‌های موجود در بازار تغذیه مصنوعی کنید.

۷- برگ انجیری (مونسترا)

در خانه‌تان حال و هوای استوایی به وجود بیاورید! این گیاه برگ‌هایی بزرگ، سبز رنگ، جذاب و جالب دارد که فضای خانه را بسیار زیبا می‌کند. برگ انجیری در ابتدا ظاهری انبوه و متراکم دارد اما به تدریج برگ‌ها شروع به دراز شدن می‌کنند و گیاه نیاز به قیم دارد. اگر می‌خواهید ظاهر گیاه جمع و جور و مرتب بماند، شاخ و برگ‌ها را هرس کنید. برای آبیاری مونسترا به خاک گلدان دست بزنید، اگر خاک خشک بود، گیاه را آبیاری کنید. در فصل رشد، ماهی یک بار تغذیه مصنوعی، به رشد بهتر برگ انجیری کمک می‌کند.

۸- برگ عبایی

این گیاه در بی توجهی کامل شما هم به رشد خود ادامه می‌دهد و فقط گهگاهی به مقداری آب نیاز دارد. این گیاه جان سخت به آرامی رشد می‌کند پس به ندرت به تعویض گلدان نیاز دارد. برگ عبایی ۶۰ تا ۹۰ سانتی متر رشد می‌کند و برگ‌هایی نازک دارد. برگ عبایی واریته‌های رنگارنگ هم دارد اما مانند نوع ساده آن مرسوم نیستند و کم یاب هستند. برای آبیاری این گیاه اجازه دهید خاک خشک شود سپس آبیاری مجدد را انجام دهید. برگ عبایی به آبیاری زیاد بسیار حساس است و سریعا گندیده می‌شود. در فصل رشد تغذیه مصنوعی را (بیشتر با کود آهن) هر دو هفته یک بار انجام دهید.

۹- دراسنا بلالی

نیاز به توضیح نیست که این گیاه خوشتیپ چرا به این نام خوانده می‌شود! دراسنا بلالی برگ‌های نواریی دارد که شباهت بسیاری به برگ‌های ذرت دارند. این گیاه ۹۰ تا ۱۸۰ سانتی متر رشد می‌کند و در نور کم به خوبی به زندگی خود ادامه می‌دهد البته لازم به ذکر است که دراسنا در نور غیر مستقیم رشد بهتری دارد. برای آبیاری ابتدا اجازه دهید خاک خشک شود و سپس آبیاری مجدد را انجام دهید. این گیاه در واریته‌های بلند تنک و یا انبوه و کوتاه به بازار عرضه می‌شود. تغذیه مصنوعی را در فصول رشد و هر دو هفته یک بار انجام دهید. در فصل‌های گرم غبار پاشی به رشد بهتر گیاه کمک می‌کند.

۱۰- آگلونما قرمز (آگلونما تایلندی)

طی سال‌های اخیر این گیاه قرمز رنگ جای خود را به خوبی در خانه‌ها باز کرده است و با منظره دل‌انگیز برگ‌های قرمز و صورتی‌اش تاریک ترین خانه‌ها را هم روشن کرده.

آگلونما تایلندی با خشک ماندن خاک مشکلی ندارد و این نعمت بزرگی برای افراد فراموش کار است. این گیاه تحمل نور مستقیم خورشید را ندارد پس آن را دور از آفتاب مستقیم قرار دهید. در فصول رشد اجازه دهید خاک مدتی خشک بماند و سپس آبیاری مجدد را انجام دهید. در زمستان ابیاری را به هفته‌ای یک بار کاهش دهید. در فصول گرم هفته‌ای دو بار غبار پاشی به رشد بهتر گیاه کمک می‌کند.

برگرفته از
bhg
لینک کوتاه

دیدگاه